הסיור המזרח תיכוני של קונדוליסה רייס: איך עוצרים את איראן, חיזבאללה, והחמס? ואיך מעבירים את באשר אסד מהמחנה האיראני למחנה הערבי המתון?

מיוחד ובלעדי למקורות בוושינגטון ובמפרץ הפרסי של תיקדבקה. שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס עומדת לפגוש ביום ג` 3.10 בקהיר, לפגישה מכרעת לגבי המשך מדיניותה של ארצות הברית במזרח התיכון, את שרי החוץ של סעודיה ומדינות המפרץ הפרסי, ואת שרי החוץ של מצרים וירדן.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון, מדווחים בלעדית כי רייס תתנסה לגבש תוכנית פעולה אמריקנית-ערבית משותפת ב-6 נושאים הנמצאים תחת הכותרת, איך עוצרים את האופנסיבה השיעית בעולם המוסלמי?
1. עמדה אמריקנית-ערבית משותפת לעצירת התוכנית הגרעינית האיראנית. תוכנית כזו צריכה לכלול גם ניסיון לעצור את התפשטות ההשפעה האיראנית בעיראק. רייס ומתכנני האסטרטגיה האמריקנית סבורים, ובצדק, כי הערבים מודאגים יותר ובשלים יותר לפעולה נגד התוכנית הגרעינית האיראנית, מאשר האירופאים, אשר מראים באחרונה סימנים, כי הם נסוגים גם מהאפשרות של הטלת סנקציות כלכליות על איראן.
2. רייס תנסה לקבל את תמיכתן ושיתוף הפעולה של מדינות ערב, לניסיון אמריקני מחודש להתקרב לסונים בעיראק.המטרה היא לנסות ולהפחית את מספר פעולות הטרור הסוניות בעיראק. ממשל בוש מקווה כי עם הירידה בנפח פעילות הטרור של אל קעידה בעיראק, (בעקבות חיסולו של מוסאב זרקאווי ביוני השנה, והתפרקות רשתות הטרור שלו,) אפשר יהיה להביא גם לירידת נפח פעילות הטרור הסונית. התקרבות אמריקנית לסונים, פירושה התרחקות אמריקנית מהשיעיים.
3.איך עוצרים את חיזבאללה, לאחר התוצאות של המלחמה בין ישראל לחיזבאללה בלבנון? בעוד בישראל, מגדיר ראש הממשלה אהוד אולמרט את המלחמה `כניצחון ישראלי`, והרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ לעומתו, מגדיר את התוצאות רק `כבינוניות`, מגדירה ארצות הברית את התוצאה ככישלון של ישראל וצה"ל. בפעם הראשונה בתולדות היחסים בין ארצות הברית וישראל פונה וושינגטון אל המנהיגים הערביים בבקשת עזרה לאסוף ולאחות את השברים שתוצאות המלחמה הביאו.
4. אחד הנושאים הדחופים עליו קונדוליסה רייס הייתה רוצה לגבש הסכמה אמריקנית-ערבית היא איך למנוע מחיזבאללה להפיל בזמן הקרוב את ממשלתו של פואד סניורה. האיראנים, הסורים, כל המחנה השיעי בלבנון, חיזבאללה, ואמ"ל בראשותו של יו"ר הפרלמנט הלבנוני נבי ברי, וחלק גדול מהנוצרים בראשותו של הגנרל מישאל עוואן, עשו יד אחת להפיל את פואד סניורה. אם סניורה ייפול, כל המאמץ המדיני שארצות הברית השקיעה בלבנון מאז הרצח של ראפיק חארירי בפברואר 2005, וביצועה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון שסיימה את הקרבות ב-14 לאוגוסט, והביאה להצבתם בלבנון של כוחות יוניפ"יל-אירופאים, יתמוטטו.
המקורות שלנו מוסרים כי רייס מקווה, כי ההשקעות הגדולות מאוד שהסעודים ומדינות המפרץ השקיעו בלבנון, והסכנה הנשקפת להן, מהקמתה בביירות של ממשלה חדשה פרו איראנית ופרו סורית, יעזרו לה בגיבוש תוכנית כזו.
5. סעיף זה מתקשר לסעיף הקודם. איך מביאים לשבירת הציר טהרן-דמשק? ואיך מביאים להוצאתו של נשיא סוריה בשאר אסד ממעגל ההשפעה האיראני, ומחזירים אותו למעגל ההשפעה הסעודי?
6. רייס תנסה לגבש תוכנית אמריקנית-ערבית, לעצירת תהליך התחזקות החמס, כולל תוכנית להפסקת שלטונו ברשות הפלסטינית. (קראו קטע נפרד על החמס בעמוד חדשות זה.
עצם העובדה כי עבדאללה מלך ערב הסעודית, שליטי המפרץ הפרסי, עבדאללה מלך ירדן, וחוסני מובראק נשיא מצרים, הסכימו לשלוח את שרי החוץ שלהם כדי להיפגש עם קונדוליסה רייס בקהיר ולדון בנושאים כאלה, מראה לא רק על כך כי מדיניות ערב סבורות כי צריך לפעול מיד לפתרון בעיות אלה, אלא שהשליטים הערביים גם סבורים כי הם לא יוכלו לעשות זאת ללא עזרתה ותמיכתה של ארצות הברית. אולם מכאן ועד ביצוע הדברים עליהם יוחלט, אם יוחלט בקהיר, הדרך ארוכה.
המומחים המזרח תיכוניים של תיקדבקה סבורים, כי קודם כל אין ערובה לכך ששליטי המפרץ יסכימו לגבש מדיניות אנטי איראנית ושיעית ברורה כל כך. נקודה שנייה:בשטח בעיראק, בלבנון, וברשות הפלסטינית, שולטים האיראנים, הסורים, החיזבאללה, והחמס, היכולים לבצע בשטח צעדים אשר יכשילו מראש את תוצאות וועידת קהיר.

Print Friendly, PDF & Email