הסכמים חשאיים בין וושינגטון ומוסקבה לגבי חלוקת השליטה בנפט והגז הסורי, מכתיבים עכשיו את השליטה הצבאית במזרח סוריה

כוחות של המיליציה הכורדית YPG, שהם חלק מהצבא הדמוקרטי הסורי SDF  מסרו בימים האחרונים את השליטה על שדה הגז הגדול ביותר בסוריה 'קונקו' Conoco gas plant, הנמצא מזרחית לנהר הפרת באזור דיר א-זור Deir a-Zor, לידי כוחות של צבא סוריה וחיזבאללה.
השדה נכבש רק לפני כמה ימים על ידי כוחות  של 'הצבא הדמוקרטי הסורי' והם נסוגו ממנו כדי לאפשר לסורים להיכנס אליו ולהשתלט עליו. יחד עם הכוחות הסוריים נכנסו לשדה גם כוחות של חיזבאללה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי זו הפעם הראשונה במלחמה בסוריה שחיזבאללה מקבל לידיו את השליטה על מקור נפט וגז מרכזיים בסוריה.  השדה מפיק כ-13 מיליון מטרים מעוקבים cubic meters של גז טבעי ביום.
מקורות המתמצאים במתרחש בשדות הנפט והגז במזרח סוריה, בהם שלט עד  עכשיו ISIS, מדברים על קיומו של הסכם חשאי בין וושינגטון ומוסקבה לחלוקה של משאבי הנפט באזור.  חלק מהשדות הנפט והגז יעברו לידי הכורדים, ואילו חלק יועבר בחזרה לידי ממשלת סוריה.
המקורות האלה מדווחים, כי ביום ה' שעבר 20.10, נערכה באזור הכורדי בצפון סוריה פגישה בין נציגים רוסיים, כורדיים וסוריים, שהם הוחלט איזה שדות נפט וגז יועברו לשליטה סורית או כורדית.
בראש המפגש המשולש הזה ישב סגן שר החוץ הרוסי מיכאל בוגדנוב, שהוא גם שליחו המיוחד של נשיא רוסיה פוטין לנושאי המזרח התיכון Russian Deputy FM Mikhail Bogdanov is the Special Presidential Envoy for the Middle East. עצם העובדה  שבפגישה כזו שמתקיימת בצפון סוריה משתתף הדיפלומט הרוסי הבכיר ביותר לנושאי המזרח התיכון, מצביעה על החשיבות האסטרטגית הגדולה שרוסיה מייחסת לשאלה מי ישלוט בשדות הנפט והגז של סוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי צריך להניח כי כל הצעדים הרוסיים האלה מתואמים עם ממשל הנשיא טראמפ בוושינגטון.
הוכחה לכך היא נסיגה מקבילה של הכוחות הרוסיים ושל צבא סוריה וחיזבאללה משדה נפט הגדול ביותר בסוריה 'אל עומר'   al-Omar oil field, הנמצא גם הוא על הגדה המזרחית של נהר הפרת, ומסירתו לידי כוחות כורדיים של מיליציית ה-YPG. 
במלים אחרות, בעוד הסורים קיבלו לידיהם את שדה הגז הגדול ביותר במזרח סוריה, הכורדים קיבלו לידיהם את שדה הנפט הגדול ביותר באזור.
כוחות צבא רוסיים, סוריים ושל חיזבאללה שכבשו רק בשבוע שעבר את השדה, נסוגו משדה הנפט מערבה והם ניצבים היום בקו הגנה הנמצא באמצע הדרך בין שדה אל-עומר והעיר מייאדין  Mayadin הנמצאת בסה"כ 10 ק"מ מערבית משדה הנפט.
המקורות שלנו מוסרים, כי העברת שדה אל-עומר לידי הכורדים תואמה במגעים חשאיים שהתקיימו בין קצינים אמריקנים ורוסיים בשטח.  
כתוצאה ממהלך זה נמצא שדה הנפט העשיר ביותר של סוריה בשליטה כורדית.
נראה כי וושינגטון החלטה להשאיר שדה נפט בידי הכורדים, כפיצוי על אובדן רוב שדות הנפט שלהם בקירקוק שנכבשו על ידי צבא עיראק  וכוחות של מליציות שיעיות פרו-איראניות. 
ההפקה משדה אל-עומר יכולה להגיע, לאחר שכל מתקניו ישופצו, עד ל-10 אחוז מהכמות שהכורדים הפיקו בקירקוק.  אם הפקת הנפט הכורדית בקירקוק הייתה 600,000 חביות ביום, הפקת הנפט באל-עומר יכולה להגיע ל-60,000 חביות ביום.
התפתחות כזו יכולה למנוע את התמוטטותה הכלכלית של האוטונומיה העצמאית הכורדית ה-KRG.
ההבנה מפתיעה הזו של הרוסים לגבי מסירת שדה הנפט העשיר ביותר בסוריה לידי כוחות פרו-אמריקנים, גם מוסברת בכך, כי עתה מצפה מוסקבה מוושינגטון לתמיכה במהלכיה לשליטה בנפט הכורדי בעיראק ובעיקר בצינות הנפט המובילים אותו דרך טורקיה עד לים התיכון.

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “הסכמים חשאיים בין וושינגטון ומוסקבה לגבי חלוקת השליטה בנפט והגז הסורי, מכתיבים עכשיו את השליטה הצבאית במזרח סוריה

  • אוק 25, 2017 @ 9:40 at 9:40
    Permalink

    זו לא קונספירציה,
    העימותים מתרחשים אך ורק בגלל משאבי כדוה"א.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות