ההסכם הרוסי-טורקי-סורי-כורדי החשאי שהושג באפרין, ומונע בינתיים את המלחמה בין טורקיה לסוריה

בתיווכה של מוסקבה, בידיעתה של ארצות הברית, הושג  בימים האחרונים הסכם חשאי בין טורקיה, סוריה וראשי המיליציה הכורדית באפרין Afrin, במטרה למנוע התנגשות צבאית ביניהם.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כדי להשיג הסכם זה הקים משרד ההגנה הרוסי מפקדה מיוחדות לנושאי אפרין הפועלת מהמפקדה הצבאית הרוסית בסוריה הנמצאת בבסיס האווירי  חמיימים  Hmeimim Airbase שליד לטקיה.
כל התנועות הצבאיות הטורקיות, הכורדיות, והסוריות בימים האחרונים, כולל כניסת ה'כוחות העממיים' Popular forces הסוריים, המורכבים מכוחות אפגאניים שיעיים, ומכוחות של מליצית השאביחה  Shabiha הסורית, ביום ג' 20.2 לאפרין, והפגזות הארטילריה הטורקית שכביכול היו צריכות לבלום תנועת כוחות אלה, בוצעו במסגרת ההסכם החשאי הזה, במטרה ליצור מצבים בהם אף צד מהמעורבים במתרחש באפרין לא ייראה כאילו הוא מוותר לצד השני.
ראשי המיליציה הכורדית ה-YPG הסכימו לכניסת הכוחות הסוריים לאפרין, לאחר שהבינו, כי מוסקבה ערבה לכך שהם יוכלו להישאר באפרין ולנהל בה את מערכות השלטון המקומיות, מבלי שהכוחות שהצבא הסורי שלח יתערבו במתרחש.
הכורדים העדיפו את המצב הזה על פני מצב בו הם יצטרכו לנהל קרבות רחוב נגד הטנקים הטורקיים.
טורקיה נאלצה להסכים להסדר רוסי זה, לאחר שהרוסים סירבו לבטל את האיום שלהם לפיו כל מטוס טורקי שייכנס לתחום האווירי הסורי, יופל על ידי מטוסים, או ההגנה האנטי אווירית הרוסית.  גם ביקור חשאי יוצא דופן של ראש סוכנות הביון הטורקית ה-MIT חאקן פידאן  Hakan Fidan במפקדה הרוסית בסיס חמיימים בסוריה בסוף השבוע האחרון-ביקור ראשון מסוגו של ראש סוכנות ביון של מדינה חברה בנאט"ו בבסיס זה, לא הצליח להזיז את הרוסים מהאולטימטום שלהם לטורקיה.  בלי סיוע טקטי אווירי אין סיכוי לצבא הטורקי להתגבר על הכוחות הכורדיים.
זו הייתה הסיבה העיקרית מדוע נאלץ נשיא טורקיה ארדואן לקבל את ההצעה הרוסית, למרות שהיא יצרה מצב בו טורקיה השיגה במבצע 'ענף הזית' Operation Olive Branch, את המטרה ההפוכה אליה התכוונה כאשר יצאה אליו. לאחר חודש ימים בהם הצבא הטורקי הצליח להתקדם כמה קילומטרים בודדים בלבד בתוך שטח צפון סוריה, הוא מצא לפניו גם את הכוחות הכורדיים וגם את כוחותיו של משטר הנשיא בשאר אסד.
מזווית ראייתו של נשיא סוריה בשאר אסד המהלך הזה הצדיק את עצמו, מאחר והוא החזיר לידיו, ללא קרבות והתנגשות צבאית לא עם הטורקים, ולא עם הכורדים, טריטוריה סורית אותה איבד כבר בתחילת המלחמה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המפקדה הרוסית המיוחדת לנושא אפרין ממשיכה לפעול בימים אלה, מאחר ואף אחד מהגורמים המעורבים במהלכים האלה איננו בטוח כמה זמן הם יחזיקו מעמד  ומתי הם יתמוטטו.
המצב הזה באפרין, מראה לאיזה תסבוכות צבאיות ומדיניות עומד להיקלע כל גורם שינסה להתערב בצורה גלויה, או חשאית, במתרחש כיום בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות עבור “ההסכם הרוסי-טורקי-סורי-כורדי החשאי שהושג באפרין, ומונע בינתיים את המלחמה בין טורקיה לסוריה

 • פבר 22, 2018 @ 10:34 at 10:34
  Permalink

  אני רוצה לכתוב כאן שוב, דברים שכתבתי עוד לפני חודשים רבים – הטקטיקה הגאונית של פוטין היא אכזרית אך מבריקה. היא חושפת את הפחדים הקיומיים של כל צד, ורוקדת על תפקיד המתווך המכסה על הפחדים הללו בעודה רושמת הישגים בעיקר לעצמה. רוסיה דואגת לשסות את הטורקים בכורדים, וממהרת להרגיע ולקטוף את הפירות. ככה גם בין איראן לישראל, בין הכורדים לדאע"ש, ואפילו בין הסורים עצמם למורדים. ההבנה של פוטין את סוריה היא מבריקה. סוריה היא buffer zone ענקי בין טורקיה לעולם הערבי, בין הסונה לשיעה, בין המדבר לעירוניות, בין הגוש הסוני לעשרות הקהילות שמצפון לו (עלאווים, אשורים, יזידים, כורדים, ארמנים, דרוזים, נוצרים, וכו'), בין ישראל לאיראן, ופוטין פשוט דוחף את עצמו כמתווך בכל מקום בו השינוי בסטטוס קוו מפחיד עד מוות את הסובבים. לכן המלחמה בסוריה היא בעצימות נמוכה. יש סיכוי שהיא תתפרץ. הסיכוי הזה גובר ככל שהאמריקנים מבינים איך פוטין גונב להם את האזור, בעודו נישא על עלי זית, כשהם סולקו בבושת פנים מעיראק לא מזמן.

 • פבר 22, 2018 @ 10:40 at 10:40
  Permalink

  בכל הסיפור הזה עוד לא שמענו מארה"ב, אבל אני מניח שטראמפ מצדד במהלך.
  1) אפרין זו מובלעת כורדית מנותקת, הכורדים וויתרו על שדות נפט בקירקוק בגלל שקשה לשמור עליהם. אם תסתכל על המפה תבין שלכורדים יהיה מאוד קשה לשמור אפרין.
  2) לכורדים יחסים טובים עם ארה"ב מעל ל20 שנה, כל המודיעין של מלחמת עיראק הגיע מהכורדים.
  יחד עם זאת לאור ההיסטוריה אני לא רואה את ארה"ב נלחמת עבור עם\מדינה אחרת.
  חשוב להבדיל בין רצון העם לבין השלטון. בווייטנאם לארה"ב היה גיבוי מהעם אבל הם תמכו בשלטון מושחת, בעיראק המצב היה הפוך והם ניסו לתמוך בשלטון הגון אבל העם היה נגדם. עושה רושם שהכורדים מרצים את ארה"ב בכל המישורים אבל אני לא בטוח עד כמה השלטון שלהם לא מושחת והגון, הכורדים ביצעו טיהורים אתניים ביזידים ובארמנים ואני לא שמעתי שהאחראים הועמדו לדין.
  אני מעריך שארה"ב תומכת במאבק הכורדי אבל היא מאוד הססנית.
  3) ברגע שלקחת מהתורכים את אפרין, הם חייבים להתמקד במאנגיב. ושם יש כוחות אמריקאים.
  כל התגרות באמריקאים תגרור אוטומטית תגובה חזקה. אם תורכיה תירה כדור אחד לעבר בסיס אמריקאי, ארה"ב תפציץ את כל האזור. תורכים, רוסים, כורדים, איראנים סורים או אזרחים זה לא ממש מעניין.
  כל האזור יופצץ אוטומטית ואני אפילו לא בטוח שהם צריכים אישור ממשלתי בשביל להגיב.
  זו הטקטיקה האמריקאית.
  שאמריקאים נלחמים ונהרג אמריקאי אחד על כל 10 חיילים של האויב, זה לא מעניין. מבחינתם ההרוג האמריקאי זה מה שחשוב ואת כל השאר מסביב אפילו לא סופרים.
  במונחים ישראלים, זה כאילו כוחות ארה"ב מפעילים נוהל חניבעל מהדקה הראשונה.

  איכשהו נוצר מצב שהתורכים די תקועים, עושה רושם שכל הצדדים מרוצים (חוץ מתורכיה כמובן)

 • פבר 22, 2018 @ 18:33 at 18:33
  Permalink

  מי שחשב שהטורקים ילכו ראש בראש עם הרוסים חי בסרט, ארדואן הוא פחדן קשקשן

 • פבר 22, 2018 @ 21:41 at 21:41
  Permalink

  איזה אפרין?? מה אפרין?? השתגעת? עפרין!

 • פבר 23, 2018 @ 1:43 at 1:43
  Permalink

  חבל שהגיעו להסכם…

 • פבר 23, 2018 @ 5:16 at 5:16
  Permalink

  שוב אני שולח ברכה לכל הלוחמים . בהצלחה לכולם.

 • פבר 23, 2018 @ 21:39 at 21:39
  Permalink

  לכבוד ירושלים שהכורדים ינצחו את הטורקים אמן כן יהי רצון!!!!!!

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות