הסומלים הגיעו ללבנון. חשש שהם הגיעו גם לעזה.

תיקדבקה: בעוד בישראל ובצה"ל נמשך הוויכוח הפנימי מי אחראי לכישלונות במלחמה לבנון, התפרסם ביום ד` 15.11 לפנות בוקר בארצות הברית דו"ח בן 86 עמודים שהוכן על ידי קבוצת מומחי נשק וכספים של האו"ם שמגלה פרטים על מלחמת לבנון שעד לפרסומם לא היו ידועים כלל לצה"ל ולאמ"ן. הדוח מוסר כי 720 לוחמים סומליים המשתייכים `לאיחוד בתי הדין המוסלמיים` Islamic Courts Union, התנועה שהשתלטה בשנה האחרונה על רוב שיטחה של סומליה, וכמה מראשיה משתייכים לארגון `אל קעידה`, המוגדרים `כלוחמים המאומנים והמנוסים ביותר` שעומדים לרשות הסומליים, נשלחו ערב המלחמה ללבנון ונלחמו לצד חיזבאללה במלחמה עם ישראל. דו"ח האו"ם קובע כי כל משפחה של לוחם סומלי שנלחם נגד צה"ל בלבנון קבלה 2000 דולר, ומשפחות של לוחמים סומליים שנהרגו במלחמה קיבלו 30.000 דולר למשפחה. הדו"ח קובע עוד כי תמורת העזרה הזו אימנו ומאמנים סוריה וחיזבאללה, במחנות בסומליה, סוריה, ולבנון, את לוחמי `איחוד בתי הדין המוסלמיים` ומספקים להם נשק. איראן סיפקה את הנשק לסומלייה תמורת קבלת גישה למרבצי האורניום הנמצאים בסומליה ורשות לכרות מהם חומר ולהעבירו לאיראן. בישראל אין גורם אחד לא מדיני, צבאי ומודיעיני, שיודע על התפתחות חמורה זו, המעידה כי איראן מצאה מקור נוסף לאורניום, וכי טהרן, סוריה, וחיזבאללה, מערבות את הגורמים הקיצוניים ביותר בעולם המוסלמי, כולל אל קעידה, בלחימה נגד ישראל. מיד עם פרסום הדו"ח החלו בישראל בודקים האם לוחמים סומליים חדרו גם, דרך חצי האי סיני לרצועת עזה, ונמצאים בה עתה.
תיקדבקה: התפתחות זו היא חמורה לא פחות מהתוכנית הגרעינית האיראנית, מאחר והיא מראה כי איראן פועלת נגד ישראל כפי שהיא פועלת נגד ארצות הברית ובריטניה בעיראק באמצעים קונוונציונאליים. פעולה שהביאה לשיתוקם של הכוחות האמריקנים והבריטים בעיראק, ולמצב הקשה מאוד בו ממשל הנשיא בוש נמצא.
באמצעות החדירה האיראנית-סורית-חיזבאללה לסומליה, מהדקת איראן את חגורת המצור הצבאי-הטרוריסטי על ישראל, לא רק מצפון, (סוריה-חיזבאללה), וממזרח (עיראק), אלא גם מדרום, סומליה, סודן, חצי האי סיני, ורצועת עזה. במילים אחרות, איראן הצליחה ליצור עורף ועומק לוגיסטי לכוחות החמס, הג`יהאד האיסלמי, וועדות ההתנגדות העממית בעזה. במהלכים האלה הצליחה איראן גם ליצור איום על המעמד האסטרטגי של ארצות הברית במזרח ובקרן אפריקה, על קווי התחבורה הימיים של ארצות הברית למפרץ הפרסי, ואיום על עורפם של הכוחות האמריקנים המוצבים במפרץ הפרסי ובעיראק.
דו"ח האו"ם מפרט כי ידוע בוודאות על 3 משלוחי נשק איראניים שהגיעו באחרונה לסומליה.
המשלוחים כללו כמות גדולה של מוקשים יבשתיים. 1000 מכונת ירייה. מטולי קטיושות מהדגם M-79, ו-45 טילים נגד מטוסים. הדו"ח מפרט עוד כי סוריה אימנה במחנות הצבאיים שלה 200 לוחמים סומליים בשיטות לחימה מתקדמות ובחבלה. לוב אימנה 100 לוחמים כאלה, והעבירה לסומליה 1 מיליון דולר לתשלום משכורות ללוחמים, וכי חיזבאללה מחזיק בסומליה משלחת צבאית העוסקת באימון כוחות `איחוד בתי הדיון המוסלמיים`. דוח האו"ם מציין כי גם ארצות ערביות ידידותיות לארצות הברית כמו מצרים וערב הסעודית מעורבות במשלוחי נשק, עזרה לוגיסטית, כמו צרכי רפאוה, וכספים לגורמים המוסלמיים הקיצוניים בסומליה. זו היא אולי הסיבה האמיתית מדוע מצרים, הנוקטת את אותה אסטרטגיה כלפי הסומלים והפלסטינים, איננה מונעת את מעבר הנשק, הטילים, וחומרי הנפץ בחצי האי סיני אל תוך רצועת עזה.

Print Friendly, PDF & Email