הסעודים אירחו את חלאד משעל בג`דה, בניסיון לשבור את הקשר בין איראן וסוריה והחמס.

בלעדי ומיוחד למקורות המודיעיניים והמזרח תיכוניים של תיקדבקה: בצעד דרמטי ללא תקדים במדיניות הסעודית, הביאו הסעודים בחשאי, במאמץ אחרון למנוע מלחמת אזרחים פלסטינית, את מנהיג החמס חלאד משעל מדמשק לג`דה, בכיסוי של עולה רגל לעומרה, החאג` הקטן. הסעודים הציעו למשעל ולחמס תמיכה סעודית לאורך כל הקו, כולל תמיכה כספית נדיבה, באם הם ייטשו את ציר טהרן-דמשק, ישחררו את חייל צה"ל החטוף גלעד שליט, וייחתמו על הסכם שיתוף פעולה עם אבו מאזן. בו זמנית דאגו הסעודים להביא למכה, את מי שהיה סגן נשיא סוריה חאלים חאדם, ומי שעומד היום בראש האופוזיציה לבשאר אסד, את ראש האחים המוסלמים הסוריים סאדר א-דין באיינוני, ואת ריפעת אסאד, דודו של באשר אסאד הרוצה לסלקו ולבוא במקומו. זה הוא איום סעודי ישיר על הנשיא הסורי, כי אם הוא יטרפד מהלך זה, תטיל סעודיה את כל כובד משקלה, כולל הפיננסי נגדו. כדי להדגיש את המסר הזה נפגש מלך ערב הסעודית עבדאללה (בתמונה), אישית עם חאלים חאדם.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מציינים, כי מה שאנו רואים כאן הוא צעד סעודי נועז מול איראן וסוריה, הבולט מול השיתוק המוחלט בו נתונים ראש הממשלה הישראלי אהוד אולמרט, נשיא מצרים חוסני מובראק, ועבדאללה מלך ירדן.
המקורות שלנו מציינים כי התשובה היחידהשיש לאולמרט מול כל ההתפתחויות האלה היא צירופו של ראש `ישראל ביתנו` לממשלתו. מקור מודיעיני בכיר מערבי אמר ביום א` 22.10 בלילה, `כי אם אביגדור ליברמן היא התשובה הישראלית היחידה, לאיום האיראני-סורי, ולאפשרות של פתיחת מלחמת אזרחים פלסטינית, הרי שישראל איננה צריכה להתפלא כי חשיבותה ומצבה האסטרטגי ממשיכים להתדרדר`.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מעריכים כי חלאד משעל לא יידחה לגמרי את היוזמה הסעודית, והוא יכול לקבלה עם הכספים הסעודים הכרוכים בכך, בעוד שהוא והחמס אינם נוטשים את הציר האיראני-סורי דרכו החמס מקבל נשק ולוחמים.
המקורות שלנו מוסרים כי ביום א` 22.10, נערכו בגדה וברצועת עזה 26 ניסיונות התנקשות הדדיים בחייהם של מפקדים בפת"ח ובחמס, דבר המעיד על הגישושים הצבאיים ששני הצדדים עורכים כהכנה לקראת פריצה של מלחמת אזרחים. עוד מוסרים המקורות שלנו כי ביום א` נדהמו ראשי הפת"ח, כי החמס הצליח לערוך בקלקיליה, מסדר ומצעד של 500 חמושים, מגויסים חדשים ל`כוח המעורבות העצמאי` שלו בגדה. מקורות צבאיים ישראליים אמרו שאם בקלקיליה שהיא עיר פלסטינית קטנה המוקפת משלושת עבריה בגדר ביטחון ישראלית, הצליח החמס הצליח להעמיד כוח בסדר גדול כזה, זה משמש סימן כי לרשותו עומדת כבר מליציה המונה אלפים רבים חמושים בגדה. דבר המהווה הפתעה אסטרטגית גם לאבו מאזן, וגם לישראל.

Print Friendly, PDF & Email