הסיכויים והסיכונים לארצות הברית ולישראל מהמלכתו של הנסיך מוחמד בין סאלמאן להיות יורש העצר הסעודי

המלכתו של שר ההגנה הסעודי, ובנו בן ה-31 של המלך הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן Prine Mohammed bin Salman, ביום ד' 21.6 בלילה, לתפקיד יורש העצר הסעודי היא לא רק עניין סעודי פנימי  הכרוך בשבירת כל המסורות והחוקים הבלתי כתובים של משפחת המלוכה הסעודית בקביעת סדר הירושה, אלא השלמתו של תהליך פוליטי עולמי ואזורי אשר החל כבר לפני ששה חודשים, עם כניסתו של  הנשיא דולנד טראמפ לבית הלבן בינואר השנה.
עכשיו עם המינוי של מוחמד בין סאלמן, להיות שליטה בפועל של ערב הסעודית,  הסתיים התהליך של הקמת הנהגה אמריקנית-ערבית-ישראלית חדשה אשר תנסה להוביל את המתרחש במזרח התיכון.
זה יהיה ניסיון ראשון מסוגו, בו ישראל תהייה מעורבת ישירות, ביחד עם המדינות הערביות החזקות, ביותר בהחלטות המכריעות לגבי המהלכים הבאים באזור-בייחוד אלה מול איראן.
בראש הנהגה זו יעמוד כמובן הנשיא דולנד טראמפ, וחברים בה יהיו  יורש העצר החדש של סעודיה  הנסיך מוחמד בין סאלמן, שליט איחוד נסיכויות הנפט הערביות שייח' מוחמד אל נאייהנן  Shaikh Mohammad Bin Zayed Al Nahyan ( גם הוא בדרגה של יורש עצר),  נשיא מצרים פאתח אל סיסי,  וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.
נסיעתו של הנשיא טראמפ לערב הסעודית ולישראל בתחילת חודש מאי, היוותה לא רק את נקודת השיא של הקמת גוש אמריקני-סוני נגד הגוש האיראני שיעי, אלא גם את החוליה המקשרת בין גוש זה לישראל.
שלושה מתוך חמשת ראשי הגוש הזה, יורשי העצר בסעודיה ואיחוד הנסיכויות הערביות ונשיא מצרים, הם בעלי קשרים חזקים וישירים, רובם לא גלויים, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ועם ראשי מערכת הביטחון, צה"ל וגופי המודיעין הישראליים השונים.  
רק ביום ג' 20.6 דיבר הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט על הקשרים הסמויים הקיימים בין צה"ל למדינות ערביות מסוימות שבשמן לא נקב
אלה הם כמובן רק הקווים הכלליים של המהלכים המדיניים, הכלכליים, הפיננסים, המודיעיניים והצבאיים, המתרחשים מתחת לפני השטח.
מאחר ותהליך הקמת הגוש האמריקני-ערבי-ישראלי  הזה נמצאת רק בשלביה הראשוניים, עדיין מוקדם מאוד לראות כיצד ולמה התהליכים האלה יתגבשו בעתיד ולאיזה תוצאות הם יגיעו.
מכמה צעדים ראשונים שמתבצעים בשטח המזרח התיכון, אפשר כבר לראות כי הנשיא דולנד טראמפ קובע את מדיניותו בנושאים חשובים במזרח התיכון, כמו העימות עם איראן, המלחמה בסוריה, ומעורבותה של ארה"ב במלחמה בתימן, לא לפי העצות שנותנים לו שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס, ושר החוץ האמריקני רקס טילרסטון, אלא לפי העצות או הלחצים שהוא מקבל מצדם של יורש הסעודי החדש הנסיך מוחמד בין סאלמן, ויורש העצר של אבו דאבי שייח' מוחמד אל נאייהנן.
הדוגמא הבולטת ביותר להתפתחות זו, היא התייצבותו המוחלטת של הנשיא טראמפ, מאחורי שני יורשי העצר במאבקם בשליט קטאר שייח' תאמים אל תאני Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani.
גם מדיניותו של טראמפ במלחמה בסוריה מושפעת מהעמדות הסעודיות ואלה של ה-UAE, המתנגדות בחריפות להעמקת שליטתן של איראן ושל חיזבאללה בסוריה.
למערכת יחסים זו גם השפעה על  מערך היחסים בין ארצות הברית ורוסיה. גם לנסיך מוחמד בין סאלאמן וגם לשייח' מוחמד אל נאייהנן יש קשרים ישירים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
מצד אחד יכולים שני יורשי העצר לשמש מעין גשר או חולייה מקשרת בין הבית הלבן ובין הקרמלין, אולם מצד שני הם יכולים לשמש הגורם אשר ידחוף את הנשיא טראמפ  עד לסף של התנגשות צבאי אמריקנית-רוסית מוגבלת בסוריה. 
קשה לראות כיצד וושינגטון ומוסקבה מגיעות להבנות על המלחמה בסוריה,  כאשר מאחורי הבית הלבן עומדות סעודיה וה-UAE, ומאחורי מוסקבה עומדת טהרן.
החיבור בין ארה"ב, ערב הסעודית, ה-UAE, מצרים, וישראל, היא הבסיס לאופטימיות של הנשיא טראמפ, כי אפשר יהיה להתקדם  בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובהקמת קשרים פתוחים יותר בין ארצות ערב המתונות וישראל.
הצעד הראשון יהיו חשיפתם הפומבית של חלק מהקשרים החשאיים המתקיימים כבר כיום פלוס כמה צעדים סמלים, כמו מתן מעבר למטוסים ישראליים במרחבים האוויריים של המדינות הערביות, והקמת קשר ישיר טלפוני בינן לישראל.
לא מדובר במהלך מיידי אלה בכזה שיכול לקחת שנים.
ישנם גורמים בעולם הערבי, וגם בסעודיה וארצות הברית, המתנגדים למדיניותו ולדרכי פעולתו של יורש העצר החדש הנסיך מוחמד בין סאלאמן ומזהירים מפניה. חוגים אלה טוענים כי הוא צעיר (31)  וקצר רוח מידי כדי לנהל את הממלכה הסעודית.
דוגמא לכך היא פלישתה של סעודיה לתימן, מלחמה שבה רבים סבורים כי ריאד אינה יכולה לנצח.
אולם הפור הפוליטי נפל. המהלך להקמת הגוש האמריקני-סוני המבוסס על הברית בין הנשיא טראמפ ושני יורש העצר בסעודיה וב-UAE, נמצא כבר בעיצומו, כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו מוביל את ישראל לתוכו.

Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות עבור “הסיכויים והסיכונים לארצות הברית ולישראל מהמלכתו של הנסיך מוחמד בין סאלמאן להיות יורש העצר הסעודי

 • יונ 21, 2017 @ 17:32 at 17:32
  Permalink

  כל העולם מדבר על מעלליו האיומים של טראמפ
  זה המקום היחיד ברשת בו אני מצליח למצוא נקודות חיוביות עליו
  אתם מציגים אותו כנשיא שמבין מה הוא עושה (לפחות במדיניות חוץ) וזה בניגוד מוחלט לכל דעה אחרת.

  מה דעתכם עליו כנשיא?
  למה אתם מגבילים את הכתבות שלכם לבטחון, תנו לי עוד סיבות להיכנס לכאן, הדעה שלך/שלכם מעניינית מספיק.

  צרו שיח

  • יונ 21, 2017 @ 23:56 at 23:56
   Permalink

   אף אחד לא צריך לתת לך כלום.
   אתה יכול להיכנס להארץ ולהמשיך לקרוא על "מעלליו האיומים" לעומת ההצלחות הכבירות של המשיח ברק אובמה.
   אם אתה מאמין בצורה עיוורת לכתוב בעיתונים או במדיה אחרת אז בוודאי אתה סבור שאכן השלום הגיע לפני כ 7 שנים כי פרס נובל לשלום ניתן לנשיא הגרוע בתולדות ארהב

  • יונ 22, 2017 @ 0:30 at 0:30
   Permalink

   יש מספיק אתרים שלא מוכנים לכתוב על טראמפ/ביבי מילה טובה.אתה מוזמן לעבור אליהם.״צרו שיח״ עוד שמאלן מצוי שחושב שדעתו מעניינת מישהו..

  • יונ 22, 2017 @ 9:38 at 9:38
   Permalink

   גם לפני הבחירות בארה"ב רק ששה עיתומים תמכו בTRUMP
   רוב העיתונות הייתה אז נגדו…ואותה עיתונות ממשיכה להיות נגדו.
   באופן טבעי, כיוון שרוב העיתונות העולמית מתבססת בפירסומיה על העיתונות ה-אנטי TRUMP של ארה"ב, נוצר הרושם שאתה מעלה.

  • יונ 22, 2017 @ 10:16 at 10:16
   Permalink

   טראמפ נשיא איום ונורא ולו רק בגלל התרומה העתידית שלו להתחממות הגלובלית.
   כשהים יעלה וערי חוף ימחקו בהמוניהם, כל המלחמות הקטנוניות האלה וכל המהלכים ה"גאוניים" האלה יהיו פסיק בהיסטוריה לעומת הנסיגה מאחריות לזיהום הסביבתי.
   ולכל מי שחושב כמוהו שאין התחממות גלובלית, כנראה שגם מאמין באלוהים שישמור עלינו.
   שיהיה לנו בהצלחה.

 • יונ 21, 2017 @ 22:54 at 22:54
  Permalink

  Trump is the Best president since Reagan
  You have to stop listening to the crazy Leftist media that Lies 100% of the time

 • יונ 22, 2017 @ 1:34 at 1:34
  Permalink

  טראמפ נשיא מצוין – לתקשורת יש את האגנדה שלה – אני בדרך כלל מתעלם מהדעות ובוחן את היטב את העובדות . המהלכים של טראמפ לא פחות מגאוניים 🙂

  • יונ 24, 2017 @ 13:49 at 13:49
   Permalink

   זה לא מסתדר
   תשמע אותו מדבר, זה לא אדם גאון

 • יונ 22, 2017 @ 18:17 at 18:17
  Permalink

  טראמפ לא קיבל יום אחד של חסד. הוא מוכיח את עצמו כנשיא מעולה. שימשיך להצליח.

 • יונ 27, 2017 @ 0:55 at 0:55
  Permalink

  ניתוח תקין.

 • יונ 27, 2017 @ 1:08 at 1:08
  Permalink

  בזמן שאני קורא זאת, אירוע דקירה של אדם אחד במצב רציני על ידי שני צעירים בגיל עשרים בערך, בקניון הכי גדול בקנדה, Yorkdale in Toronto, Ontario. לפני 45 דקות, המשטרה במקום מחפשת. לא ברור עדין הרקע לכך.

 • יול 24, 2017 @ 23:24 at 23:24
  Permalink

  אנשים לא מבינים שאנחנו צריכים להיות תלויים אחד בשני ולא ולא אחד ליד השני.
  בנוסף אנחנו צריכים לחשוב ולעשות מה שטוב לעם היהודי ולמדינת ישראל
  עם כל הבעיות הלכלוכים והאינטריגות שיש בתוכנו.
  להרים את הראש וקדימה ישראל.!!!

Comments are closed.