הסכם ביטחון בין טורקיה והרשות הפלסטינית נכנס לתוקפו. מבטיח התערבות צבאית טורקית, נוסח המעורבות הטורקית בלוב, ביהודה שומרון ובעזה

בשקט בשקט מבלי שאיש שם  לכך, הודיעה אנקרה, ביום שישי 11.6 רשמית, כי הסכם הביטחון, שנחתם בין נשיא טורקיה טאייפ ארדואן ובין נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן, לפני שלוש שנים ב-2018, נכנס לתוקפו.
ביום רביעי 9.6  אושר ההסכם על ידי המועצה הטורקית לביטחון לאומי the National Security Council, וביום שישי הוא פורסם בעיתון הטורקי הרשמי Official Gazette.
לפי החוק הטורקי פרסום בעיתון הרשמי משלים את תהליך האישור והחקיקה.
לפי ההסכם טורקיה מתחייבת לאמן באקדמיה של הג'נדרמניה  ומשמר החופים הטורקיים the Gendarmerie and Coast Guard Academy in Turkey, את כוחות הביטחון הפלסטינים.
טורקיה מתחייבת, גם לפי ההסכם, לדאוג ליישומם של פרויקטים ביטחוניים קצרי וארוכי טווח של הפלסטינים, ולהגביר את היכולות של כוחות הביטחון והסדר הפלסטינים באמצעות אספקת אימונים, התייעצויות ועזרה טכנית. the short and long-term projects would be implemented to increase the capabilities of Palestinian law enforcement forces by providing training, consultation and technical assistance.
כמו כן ההסכם מדבר על חילופי מידע מודיעיני בין טורקיה ובין הרשות הפלסטינית.
סעיף רגיש נוסף בהסכם הוא החלת ההסכם הימי הקיים בין טורקיה ולוב, לגבי הגבולות הימיים  של החתומים עליו.
לפי ההסכם עם לוב הגבולות הימיים של שתי המדינות חופפים ולכן, לפי ההסכם, יש לאנקרה ולטריפולי  שליטה מלאה במזרח הים התיכון.  הצטרפות הרשות הפלסטינית להסכם זה, בזכות שליטתה כביכול בחופי רצועת עזה, הופכת אותה לשותפה בהסכם הדוחק את רגלי ישראל מהים התיכון ומאוצרות הגז והנפט המצויים בו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי טורקיה מספקת, במסגרת חוזה ביטחון דומה עם כוחות ממשלת לוב השולטת בטריפולי Government of National Accord-GNA, יועצים צבאיים, ארטילריה, תחמושת, מלט"ים לאיסוף מודיעין ומלט"ים מתפוצצים.
רק בשבת 12.6, ביקרו בטריפולי שר ההגנה הטורקי הגנרל  הוסלי אקאר Hulusi Akar, והרמטכ"ל הטורקי גנרל מוחמד עלי חדאד Gen. Mohammad Ali Haddad.
המקורות שלנו מציינים, כי המהלך הטורקי איננו מכוון רק נגד ישראל, אלא גם נגד מצרים.
הופעתה של טורקיה בזירה הפלסטינית  היא התפתחות מדאיגה אשר דורשת תגובה ישראלית מיידית.Print Friendly, PDF & Email