הסנטור הדמוקרטי הבכיר צ'אק שומר: אצביע נגד אישור ההסכם הגרעיני עם איראן. מכה לאובמה

הסנטור היהודי הדמוקרטי הבכיר מניו יורק, צ'אק שומר Senator Chuck Schumer, הנחשב לבעל השפעה גדולה בבתי הנבחרים האמריקנים, הודיע ביום ו' 7.8 לפנות בוקר (עדיין יום ה' בערב לפי שעון ארה"ב) כי יצביע בעד ההחלטה הדוחה את ההסכם הגרעיני עם איראן. בהחלטה זו  קיבלו מתנגדי ההסכם שממשל אובמה חתם עם איראן חיזוק גדול מאוד, משום שהחלטתו של שומר פתחה את הדרך לפני דמוקרטים רבים להתנגד להסכם.
החלטתו של שומר יכולה למנוע מהנשיא מאובמה להשיג את מספר חברי בית הנבחרים הדרושים לו-146 במספר- כדי שיוכל להטיל ווטו על ההחלטה שכנראה תזכה ברוב הדוחה את הסכם הגרעין עם איראן.
גם בסנט האמריקני מצבו של אובמה ותומכי הסכם הגרעין קשה.

למרות שבימים האחרונים הודיעו כמה סנטורים מרכזיים, ביניהם סנטורים יהודיים, כי הם תומכים בהסכם הגרעיני, עדיין אין לאובמה את תמיכתם של 34 סנטורים, הדרושה לו כדי שיכול להטיל ווטו על החלטה הדוחה את הסכם הגרעין. בסנט מכהנים 100 סנטורים, מהם 54 רפובליקנים, 44 דמוקרטים, ו-2 סנטורים עצמאיים.
המאבק של הנשיא ותומכיו הוא ליצור תמיכה כזו בהסכם בין הדמוקרטים שתבטיח לו כי יוכל להטיל ווטו על ההחלטה הדוחה את ההסכם. עם החלטתו של הסנטור שומר פחתו סיכויו של אובמה להשיג את תמיכתם של רוב הדמוקרטים בסנט. 
תוצאה כזו בבתי הנבחרים תהייה לא רק מכה קשה למדיניותו של הנשיא אובמה כלפי איראן, אלא גם ליוקרתו ומעמדו של הנשיא בשנה וחצי שנותרה לו עד צאתו  את הבית הלבן בינואר 2017.
במקביל להודעתו של שומר, מסרו גם עוזריו של ציר בית הנבחרים הדמוקרטי אליוט אנגל Eliot Engel, הנחשב אף הוא כבעל השפעה רבה מאוד, כי הוא יצביע נגד ההסכם הגרעיני,
הנשיא אובמה ותומכי ההסכם ספגו, ביום ד' 6.8, מכה לא פחות קשה, כאשר ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA, יוקיאה אמאנו  Director General Yukiya Amano, אשר הוזעק על ידי ממשל אובמה לוושינגטון, לעזור במערכה לאישור ההסכם, הופיע בפני וועדת החוץ של הסנט האמריקני.
אמאנו, עורר וחיזק את חמתם של סנטורים רבים לאחר שסירב, כפי שהממשל מסרב לעשות, למסור את תוכן המסמכים שה-IAEA  חתם עם איראן על הסדרי הביקורת שיקימו פקחי הסוכנות במתקנים הגרעיניים והצבאיים האיראניים.
אמאנו אמר 'כי המדובר בהסכמים סודיים'.
יושב ראש הוועדה רבת ההשפעה הסנטור בוב קורקר מטנסי, Bob Corker-R-Tenn,  אמר בצאתו מהפגישה עם אמאנו, 'כי הייתי אומר שרוב (הסנטורים) יצאו מהפגישה עם ספקות גדולים יותר לגבי הסדרי הפיקוח  (על התוכנית הגרעינית האיראנית) מאשר היו להם כאשר הם הגיעו לפגישה'. I would say most members left here with greater concerns about the inspections regime than they came in with.
בשבוע שעבר כאשר שר החוץ האמריקני ג'ון קארי הופיע לפני הוועדה, הוא הודה כי לא קרא הסכמים אלה (בין ה-IAEA ואיראן) והוא איננו מודע לתוכנם משום שמדובר בהסכמים סודיים.
גם דבריו של קארי הזיקו לסיכוי הממשל להשיג את מספר הקולות הדרוש להם בבתי הנבחרים, משום שאם קארי מודה שאיננו מודע לתוכנם של ההסכמים החשאיים-טענה מוזרה ולא אמינה כשלעצמה-איך הממשל דורש מחברי בית הנבחרים והסנטורים להצביע  עבור הסכמים שתוכנם איננו ידוע.
בימים האחרונים חוזרים אנשי ממשל בכירים בטהרן, כולל הנשיא חסן רוחאני, כי הם לא יאפשרו אמצעי פיקוח חודרניים לתוכנית הגרעין האיראנית, וכי יהיו חלקים בתוכנית שלפקחים לא תהייה בכלל גישה אליהם. טהרן מדגישה כי לא תסכים או תרשה שום פיקוח על מתקניים צבאיים. 
הנשיא אובמה הזהיר ביום ד', כי אם ההסכם הגרעיני עם איראן לא יאושר, תפרוץ תוך זמן קצר במזרח התיכון מלחמה, בה ישראל תהייה הנפגעת העיקרית מהטילים שחיזבאללה ישגר אליה.
לפני שקיבל את החלטתו נפגש הסנטור שומר, ששמר במשך שבועות רבים על שתיקה מוחלטת, עם אנשי ממשל מרכזיים הקשורים בהסכמי הגרעין עם איראן, ביניהם ראש המשלחת האמריקנית לשיחות הגרעין סגנית שר החוץ האמריקני וונדי שרמן  Wendy R. Sherman. שומר גם נפגש עם שר החוץ האמריקני לשעבר הנרי קיסינג'ר, הנחשב עדיין כבעל השפעה רבה מאוד על עיצוב המדיניות האמריקנית.
בהודעה ארוכה שפרסם ביום ו' לפנות בוקר, אמר הסנטור שומר, כי לאחר לימוד מעמיק מחשבה זהירה, ולבטים, אותם הגדיר 'חשבון נפש', 'החלטתי להתנגד להסכם (הגרעיני) ואני אצביע כן בעד ההחלטה שלא לאשר אותו'.
After deep study, careful thought and considerable soul-searching, I have decided I must oppose the agreement and will vote yes on a motion of disapproval.
החלטתו זו של שומר מחזקת מאוד את המערכה שמנהל ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון נגד אישור ההסכם.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות