העימות בין וושינגטון לטהרן לשיא חדש. עיתוני טהרן: אם נותקף בנשק גרעיני יתפוצצו במרכזי ערים בארצות הברית מטענים גרעיניים

המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה: טהרן העלתה ביומיים האחרונים (ב'-ג' 13.4-12) את סף העימות בינה ובין ארצות הברית, והיא מדברת בפעם הראשונה על תגובה צבאית גרעינית איראנית מול מטרות אמריקניות, בשעה שאין בידיה עדיין נשק גרעיני מוכן להפעלה. אולם בפעם הראשונה רומזת איראן היא כי תספק לארגוני טרור המסוגלים לפעול בתוך ארצות הברית חומרים גרעיניים, כמו אורניום מעושר או פלוטוניום מהם אפשר לבנות 'פצצות מלוכלכות'-רדיו-אקטיביות.
העיתון האיראני קיאהן Kayhan כתב ביום ב', כי אם ארצות הברית תתקוף את איראן בנשק גרעיני יהיו גורמים אשר יגיבו בעריכת פיצוצים גרעיניים במרכזי הערים האמריקניות העיקריות. העיתון נזהר מלכתוב כי יהיו אלה האיראנים עצמם אשר יתקפו גרעינית את ארצות הברית, והוא הסתפק בהגדרה העמומה של 'גורמים'.
בכך תקפה איראן גם את הנושא העיקרי של וועידת הגרעין אשר נפתחה ביום ג' בוושינגטון והיא אבטחה ומניעת נפילתם של נשק וחומרים גרעיניים בידי טרוריסטים.
מזווית ראייתה של איראן, הוועידה הזו אשר כונסה כדי לתקוף את תוכניותיהן הגרעיניות של טהרן ואת פיוניאנג כבר נכשלה עוד בטרם נפתחה, משום שבידי גורמי טרור המסוגלים לפגוע בארצות הברית יש כבר נשק או חומרים גרעיניים המסוגלים לפגוע בה.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים כי בנקטה את הקו הזה, מוכנה איראן להסתכן בהליכה על הסף בו היא מודה בחצי לשון או רמזים כי יש בידיה נשק גרעיני או חומרים גרעיניים אשר יוכלו לפגוע בכל מי שיתקוף אותה, בעוד שלמעשה אין בידיה עדיין נשק מבצעי כזה.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אין ספק כי בידי איראן מצויים היום חומרים גרעיניים, כמו אורניום מעושר ופלוטוניום, מהם אפשר להרכיב מטעני נפץ גרעיניים פרימיטיביים או 'פצצות מלוכלכות'.
דוגמא נוספת למדיניות האיראנית הזו של 'הליכה על הסף הגרעיני' הם דבריו מיום ג' של בהזאד סולטאני Behzad Soltani סגן ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית, וצורת הצגתם בתוך איראן. סולטאני אמר, 'כי בניסיון להדוף כל התקפה איראן תצטרף תוך חודש למועדון הגרעיני'.ציטוט המקור: Iran will join the world nuclear club within a month in a bid to deter possible attacks on the country.
סולטאני הוסיף ואמר, 'כי שום מדינה אפילו לא תעז לחשוב לתקוף את איראן לאחר הצטרפותה למועדון הגרעיני'. ציטוט המקור: No country would even think about attacking Iran after Iran's membership in the club.
המקורות שלנו מציינים כי הדברים הופיע בסוכנות הידיעות האיראנית 'פארס' FARS, השייכת למשמרות המהפכה האיראנית, כאשר בראש הדברים מתנוסס איור דרמטי, המובא כאן, המתאר את עוצמתה הגרעינית של איראן. הידיעה גם מוסיפה כי סולטאני הדגיש בהקשר לדבריו כי הושלמה כבר ב-70 אחוז בנייתם של שני הכורים הגרעיניים המרכזיים של איראן, כור (המים הקלים) בבושייר, וכור (המים הכבדים) באראק.
ציטוט המקור: He pointed to the construction of 360 MW nuclear power plant and a 40 MW research reactor in Iran's central city of Arak. בכך רמז סולטאני כי איראן מתקרבת במהירות להפעלתם של שני כורים המסוגלים לייצר פלוטוניום, מהם אפשר להרכיב נשק גרעיני או 'פצצות מלוכלכות'.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה דיווחו ביום א' 11.4 בלעדית, כי האיראנים מתקדמים במהירות, יותר מאשר גורמי מודיעין מערביים או ישראליים צפו, לקראת סיום בניית והפעלת כור המים הכבדים באראק.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים כי התגובה האיראנית החריפה הזו, באה כתגובה למדיניות הגרעינית האמריקנית החדשה עליה הכריז הנשיא אומבה, כי ארצות הברית לא תשתמש בנשק גרעיני נגד המאיימים עלייה או התוקפים אותה, כשהוא מציין כי מדיניות חדשה זו איננה כוללת את איראן וצפון קוריאה. בכך חידש אובמה את ציר הרשע שקבע בשעתו הנשיא לשעבר ג'ורג בוש. טהרן הודיעה ביום ב' כי היא תתלונן לפני האו"ם ותדרוש דיון דחוף באיומים הגרעיניים של אובמה כלפיה.
בשבוע שעבר אמר הרמטכ"ל האיראני גנרל פירוזעבדי Major General Hassan Firouzabadi, כי אם האמריקנים יתקפו את איראן, אף חייל אמריקני אחד הנמצא באזור יחזור בחיים לביתו. בארצות מסביב לאיראן, כולל עיראק ואפגניסטן, מצויים כיום כ-220,000 חיילים אמריקנים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות