הסורים החלו לקשור את חיסולו של תת-אלוף (עמיד) מוחמד סולימאן, לנושאי הגרעין.

מיוחד לתיקדבקה: הסורים החלו בלילה (יום ד'5.8), לקשור את חיסולו של תת-אלוף (עמיד) מוחמד סולימאן, לנושאי הגרעין.
הסורים הפרו בפעם הראשונה את שתיקתם, ובאמצעות קשרים שיש להם בתקשורת המזרח התיכונית, החלו להדליף פרטים על תפקידיו של מוחמד סולימאן בוועדה הסורית למחקרים, שזהו הגוף בסוריה העוסק בפיתוח טילים, נשק כימי, נשק ביולוגי, ומחקר ופיתוח גרעיני. בכך אישרו הסורים בפעם הראשונה את חיסולו.
הסורים, גם הדליפו בלילה, כי החיסול לא קשור לרצח ראש ממשלת לבנון לשעבר ראפיק חארירי, ולא ליריבות פנימית בצמרת השלטון הסורית.
ההדלפות מסרו, כי מוחמד סולימאן, נפגש עם חברי משלחת הבדיקה של הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA, בראשותו של סגן יו"ר הארגון אולי היינונאן Olli Heinonen, כאשר הגיעו לסוריה, בשבוע האחרון של יוני, כדי לבדוק את האשמות ארה"ב וישראל, כי הסורים הקימו באל קאביר, כור פלוטוניום.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ההדלפות הסוריות הן יוצאות דופן, בגלל 4 סיבות עיקריות:
1.בפרסומים אלה, מקורות סוריים מתקרבים בפעם הראשונה להודאה, כי קצינים גבוהים בצבאה עסקו בנושא הגרעיני.
2. הסורים ממש יצאו מגדרם בלילה להדגיש, כי החיסול איננו קשור ליריבות בצמרת הממשל בדמשק. מקור סורי אחד אמר, כי בסוריה, כמו בכל מקום אחר, יש יריבות בצמרת הממשל, והן אינן נפתרות בדרך של חיסולים.
3. דמשק שמרה על שתיקה מוחלטת מאז החיסול של קצין הצבא בשבת 2.8. הנשיא בשאר אסד שערך ביקור קצר בטהרן, חזר משם רק ביום א' 3.8 בלילה. העובדה כי הדלפות הסוריות החלו 24 שעות לאחר שובו של אסד מאיראן, מראה כי ביום שני הוא קיים התייעצויות עם ראשי הצבא והמודיעין בהן הוחלט על הקו בפרסומים. יתכן מאוד כי קו זה, תואם עם האיראנים.
3. מנקודה זו הסורים יכולים בימים הקרובים, לנקוט בכמה צעדים: להתחיל להדליף, כי מי שהתקיף את הכור, הוא גם שדאג לחסל את מוחמד סולימאן. כלומר, האשמה תיפול על ישראל. העלאה של האשמה כזו, יכולה להביא להכרזה סורית על סיום השיחות העקיפות עם ישראל, ולעליית המתיחות הצבאית בין שתי המדינות.
קיימת גם אפשרות אחרת. בהדלפה כי תת-אלוף סולימאן נפגש עם סגן נשיא הוועדה לאנרגיה גרעינית אולי היינונאן Olli Heinonen, רומזים הסורים, כי הקצין שחוסל דיבר בחופשיות יתר, והסגיר פרטים שלא היה צריך לדבר עליהם. גורם כלשהו, חיצוני או פנימי, שדברים אלה נגעו אליו, חיסל אותו.
אפשרות נוספת: מאחר ואנשי הוועדה לאנרגיה גרעינית כבר יודעים כי מוחמד סולימאן היה איש הקשר הסורי עם הצפון קוריאנים, הרי לאחר חיסולו אין יותר עם מי לדבר בסוריה בנושא, מאחר וסולימאן פעל על דעת עצמו.

Print Friendly, PDF & Email