הספין spin, או העוקץ sting הכפול, של בשאר אסד, ואולמרט. זעם בוושינגטון.

בלעדי ומיוחד למקורות המזרח תיכוניים ובוושינגטון של תיקדבקה: הספין spin, או העוקץ sting הכפול, של נשיא סוריה בשאר אסד, וראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט. ההסכם בלבנון, אשר הפך את מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, להיות היום האיש החזק בלבנון, אם לא במזרח התיכון, דחיקתו של אסד מלבנון, וחקירותיו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, אשר נחשד עתה גם בהלבנת כספים, הביאו את דמשק ואת ירושלים לפרסם את ההודעה על מו"מ לשלום עקיף, באמצעות טורקיה. זעם בבית הלבן בוושינגטון. ספקות באם אולמרט ייסע בחודש יוני לוושינגטון, ויתקבל אצל הנשיא ג'ורג בוש.
בעוד שבוושינגטון נוקטים בטון מאופק וזהיר כלפי הידיעות מירושלים, דמשק, ואנקרה, ומדגישים כי הבית הלבן היה מעודכן בעבר במגעים הישראליים-סוריים באמצעות טורקיה, אבל לא במהלכים של יום ד' 21.5, מושמעת מאחורי הקלעים ביקורת חריפה על ראש הממשלה אהוד אולמרט, אשר הטעה את הנשיא ג'ורג בוש בעת ביקורו האחרון בישראל, לגבי המגעים עם סוריה.
מקורות בוושינגטון מסרו בלילה, כי ביקורו של ראש הממשלה אולמרט בחודש יוני בוושינגטון מוטל בספק. גם בבית הלבן, וגם בשדולה היהודית איפא"ק, היכן שאולמרט עמד להופיע, מעדיפים כי ראש ממשלה הנמצא תחת צל כבד כזה של חשדות פליליים, לא יגיע.
בהקשר הסורי, מדווחים המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה כי הנשיא בשאר אסד, יעץ בשבוע האחרון לחסן נסראללה לא לחתום על הסכם דוחה בין הפלגים היריבים בלבנון ולהמשיך בקרבות. אולם נסראללה התעלם מדרישה סורית זו.
הערכה בוושינגטון וגם בירושלים ביום ד' בלילה הייתה, כי בשאר אסד החליט להראות למנהיג חיזבאללה, כי הוא אינו יכול להפגין עצמאות כזו כלפי סוריה, וכי לדמשק יש אופציות נוספות בלבנון מלבד חיזבאללה, למשל- ישראל. דברים ברוח זאת שודרו בלילה בכלי התקשורת הסוריים. בכיר סורי אמר בדמשק כי אם המו"מ עם ישראל יתקדם ויגיע לידי סיכום, לא יהיה צורך יותר בהתנגדות הערבית, כלומר בחיזבאללה, ואפשר יהיה לפרק את נשקה.
במקביל ההערכה במערכת הפוליטית בירושלים היא, בייחוד עם פרסום הפרטים הנוספים בערב על פרשיות השוחד, קבלת הכספים המזומנים במעטפות, והלבנת הון, שנמצאו במחשב של שולה זקן, כי הפרסום על המגעים עם סוריה יגווע תוך זמן קצר, וכי נגד אהוד אולמרט יוגש כתב אישום מהר יותר, מאשר המגעים הישראלים-טורקים-סוריים יבשילו לאיזה תוצאה.

Print Friendly, PDF & Email