הסעודים לא מרשים למטוסים רוסיים לנחות בתימן. הפציצו והרסו מרכז מודיעין רוסי בעדן

בלעדי למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: בעוד מוסקבה מודיעה בימים האחרונים על נחיתת מטוסים בנמל התעופה של צנעא, ועל פינוי מאות אזרחים ומומחים רוסיים מתימן, מדווחים המקורות שלנו כי שום מטוס רוסי לא נחת בשום שדה תעופה תימני מ-27.3, יום פריצת המלחמה.
הסיבה: ערב הסעודית, המנהלת זה שבוע שני את המלחמה בתימן נגד ההוטים ויחידות תימניות הנאמנות לנשיא לשעבר עלי עבדאללה סלאח, הודיעה לרוסים כי היא לא תאפשר נחיתה של מטוסים רוסיים בתימן מאחר וחיל האוויר הסעודי איננו יכול אחראי לשלומם של המטוסים הרוסיים, ושל האזרחים הרוסיים שיגיעו לנמלי התעופה התימנים להתפנות.
היה זה רמז סעודי מאוד עבה שאם המטוסים הרוסיים ינחתו בכל זאת בתימן, הם ייפגעו מהתקפות חיל האוויר הסעודי.
בהתחשב בשליטה המוחלטת של חיל האוויר הסעודי במרחב האווירי התימני, לא הייתה ברירה לרוסים אלא להתייחס לאיום הסעודי ברצינות.
המקורות שלנו מציינים כי אזהרה סעודית זו לרוסים קיבלה חיזוק לאחר שביום השביעי למלחמה ב-1.4, הפציצו מטוסים סעודיים מדגם F-15 את בנין הקונסוליה הרוסית בעדן והרסו אותו כליל. מקור רוסי שסירה להזדהות אמר בתארו את עוצמת ההפצצה הסעודית, 'כי לא נשאר חלון אחד שלם בבניין הקונסוליה, וכי כל האזרחים הרוסיים פונו מהעיר there is not a single window left. All Russian citizens may be evacuated from the city.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי זה היה דיווח  עדין של תוצאת ההפצצה, מאחר והבניין נהרס כליל. הסעודים הפציצו בקונסוליה את  תחנת איסוף המידע המודיעיני האזורית הרוסית שהייתה בבניין ואשר העבירה מידע מודיעני על תנועות צבאיות בעיר ומסביבה למודיעין האיראני.
במילים אחרות אותו מודוס אופראנדי בו תחנות המודיעין הרוסיות הפועלות בסוריה מעבירות את המידע המודיעיני, כולל זה שנאסף על ישראל-לאיראנים, כך הרוסים פועלים גם בתימן. 
אפשר וצריך להניח כי האיראנים העבירו מידע זה להוטים, בייחוד כאשר מפקד גדודי אל קודס האיראניים הגנרל קסאם סוליימני היה בצנעא כדי לייעץ להוטים במלחמה החל מ-27 למרס.
עיקר תפקידה של תחנת הביון הרוסית בתקופת רגיעה היה לפקח על המתרחש במצרי באב אל-מנדב שבים האדום ועל תנועות אוניות המלחמה בים האדום, מפרץ עדן, והכניסות הצפוניות של האוקיינוס ההודי.
למחרת ההפצצה בעדן ביום חמישי 2.4, ניסה מטוס רוסי שהגיע יום קודם לקהיר (ד' 1.4), לקבל רשות מהסעודים לנחות בצנעא, כאשר הרוסים מפעילים את קשריהם בקהיר במטרה לשכנע את הסעודים להרשות נחיתה כזו. לנמל התעופה של צנעא הגיעו מאות רוסים אשר קיוו להתפנות, אולם לשווא. ריאד הודיעה למוסקבה באמצעות קהיר כי היא לא תאפשר למטוס לנחות.
ביום ו' 3.4, הודיעו מקורות במוסקבה כי מטוס שהביא אותו רוסים שפונו מתימן נחת בנמל התעופה צ'קלובסקי Chkalovsky Airport  במוסקבה, ואילו מטוס שני של מפונים נחת כמה שעות לאחר מכן בסיס תעופה צבאי רוסי ששמו לא הוזכר.  אולם המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי כל המטוסים האלה לא המריאו מצנעא אלא מנמל התעופה של קהיר. בגלל האיסור הסעודי על נחיתת  מטוסים רוסיים בתימן, נאלצה מוסקבה לפנות מאות רוסים מתימן דרך הים למצרים.   
  

 

Print Friendly, PDF & Email