הסכם טורקיה-ישראל מקים מערך מודיעני-צבאי נגד איראן


להלן 9 סיבות מדוע ההסכם שייחתם סופית, ביום ד' 29.6, בין ישראל לטורקיה הוא לא רק הסכם טוב וחשוב, אלא הוא הסכם חיוני לאינטרסים הביטחוניים-לאומיים,  ובעיקר הצבאיים והמודיעיניים של ישראל.
1. מדובר במהלך סעודי-מצרי לצרף את ישראל לציר הסוני החדש של ריאד-קהיר-אנקרה, שנועד לחסום את התפשטותה של איראן בקרן אפריקה, הים האדום,  מפרצי עקבה וסואץ, ומרכז ומזרח הים התיכון הגובל בחופי מצרים וישראל.

2. מדובר בהסכם ראשון שאחריו יבואו הסכמים נוספים. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ההסכם הבא הנמצא בהכנה  הוא הסכם פיוס בין מצרים וטורקיה. כלומר בין נשיא טוריקה טאייפ ארדואן, ובין נשיא מצרים פאתח אל-סיסי, שמרכזו יהיה בנוי בצורה דומה להסכם הטורקי ישראל. כלומר כל מה שנקבע בין טורקיה וישראל לגבי החמאס, יהיה  חופף למה שיקבע בין טורקיה ומצרים לגבי תנועת האחים המוסלמים.

3. במילים אחרות, טורקיה תגביל את תנועת ופעולת ראשי האחים המוסלמים המצריים בטורקיה, ותספק ותחליף עם מצרים מודיעין לגביהם, בדיוק כפי שתספק ותחליף עם ישראל מידע על החמאס.
4. הגופים המשותפים שיוקמו בין טורקיה וישראל, ובין טורקיה ומצרים, יעסקו בחילופי מודיעין לגבי איראן.
5. העובדה האחרונה הופכת את ההסכם להסכם שהוא יותר צבאי-מודיעיני מאשר הסכם מדיני. כדי להדגיש עובדה זו, שני האנשים אשר יופקדו בישראל ובטורקיה על ביצעו, לא יהיו מדינאים או פוליטיקאים, אלא ראשי גופי המודיעין הצבאיים בשתי המדינות.
6. זוהי הסיבה העיקרית מדוע שר הביטחון אביגדור ליברמן, טרח להדליף, ביום ב', לכל מי שהיה מוכן לקלוט זאת כנשק נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הוא מתנגד להסכם וכי הוא יצביע נגדו בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתתכנס השבוע לאשרו.
ליברמן גילה שהקשר שלו, כשר ביטחון, לקיום ההסכם, יהיה רופף ביותר, מאחר והרמטכ''ל רב אלוף גדי אייזנקוט הוא הממונה על ראש אמ''ן האלוף הרצי לוי, שיהיה האחראי על הפעלת ההסכם. אייזנקוט יהיה גם אחראי על התמרונים הצבאיים המשותפים שהצבא הטורקי וצה''ל ייערכו בקרוב.
במילים אחרות, בנושא היחסים הביטחוניים והצבאיים בין ישראל לטורקיה, נתניהו עקף את ליברמן.
7.  לכל המהלכים האלה תצטרף גם ירדן, אשר מלכה עבדאללה וגופי המודיעין והביטחון שלו עסוקים עתה בפירוקם החשאי של האחים המוסלמים הירדניים, שרבים מחבריהם הם פלסטינים אנשי חמאס.
8. נושא שדות הגז הישראלים.
אין ספק כי פיתוח שדות הגז הישראליים בים התיכון, ובייחוד שדה ליוויתן, מכירת וייצוא הגז הישראלי, הוא אחד היסודות העיקריים עליהם מושתת ההסכם הטורקי-ישראלי. טורקיה מעוניינת לקנות את הגז הישראלי, ורוסיה מעוניינת להשקיע בפיתוחו, ובשליטה על הצנרת שתוביל אותו מהים התיכון לאירופה.
עד עכשיו ישראל התנגדה למעורבות רוסית כזו, בעיקר בגלל לחציה של ארצות הברית. אולם ככל שהיחסים בין נשיא רוסייה ולדימיר פוטין, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו התחזקו, והפכו בהדרגה לדו-שיח רוסי-ישראלי אסטרטגי על המתרחש במזרח התיכון, ובייחוד בסוריה, כך התחזקה גם האפשרות של מעורבות רוסית בגז הישראלי.
9.  פלטפורמות הגז הישראלי והאפשרות כי רוסיה, טורקיה וישראל, ישתפו פעולה צבאית ומודיעינית בהגנתן, הביאה לכך כי נשיא טורקיה טאייפ ארדואן התנצל, ביום ב' 27.6 לפני נשיא רוסיה פוטין על כך שחיל האוויר הטורקי הפיל ב-24 לנובמבר 2015, בירי טיל, מפציץ רוסי מדגם  Sukhoi Su-24M bomber על גבול סוריה טורקיה.
כמו שישראל הייתה מוכנה לשלם פיצויים לנפגעי משט המרמרה הטורקיים, כך טורקיה מוכנה עתה לפצות את משפחות הטייסים הרוסים שנפגעו.
שני המהלכים האלה הישראליים והטורקים האלה משלימים זה את זה, ופותחים את הדרך לשיתוף פעולה רוסי-טורקי-ישראלי לגבי הגז הישראלי, ומכאן כמובן גם בכמה נושאים אחרים רבים.       

 

Print Friendly, PDF & Email