הסונים העיראקים דורשים להקים פדרציה סונית, להצטרף להסכמי אברהם, לחתום על הסכם שלום עם ישראל. ארה"ב ואיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE תומכות

ביום שישי 24.9, התכנסו באירביל, בירת החבל האוטונומי הכורדי כ-300 נכבדים סונים, שיעיים וכורדים, כדי לדון בשני נושאים: האחד הפיכתה של עיראק למדינה פדראלית, שבה יהיו מדינה שיעית, סונית וכורדית. מאחר ולכורדים יש כבר חבל אוטונומי עם ממשלה המנהלת מדיניות חוץ וביטחון נפרדת מבגדאד, ובבגדאד מושלת מדינה שיעית הקרועה בין תומכי איראן ומתנגדיה, הרעיון להקים מדינה אוטונומית סונית שתשתרע על פני המחוזות המערביים והמרכזיים של עיראק-אנבאר, צאלח א-דין, ונינווה, אינו יוצא דופן. כבר ישנם סימנים כי ננקטים צעדים בכיוון הזה כאשר השבוע נפתח, בפעם הראשונה, המעבר בין עיראק וסעודיה באזור אנבאר.
הנושא השני בו דנה ההתכנסות הזו, היה הכרה של הסונים העיראקים  (המונים היום כ-10 מיליון איש. מספר הכורדים כ-9 מיליון איש. הסונים והכורדים מהווים כ-45 אחוז מאוכלוסיית עיראק. )  בישראל וקשירת יחסים דיפלומטיים וכלכליים אתה. הדרך לכך היא הצטרפות האוטונומיה הסונית שתקום להסכמי אברהם, עליהם חתומות ארצות הברית, ישראל, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, ובחריין.
ראשי שבטי השמר, הפזורים בעיראק, סוריה וירדן,  עיסאם אל-חרדן Wissam al-Hardan (בתמונה), ואשר יש לו קשרים חזקים עם בית המלוכה הסעודי, אמר בוועידה: אנחנו דורשים קיום יחסים דיפלומטיים עם ישראל, ומדיניות נורמליזציה חדשה המבוססת על יחסים עם האזרחים ( הישראליים)  של המדינה הזו. We demand full diplomatic relations with the State of Israel…and a new policy of normalization based on people-to-people relations with the citizens of that country
לשמוע דברים ברורים כאלה בזכות קשרים עם ישראל במדינה ערבית בה יש השפעה איראנית מסיבית היא בהחלט תופעה יוצאת דופן.
הנציג השיעי בהתכנסות גנרל אמיר אל-ג'ובריי  Maj. Gen. Amir al-Jubouri, אישיות צבאית המוכרת בעיראק בזכות היותו מפקד הכוחות העיראקיים שהכניעו את כוחות ISIS, אמר: 'אבינו אברהם, יהיה שלום עליו, היא אבי האומה שסללה את הדרך לשלום. היום, אנחנו וכל צאצאיו משלוש הדתות נושאים באחריות להגשים את הדרך הזו ביחד'. Abraham, peace be upon him, birthed a nation that paved the way for peace. Today, we and all his descendants from the three main religions bear responsibility to complete this path together.
ראש הממשלה לשעבר של החבל האוטונומי הכורדי מסעוד בראזאני Masoud Barzani, הוא שדאג לצדדים הארגוניים של הכנס, ולאבטחה הביטחונית סביבו.
עד היום החוקה העיראקית קובעת כי כל מי שיקיים קשר עם הציונים, דינו מוות, או מאסר עולם.
הכנס באירביל אורגן על ידי המרכז למגעים לשלום Center for Peace Communications, שמקום מושבו בניו יורק.
הכנס בעיראק הוא הראשון מסוגו שהמרכז אירגן, ובקרוב הוא יערוך כנסים דומים בארצות ערביות ומוסלמיות אחרות.

Print Friendly, PDF & Email