העימות איראן-סעודיה יחיש התקפת חיזבאללה על ישראל


(המונים איראניים מעלים באש את שגרירות סעודיה בטהרן)
העימות האיראני-סעודי והמתיחות הצבאית והמדינית המתגברת בין טהרן לריאד, תחיש את התקפת חיזבאללה על ישראל. זו ההערכה המתגבשת ביום א' 3.1, אצל חוגים צבאיים ומודיעיניים במזרח התיכון.
לא רק עצם הוצאתם להורג של 47 חשודים בטרור , ביום שבת 2.1 בסעודיה וביניהם אחת הדמויות המרכזיות בקרב השיעיים במזרח התיכון שייח' נימר אל-נימר Sheikh Nimr al-Nimr, ועוד כמה אקטיביסטים שיעיים סעודיים, היא שהביאה את מנהיג איראן אייטוללה חמנאי  לאיים על בית המלוכה הסעודי, כי צפויה לו 'נקמה אלוהית' divine revenge.
הנקודה העיקרית מבחינתה של טהרן היא, כי המנהיגים השיעיים הסעודיים הוצאו להורג ביחד עם אנשי אל קעידה ו-ISIS.
במילים אחרות, בית המלוכה הסעודי היה הראשון לחבר בהוצאה להורג את אנשי הטרור השיעיים ואת אנשי הטרור הסוניים.

את זה ההנהגה האיראנית איננה מוכנה לסבול.
איראן וחיזבאללה, שני הכוחות הצבאיים השיעיים העיקריים במזרח התיכון, נלחמים מלחמת דמים בשני ארגוני אל קעידה ISIS וג'בהת אל נוסרה, בסוריה.
המליציות  השיעיות העיראקיות הפרו איראניות הנמצאות ופועלות  תחת פיקוד משמרות המהפכה האיראנים  מנהלות מלחמה קשה ומרה נגד ISIS בעיראק. מאמץ מלחמתי איראני  זה זוכה לתמיכתה של ארצות הברית בעיראק, ולתמיכתה של רוסיה בסוריה. לפתע באים הסעודים ובמהלך של ההוצאות להורג מדגישים ארבע נקודות:

  • וושינגטון ומוסקבה טועות. גם האיראניים והכוחות התומכים במפרץ, בסוריה, ובעיראק, הם טרוריסטים לכל דבר בדיוק כמו אל קעידה ו-ISIS.
  • עצם ההוצאה להורג של מנהיגים שיעיים, כולל אנשי דת שיעיים, עם אנשי אל קעידה, מצביעה על הנחישות הסעודית להלחם בשני גורמי טרור אלה בצורה שווה.
  • סעודיה כבר נלחמת באיראן בשתי מדינות בתימן ישירות, ובסוריה בעקיפין. מכאן והלך סעודיה תלחם נגד איראן גם בתחום הטרור.
  • ביום א' 3.1 בלילה החריפה סעודיה את הסכסוך כאשר הודיעה כי המנתקת את יחסיה הדיפלומטיים עם איראן 

מעיני ומאוזני האיראניים לא נעלמו דבריו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בימים האחרונים, כי ישראל נמצאת תחת איום של שני זרמים מוסלמיים קיצוניים. השיעים והסונים. נתניהו התכוון בצורה ברורה מאוד לאיראן וחיזבאללה מצד אחד, ולאל קעידה ו-ISIS מצד שני.
הדברים לא נאמרו על רקע אירועי הטרור בתל-אביב. הם נאמרו על רקע המצב החדש שנוצר באזור בו לבית המלוכה הסעודי בריאד, ולממשלת ישראל בירושלים, ישנה השקפה דומה מאוד על מהות האויבים המאיימים עליהם.
ההנהגה האיראנית גם איננה יכולה להתעלם מהפצצה המדינית-צבאית שהטיל, בשבת 2.1, נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, שעה שדיבר עם עיתונאים על סיפון מטוסו שהטיס אותו לאחר ביקור בריאד בחזרה לאנקרה. ארדואן אמר את המשפט המפתיע הבא:  'ישראל זקוקה באזור למדינה כמו טורקיה'. 'עלינו להודות שגם אנחנו זקוקים לישראל'. ציטוט המקור:  Israel is in need of a country like Turkey in the region. We have to admit that we also need Israel. זוהי קריאה יוצאת דופן ודרמטית של ארדואן לחדש את הברית המדינית-צבאית בין טורקיה וישראל.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מציינים, כי מאחר ודברים אלה נאמרו מיד עם צאתו של ארדון את ריאד לאחר פגישותיו עם המלך סאלמאן, יש בהצהרה זו הנחת יסודות להקמת ציר חדש במזרח התיכון שיהיה מורכב מטורקיה, סעודיה, אולי מצרים, וישראל.  זה יהיה גוש מוסלמי סוני-ישראלי שיתייצב מול הגוש המוסלמי סוני-שיעי בו משתתפות איראן, עיראק, סוריה וחיזבאללה, ובו תומכות ארצות הברית ורוסיה.
למרות הרטוריקה האיראנית הגבוה נגד בית המלוכה הסעודי, איראן לא תנקוט בשום פעולת נקם צבאית נגד סעודיה, בעיקר משום שהיא יודעת כי לא וושינגטון ולא מוסקבה יתמכו בפעולה כזו.
לעומת זאת, מכה צבאית נגד ישראל, המצויה במצב קשה במלחמה נגד הטרור, היא אופציה בה טהרן יכולה לנקוט כנגד הציר החדש המתגבש במזרח התיכון. הדרך המהירה לבצע מהלך כזה, היא להחיש את התקפת הנקמה של חיזבאללה על חיסולו של סמיר קונטר.
זו הסיבה מדוע צה''ל מבצע בימים האחרונים ירי ארטילרי לתוך השטחים הגובלים עם שטחה של ישראל. צה''ל אומר, כי הוא מפגיז שטחים אלה כדי למנוע מחיזבאללה לנצל את מזג האוויר הגרוע  ולתקוף את ישראל.
במילים אחרות, לצה''ל יש מידע כי ההתקפה בדרך.
   
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות