הסורים ניסו להטעות את משלחת הבדיקה של ה-IAEA, שביקרה בכור באל קביר.

המקורות הצבאיים והמודיעניים של תיקדבקה: מומחי וטכנאי הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA, ייערכו בימים הקרובים בדיקות של דוגמאות עפר, ושרידי חומרי בנין, חלקם בצורת אבק, שהובאו מאזור כור הפלוטוניום הסורי שהותקף ונהרס על ידי צה"ל.
משלחת הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה, ה-IAEA, שביקרה באתר הכור אל קאביר בצפון סוריה שנהרס בהתקפה ישראלית, ביום שני 23.6, הביאה אתה בשובה בחזרה לווינה ביום ד' 25.6, דוגמאות עפר ושרידי חומרי בניין, שנאספו באמצעים מיוחדים סודיים ללא ידיעת הסורים. הסורים העבירו לחברי הוועדה דוגמאות עפר שונות שנאספו לדבריהם בתקופות שונות של בניית המתקן.
המשלחת בראשותו של סגן יו"ר הוועדה הגרעינית הולי היינונן Olli Heinonen, שהוא גם האיש הבכיר בוועדה לאנרגיה גרעינית המנהל מטעמה את המו"מ עם שלטונות איראן, ואת צוותי הפקחים הפועלים באתרים הגרעיניים האיראנים, ביקרה בסוריה במשך 4 ימים ונפגשה עם שורה של אנשי צבא סוריים, אשר הוצגו לפניהם כקצינים והחיילם הסוריים אשר עבדו במתקן הצבאי. סורים טוענים כי לא היה קשר בין המתקן הצבאי הזה, שאת ייעודו הם סרבו למסור, עם מתקן או כור גרעיני. כל אנשי הצבא והטכנאים האזרחיים הסוריים שחברי המשלחת נפגשו אתם, הכחישו בתוקף כי במקום הלך ונבנה כור גרעיני, או שהם עסקו אי פעם, בנושאים גרעיניים.
אולם המקורות המודיעניים של תיקדבקה מוסרים, כי משלחת ה-IAEA, אשר מנתה 3 חברים, הציגה לפני הסורים רשימות שמיות של קצינים, מדענים, וטכנאים, סוריים, איראנים, וצפון קוריאניים, אשר לדעת הוועדה לאנרגיה גרעינית היו המעוסקים האמיתיים באתר. הסורים לא סתרו את המידע שחברי הוועדה הציגו לפניהם, אולם טענו כי המדובר באנשי צבא שאין להם ולא היה שום קשר למתקן באל קאביר. הסורים סרבו לבקשת המשלחת להיפגש עם הסורים ששמותיהם הופיעו ברשימות.
כמו כן סרבו הסורים להתיר לחברי המשלחת לבקר בעוד 2 אתרים נוספים בסוריה, החשודים כאתרים גרעיניים נוספים שהותקפו על ידי ישראל, וסרבו למסור עליהם פרטים כלשהם.
בשבוע האחרון פרסמו 3 מקורות שונים, בבריטניה, גרמניה, וישראל, מידע מודיעיני חדש, אשר בא ממקורות מודיעין ישראליים, לפיו הכור באל קביר, נבנה כחלק מהתוכנית הצבאית הגרעינית האיראנית במטרה לייצר ולספק פולוטניום לאיראן, במטרה להסתיר כי איראן זקוקה לחומרים כאלה המשמשים לבניית נשק גרעיני. העיתון הבריטי 'גראדיין' ציטט ביום ד' 25.6, יועץ ישראלי, שהיה מוכן לדבר על הנושא, איש המועצה הלאומית לביטחון, שאמר, כי האיראנים היו מעורבים בתוכנית הגרעינית הסורית. הרעיון, אמר היועץ הישראלי, היה שהסורים יפיקו את פלוטוניום והאיראנים יקבלו את החלק המגיע להם. לסוריה אין מתקן שיבצע עיבוד נוסף של הדלק הגרעיני בו השתמשו. זו לא רק הסקת מסקנות בלבד שמביאה את כמעט את כולם לחשוב כי הקשר הזה (האיראני-סורי) קיים.
בכך רמז היועץ הישראלי לכך כי בידי המקורות הישראליים, יש מידע מודיעני המוכיח קשר זה.
ציטוט המקור: The Iranians were involved in the Syrian programme. The idea was that the Syrians produce plutonium and the Iranians get their share. Syria had no reprocessing facility for the spent fuel. It's not deduction alone that brings almost everyone to think that the link exists.
פרסומים ישראליים אלה מעלים את רף המתח בין ישראל לאיראן ולסוריה, מאחר ובתקופה בה מתפרסמות ידיעות רבות על ההכנות הצבאיות שישראל עושה כדי לתקוף את מתקני הגרעין האיראנים, מקורות ביטחוניים ישראלים אומרים למעשה כי ישראל תקפה כבר מתקנים גרעיניים איראניים-בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email