הסכמה רוסית-איראנית-טורקית להפוך את סוריה למכשיר העיקרי לעקיפת הסנקציות האמריקניות מעכב את פתיחת המתקפה על אידליב

עכשיו מתברר, כי מפגש הפסגה המשולש שהתקיים ביום שישי 7.9 בטהרן, היה מוקדש יותר לדיון מעמיק של שלושת המנהיגים שהשתתפו בו, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא איראן חסן רוחאני, ונשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, איך מוסקבה, טהרן ואנקרה, יכולות לתאם ביניהן פעולה נגד הסנקציות שהנשיא דונלד טראמפ מטיל עליהן, מאשר לדיון בשאלת המלחמה באידליב.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי ההסכמה שהושגה בין שתי שלושת המנהיגים על הפעלת מנגנונים משותפים למוסקבה, לטהרן ולאנקרה שיעקפו את הסנקציות האמריקניות עליהן, היא זו שלמעשה מביאה בימים אלה לדחייה, בשלב זה, בהתקפה הרוסית-איראנית-סורית על אידליב.
הדחייה  בהתקפה הקרקעית נובעת משתי סיבות עיקריות:
1. לנשיאי רוסיה ואיראן פוטין ורוחאני  חשוב יותר כי המנגנונים הכלכליים שעל הקמתם סוכם עם טורקיה ביום שישי בטהרן עם נשיא טורקיה ארדואן יתחילו לפעול מיד.  התקפה מידית על אידליב, לה נשיא טורקיה ארדואן מתנגד יכולה לפגוע במהלך בהקמתם של מנגנונים אלה.
2. צבא טורקיה ממשיך להזרים כוחות לאידליב ומרחיב את נוכחותו הצבאית. לא פוטין ולא רוחאני ובוודאי שלא נשיא סוריה בשאר אסד רוצים ליצור מצב שבו כוחותיהם ילחמו נגד חיילים טורקיים, בשעה ששלוש המדינות מחליטות על שיתוף פעולה כלכלי-פיננסי בינהן
שלושת המנהיגים החליטו בטהרן כבר להפעיל החל מהשבוע את המנגנון הראשון בהסכם הכלכלי-אסטרטגי שלהם נגד הסנקציות האמריקניות: כל העסקות הכלכליות שבין מוסקבה, טהרן ואנקרה, כוללת עסקות הנפט והגז, תחושבנה ותבוצענה באמצעות המטבעות המקומיים ולא באמצעות דולרים. גם הפעולות הפיננסיות בין מערכות הבנקים הרוסיות, האיראניות והטורקיות תבוצענה תוך שימוש במטבעות המקומיים במקום הדולר.  
כבר באמצע חודש אוגוסט העלה שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הצעה כזו, כאשר אמר כי רוסיה וטורקיה יכולות להתחיל לסחור ביניהן בהתבסס על המטבעות הלאומיים שלהם במקום להשתמש בדולר האמריקני.
אולם מזווית הראייה של ארצות הברית וישראל ומאבקן באיראן, ובמיוחד בהתבססותה הצבאית בסוריה, ההחלטה החשובה יותר שהתקבלה ביום ו' במפגש הפסגה בטהרן, הייתה הפיכת פרויקט שיקום סוריה שלאחר המלחמה, למכשיר העיקרי לעקיפת הסנקציות האמריקניות על איראן.
כפי שאבו דאבי ועומן במפרץ היו שתי הטריטוריות העיקריות דרכן איראן עקפה את הסנקציות האמריקניות בתקופת הנשיא אובמה, כך סוריה תהפוך לטריטוריה העיקרית דרכה איראן תעקוף את הסנקציות האמריקניות בתקופת הנשיא דונלד טראמפ. הפעם פעולות אלה יבוצעו תחת המטריה הצבאית הרוסית-איראנית-סורית, דבר שיביא גם להעמקת שיתוף הפעולה הצבאי בין שלוש המדינות.
פרטים מלאים על מפגש הפסגה בטהרן ועל הקמת המנגנונים בסוריה לעקיפת הסנקציות האמריקניות על איראן יפורסמו בגיליון החדש מס' 817 של השבועון דבקה נט-וויקלי DNW שיצא לאור ביום שישי 14 לספטמבר.
הקישו כאן לחתימה על השבועון ( היוצא בשפה האנגלית).                 

 

Print Friendly, PDF & Email