הסורים קידמו לאזור קו הגבול בחרמון טנקים וארטילריה כבדה. דחפורים סוריים מקימים רמפות לטנקים. חיילי קומנדו סורים חופרים שוחות, חלקן בתוך לבנון.

תיקדבקה הסורים קידמו לאזור קו הגבול בחרמון טנקים וארטילריה כבדה. דחפורים סוריים מקימים רמפות לטנקים. חיילי קומנדו סורים חופרים שוחות, חלקן בתוך לבנון.
מקורות לבנוניים ועדי ראייה, מדווחים, כי הצבא הסורי הציב במערך קרבי טנקים, ארטילריה, וחיילי קומנדו, בלפחות 4 כפרים באזור חצבייה Hasbaya, מול הר החרמון וצפון ישראל. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי ביום א' 2.11, וביום ב'3.11, ובמשך הלילה, ולפנות בוקר, המשיכו הסורים להציב טנקים וארטילריה, לאורך כל קו הגבול שלהם עם לבנון, החל מהחרמון בדרום, ועד למעברי הגבול בין לבנון וסוריה בצפון הבקעה.
עתה פרוסים באזור החרמון, מול חוות שבעא, ואזור חצבייה, אלמנטים של 3 דוויזיות סוריות, מספר 10, 14, ו-12, ואלמנטים של הגייס הסורי מס' 3, שהובא בימים האחרונים מגבול עיראק, לאזור.
אולם המקורות שלנו מדגישים, כי בעוד שרוב ההיערכות הצבאית הסורית לאורך גבולות לבנון היא דלילה, כלומר קבוצות של 2-או 3 טנקים המוצבים במרחקים של למעלה מ-1 ק"מ זו מזו, הרי ההיערכות מול החרמון וצפון ישראל היא צפופה, בצורה של ריכוזי שריון.
עוד מדווחים המקורות הצבאיים שלנו, כי בעקבות פריסת הכוחות הסוריים החדשה, נראים בשטח, הבדלים מהותיים בין פריסת הכוחות הסוריים לאורך הגבולות המזרחיים של לבנון, ובין פריסתם לאורך הגבולות הצפוניים של לבנון, מול אזור טריפולי. בעוד באזור המזרחי הקרוב לדרום לבנון ולישראל, הסורים קידמו טנקים, ארטילריה, ויחידות קומנדו לקווים הקדמיים הנוגעים בגבול, בצפון לבנון, השריון והארטילריה הסורית מוצבים מאחורי הקווים הקדמיים, בהם מחזיקים חיילי רגליים וקומנדו סוריים.
ההערכה של משקיפים צבאיים מערביים ולבנוניים, העוקבים אחר תנועות הצבא הסורי היא, כי היא קשורה לאיומים הסוריים אשר התגברו ביום א', להמשיך 'ולנקוט בצעדים מכאיבים' כלפי ארצות הברית באם וושינגטון לא תתנצל, תסביר, ותשלם פיצויים, על הפשיטה האמריקנית על אל שוקארייה, במזרח סוריה, ב-26 לאוקטובר.
המשקיפים הצבאיים האלה אומרים, כי דמשק יודעת כי וושינגטון לא תתנצל ולא תסביר את פשר הפשיטה. זאת משום שדמשק יודעת היטב את הסיבה האמיתית לה, אבל מנצלת את השתיקה האמריקנית, הדומה למדיניות השתיקה שננקטה לאחר ההתקפה הישראלית על הכור הגרעיני הסורי לפני שנה ומחצה. דמשק מעמידה פנים כאילו הותקפה חווה חקלאית תמימה, ולא בסיס טרור שנוהל על ידי המודיעין הצבאי הסורי. אומרים המשקיפים הצבאיים.
עמדה סורית כזו, תאלץ את הסורים לנקוט בשעות או הימים הקרובים פעולה צבאית כלשהיא, או נגד מטרה לבנונית או ישראלית, הקשורה באינטרסים האמריקניים במזרח התיכון. אחד המקורות המערביים אמר ביום ב' לתיקדבקה כי הלך המחשבה בדמשק הוא כזה: אם וושינגטון טוענת כי מותר לה לפעול בתוך גבולות מדינה אחרת (סוריה), נגד מטרות טרור, הרי גם לדמשק מותר לפעול נגד מטרות אותן הסורים מגדירים 'כמטרות טרור' במדינות אחרות, כמו לבנון או ישראל.
קצינים בכירים בצה"ל, וכמה חוגים הצבאיים מערביים, הביעו תימהון מהשאננות וחוסר ההתייחסות של הדרגים המדיניים והצבאיים בישראל להתפתחויות הצבאיות הסוריות האחרונות בגבול הצפון. בעוד הסורים מרכזים את צבאם על גבולות לבנון, וההיערכות שלהם באזור החרמון, מול ישראל, היא מלחמתית, בישראל עסוקים בחידוש השיחות המדיניות עם סוריה, כאילו מאומה לא מתרחש באזור הגבול הצפוני.

Print Friendly, PDF & Email