הסוכנות לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם בווינה ה-IAEA: הגענו למבוי סתום במאמצים לברר באם איראן מפתחת ראשי חץ גרעיניים.

בטיוטת הדו"ח אשר פורסמה ביום ב' 15.9, ואשר תוגש לחברי מועצת המנהלים של הסוכנות בשבוע הבא, נאמר כי המבוי הסתום נוצר לאחר שאיראן מסרבת לשתף פעולה בכל הנושאים האלה. עד אשר טהרן לא תסכים לעשות זאת אי אפשר יהיה לקבוע באם לאיראן יש תוכנית סודית גרעינית, שם היא מפתחת נשק גרעיני.
איראן, קובע הדו"ח עשתה עד כה מאמצים קטנים בלבד להזים את האשמות האלה, (בדבר ראשי חץ, העשרת אורניום, ניסוים בחומרי נפץ גרעיניים, ובניית טילים,) מלבד שדחתה את המסמכים שהוצגו לפניה 'כמזויפים ומפוברקים'. ציטוט המקור: Iran has so far done little to disprove the allegations, merely dismissing the documentation used to back them up as "forged" and "fabricated".
במילים אחרות הדו"ח קובע, כי איראן אפילו לא טרחה לענות על המסמכים שהוצגו לפניה ואשר הראו, כי התוכנית הגרעינית שלה עוסקת בנושאים אלה. הדו"ח גם קובע, כי למרות כל החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, איראן לא הפסיקה את העשרת האורניום, וכי היא מפעילה היום כ-4800 צנטריפוגות, ומכשירה עוד 2000 שתופעלנה בעתיד הקרוב.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מציינים, כי ההתייחסות האיראנית הזו, מראה לאיזה מידה של זלזול והתעלמות הגיעו האיראנים כלפי הלחץ הבינלאומי והסנקציות המוטלות עליהן, וכי היום היא חוששת פחות ופחות מהאפשרות שארצות הברית או ישראל יתקפו אותה צבאית.
כדי לטשטש את תוכן הדו"ח, ולהראות עד כמה טהרן מתעלמת ממנו, בצעו האיראנים ביום ב' 15.9, תרגיל אווירי גדול, שלטענתם נערך על פני מחצית שטחה של איראן.
מפקד כוחות האוויר האיראנים גנרל אחמד מיגאני Brigadier General Ahmad Mighani, הזהיר כי כל מי שיעז לתקוף את איראן יצטער על כך.
למרות כל התפתחויות אלה, הולכת ומתפתחת בזמן האחרון בישראל, אסכולה, או קבוצת אנשים, אשר בראשם עומד נשיא המדינה שמעון פרס, המובילים קו האומר, כי לא צריך להיבהל מהפצצה הגרעינית האיראנית. אסור, לדבריו של נשיא המדינה לתקוף את איראן, וכי יש להטיל עליה עיצומים כלכליים אשר יביאו אותה להפסיק את תוכניתה הגרעינית.
הדו"ח החדש של הסוכנות לאנרגיה גרעינית בווינה מראה, עד כמה קו זה מוטעה. איש, לא בארצות הברית, ולא בישראל אינו יודע בדיוק מה באמת מתרחש בתוכנית הגרעינית האיראנית הצבאית הסודית, ובאיזה שלבי פיתוח ובניית נשק גרעיני היא נמצאת.
כפי שאפשר לראות מהדו"ח שפורסם ביום ב' בווינה, אפשר וצריך להניח, כי כשם שהלחץ הבינלאומי והסנקציות לא עבדו עד עכשיו, ככה הם לא יעבדו בעתיד, בייחוד כאשר כיום גברה תמיכת מוסקבה בטהרן, גם בנושאים הגרעיניים. הקו שמוביל שמעון פרס, ותומכיו, רק מאפשר לאיראנים המשך חופש הפעולה ממנו נהנו עד כה בפיתוח תוכניתם הגרעינית.

Print Friendly, PDF & Email