הסיפור המוזר של סאקה לואיי Saqa Louai.

הישראלים אינם מכירים את השם סאקה לואיי Saqa Louai. אבל הם היו מכירים אותו אם האיש סורי-טורקי במוצאו שהוא איש אל קעידה, מאנשיו של מוסאב זרקאווי היה מצליח לבצע בחודש אוגוסט השנה את ההתנקשות והפיצוץ של חמש ספינות נוסעים ישראליות שהובילו למעלה מ-4000 נופשים ישראלים לנמל אלנייה(בתמונה) Alanya בדרום טורקיה. אם אירוע הטרור בטורקיה שתוכנן להתבצע ביום שישי 5.8, ובו היו צריכות סירות זודיאק מהירות טעונות חומר נפץ להתנקש באוניות היה מתרחש היה זה הפיגוע הקשה והגדול ביותר שבוצע אי פעם במטרה ישראלית, שהיה דומה בהיקפו להתקפה על מגדלי התאומים בניו יורק. סאקה לואיי היה המפקד של הפעולה והאיש היחיד מתוך חבורה של כ- 20-15 מתאבדים שעמדו לבצע את הפיגוע, שנתפס על ידי הטורקים. הוא יושב בבית סוהר ומחכה למשפטו.
ביום רביעי ה-16 בנובמבר הגיע שר החוץ הטורקי עבדאללה גול לביקור קצר מאוד שארך שעה אחת בלבד אצל הנשיא הסורי בשאר אסד. טורקיה מודאגת מאוד מהאפשרות שמועצת הביטחון תטיל סנקציות כלכליות על סוריה, בגלל מעורבותה ברצח ראפיק חארירי. לשתי המדינות גבול משותף והאזורים הדרומיים של טורקיה מנהלים קשרי מסחר ענפים עם סוריה. חברות טורקיות רבות, בעיקר חברות בנייה, מבצעות עבודות נרחבות בסוריה.
במקרה והאו"ם יחליט על הטלת סנקציות כלכליות הן תפגענה לא רק בסוריה כי אם גם בטורקיה. עבדאללה גול בא לומר לאסד לנסות לשתף פעולה עם וועדת החקירה של דטלב מליס, החוקר מטעם האו"ם את פרשת רצח חארירי, כדי שלא יוטלו עליה סנקציות. וכאן בדיוק מתחילות חילוקי הדעות הטורקיים-סוריים מה באמת נאמר בשיחה הקצרה בין השניים. הסורים אומרים כי עבדאללה גול סיפר לאסד את הדברים הבאים. כמה ימים לפני שגול יצא לדמשק הופיעו בתא הכלא של סאקה לואיי ארבעה אנשים דוברי אנגלית שלא רצו להזדהות והציעו לאיש אל קעידה עסקה. אנחנו יודעים, אמרו האנשים כי אתה היית בדמשק והיו לך קשרים עם אנשי המודיעין הצבאי הסורי אנשיו של הגנרל אסף שואכת. הם שאלו אותך אם אתה מוכן לצאת לגרמניה, להיפגש שם עם אנשיו של מוסאב זרקאווי באירופה, ולגייס באמצעותם מתאבד עיראקי שיהיה מוכן תמורת תשלום למשפחתו לבצע את פיגוע ההתאבדות שהרג בסופו של דבר את ראפיק חארירי. אנחנו יודעים, כי לאחר שסירבת לנסוע המלצת על אנשי אל קעידה אחרים שיכולים למלא את המשימה. אם אתה תסכים למסור עדות לוועדת החקירה של מטלב מליס על ניסיונות סוריים אלה לגייס בגרמניה מחבל מתאבד שיהרוג את חארירי, כל המשפט שלך והעונש שיוטל עליך באשמת הניסיון לפוצץ את אוניות הנוסעים הישראליות, ייראו בצורה שונה לגמרי באם תשובתך תהייה שלילית. זו היא הגרסה הסורית של הדברים. בסוריה כבר מדברים כל סאקה לואיי כעל איש אל קעידה אשר יציל את בשאר אסד ואת סוריה `מאיומיו של מטלב מליס.` עורך דינו הטורקי של סאקה לואיי אומר כי כל הדברים האלה התרחשו באמת ואין המדובר בניסיון של מורשו לעזור לסוריה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות