הסלמה חמורה: ארה"ב: איראן הפילה בטיל מל"ט אמריקני מעל מצרי הורמוז. איראן: הפלנו מל"ט אמריקני מעל דרום איראן

ארצות הברית הודיעה, ביום חמישי בבוקר 20.6, כי איראן יירטה בטיל קרקע-אוויר מל"ט אמריקני בעת שהיה בטיסה במים בינלאומיים מעל מצרי הורמוז.  הדוברים האמריקנים רק מסרו את סוג המל"ט שהופל a U.S. Navy MQ-4C Triton, מבלי למסור פרטים נוספים.
הדגש שהאמריקנים שמים בהודעתם לפיו המל"ט הופל בטיל קרקע-אוויר פירושו שהטיל נורה מטריטוריה איראנית לעבר מרחב אווירי ואזור שייט בינלאומי.

הפלת מל"ט אמריקני מעל מיצרו הורמוז בא מזווית הראייה של טהרן לחזק את טענתה כי היא האחראית על הביטחון במפרץ ובמצרי הורמוז. ארצות הברית לא תוכל הפעם להבליג, כפי שעשתה עד עכשיו בסדרת ההתקפות האיראניות האחרונה על מכליות, מטרות נפט, ומטרות אסטרטגיות בתוך סעודיה, ועל מטרות ובסיסים צבאיים בעיראק שם נמצאים כוחות ואזרחים אמריקנים.
זמן קצר לפני פרסום ההודעה האמריקנית  הודיעה איראן כי משמרות המהפכה האיראנים הפילו כטב"ם אמריקני מעל דרום איראן. האיראנים טענו כי מדובר ב- US RQ-4 Global Hawk spy dron, הנחשב לכלי הטייס הבלתי מאויש הגדול והמתקדם בעולם.
התגובה של מפקדת 'סנטקום' להודעה האיראנית הייתה קצרה: 'שום כלי טייס אמריקני לא טס היום במרחב האווירי האיראני'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: הסתירה בפרטים שמוסרים האמריקנים והאיראניים על התקרית מעלה את אפשרות לפיה כי האיראנים הפילו שני מלט"ים אמריקנים. אחד ביום ה' בבוקר, ואילו השני הופל בתאריך קודם.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות