הפונדמנטליסטיים ומשמרות המהפכה ינצחו בבחירות באיראן


(יריביו הגדולים של האיטוללה עלי חמנאי. מימין הנשיא:חסן רוחאני. לידו האשם ראפסאנג'ני, מי שהיה נשיא איראן.)
תוצאות הבחירות העומדות להיערך ביום שישי 26.2 באיראן, עשויות לקבוע לשנים רבות לא רק את מדיניות הפנים ומעמדה הבינלאומי של איראן, אלא גם את עתיד מנהיגותה ותוכנית הגרעין שלה.
בפעם הראשונה  בתולדות הרפובליקה המוסלמית האיראנית מתקיימות שתי הבחירות החשובות ביותר במדינה ביום אחד: למועצת התייעצות הדתית-המג'לס (שמו המדויק של הפרלמנט האיראני), ומועצת המומחים שתפקידה האחד היא לבחור את המנהיג הבא, אם וכאשר מנהיג איראן הנוכחי האייטוללה עלי ח'אמנאי יחדל לתפקד. תקופת הכהונה של שני הגופים-המג'לס והמועצה היא ארבע שנים.
המקורות והמומחים האיראניים של תיקדבקה מעריכים, כי יש סבירות גבוהה שבמשך הכהונה של מועצת המומחים החדשה שתבחר  ח'אמנאי, בן ה-75, ייצא ויעזוב את זירת ההנהגה האיראנית.
זה כבר חמש שנים ויותר שהמנהיג האיראני מתמודד עם סרטן הערמונית. הוא עבר טיפולים שונים כולל ניתוח  כדי לעצור את התפשטות המחלה. לכאורה הוא נראה בריא ומתפקד, אבל לפני כל הופעה פומבית הוא מקבל טיפול תרופתי מיוחד כדי שייראה רענן ונמרץ. גרורות סרטניות ממשיכות להתפשט בגופו וקשה לנבא עוד כמה שנים יאריך לחיות.
באיראן מדברים כבר בצורה גלויה על אפשרות שיוטל על המועצה החדשה את המשימה לבחור את המנהיג הבא.
לפי התמונה שמציירים נשיא ארצות הברית אובמה ושר החוץ שלו ג'ון קארי, הסכם הגרעין שנחתם עם איראן צריך להביא לשינוי רדיקלי בבחירות בטהרן. לתפקיד מנהיג ייבחר לפי הערכתם מנהיג איראני מסוג חדש-יותר ליברלי ופחות קיצוני, ומנהיג אשר לא יחדש את התוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית.
הם טועים.
מזווית הראייה האיראנית האיש שייבחר לתפקיד המנהיג הבא צריך להמשיך במורשת האייטוללה הגדול  רואלה ח'ומיני Ruhollah Khomeini מייסד המהפכה השיעית האיראנית, והמנהיג הנוכחי  ח'אמנאי. התפקיד המרכזי של המנהיג החדש, תהייה לא לממש את שאיפתם של אובמה וקארי, אלא להמשיך ולהחזיק את איראן במסלול של קיצוניות דתית, חתרנות אידיאולוגית, עידוד הטרור והמשך תוכניות הגרעין.
הפצצה הפוליטית המרעישה ביותר לקראת הבחירות היא הצעתו של האשמי-רפסנג'אני, מי שהיה נשיא איראן, להקים כבר עכשיו מועצת ההנהגה איראנית במקום לבחור מנהיג חדש אחד.
במילים אחרות, באיראן תשלוט קבוצה של מנהיגים ולא מנהיג עליון אחד.
הצעתו עוררה זעם בלתי מרוסן בקרב המחנה הפונדמנטליסטי באיראן, כולל בקרב מפקדי משמרות המהפכה.
כדי לנטרל את רפסנג'אני ואת רעיונו המסוכן, איימו עליו ועל משפחתו שיחרימו את רכושו ויעמידו אותו למשפט באשמת שחיתות ומרמה. הבן האהוב עליו מהדי ראפסנג'אני, יושב זה כבר כמה חודשים באותה אשמה בכלא. אבל רפסנג'אני הוא לא אדם שיוותר. הוא יודע כי אם יבחר בשתיקה,  המחנה הפונדמנטליסטי ומשמרות המהפכה ירמסו אותו באכזריותו גדולה יותר.  רפסנג'אני התפאר השבוע בגלוי שהוא הוא אשר הביא לניצחונו של חסן רוחאני בבחירות לנשיאות.
לקראת הבחירות ביום ו' למועצת המומחים, הוא התחיל להריץ גם את חסן ח'ומיני Hassan Khomeini, נכדו של מייסד המשטר האיסלאמי, הנחשב איש דת מתון, כמועמד לחברות במועצת המומחים.
כמה חוגים פוליטיים בטהרן אמרו באחרונה שצעדים אלה מרמזים על כך שראפסאנג'ני מתכוון להקים ציר משולש להנהגה הבאה של איראן עם שני האנשים האלה.
עבור משמרות המהפכה וההנהגה הדתית הקיצונית אין מסוכן יותר מרעיון הזה. בכירי אנשי הדת התגייסו להכפיש את שמו של ראפסאנג'ני ולהוציא את תומכיו ומועמדיו מהמרוץ.
האייטוללות אחמד עלם אל-הודא Ahama Alam-Alhoda , מסבאח יזדי Mohammad Mesbah-Yazdi, אחמד ג'נתי Ahmad Jannati , מוחמד יזדי  Mohammad Yazi ועוד גינו אתו מעל כל במה. חסן ח'ומיני הוכרז כלא כשיר להשתתף בבחירות למועצת המומחים. הוא הבין את המצב והודיע שהוא לוקח בחזרה את מועמדותו. אולם ראפסנג'ני נשאר עדיין אחת הדמויות המרכזיות למרוץ הבחירות.
המחנה הפונדמנטליסטי מנסה להציג את רפסאנג'ני ואת רשימת  'הרפורמיסטים' כסוכנים בריטיים. טענה זו מאוד פוגענית, כי בריטניה נתפסת באיראן כסמל הקולוניאליזם שהתערבה במאה שנים האחרונות בהתפתחויות פוליטיות באיראן והעלתה או הורידה דמויות פוליטיות בעלות השפעה רבה.
הטענה היא ששידורי בי בי סי BBC בפרסית (וכן 'קול אמריקה' בפרסית) מריצים את רשימתם של רפורמיסטים  ולכן יש להתייחס אליהם כסוכנים זרים ואנשים בוגדים ולהעמיד אותם למשפט.
גם  האייטוללה ח'אמנאי עצמו קבע את טון ההאשמות החריפות נגד 'סוכנים זרים'. בנאומיו האחרונים הוא מטיח שלא יאפשר את כניסתם למועצות של 'מכורים להשפעה זרה'.
בחודש האחרון פסלה מועצת שומרי החוקה הנוכחית את מרבית המועמדים המשתייכים למחנה ה'מתונים והרפורמיסטים'-כלומר למחנה של ראפסאנג'ני והנשיא רוחאני  שהגישו את מועמדותם.
כך נוצר מצב בו בשתי מערכות הבחירות, מתמודדים היום רק 30 מועמים 'מתונים' מתוך 3,000 מעומדים, על 375 כסאות בשתי המועצות. לא ברור כמה מהם ייכנסו למועצות, אולם כבר עכשיו ברור שהרפורמיסטים עומדים להפסיד בגדול ואיראן הולכת לכיוון קיצוניות גדולה יותר מבחינה דתית ופוליטית.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים, כי האישיות הבולטת בבחירות למג'לס הוא ע'ולם-עלי חדאד-עאדל Gholam-Ali Haddad-Adel שבתו נשואה למוג'תבא בנו הכל יכול של ח'אמנאי. הוא עומד בראש קבוצת אנשי הדת ומשמרות המהפכה המובילה של הפונדמנטליסטים ויש סיכוי גדול שימונה לאחר הבחירות להיות יו"ר הפרלמנט במקומו של עלי לאריג'אני Ali Larijani המקורב היום לנשיא רוחאני.
חדאד-עאדל מילא כבר תפקיד זה במשך ארבע שנים בעבר, והיום הוא בין היועצים הבכירים של ח'אמנאי.
לניצחון של הקיצונים בבחירות באיראן, יש השלכות חמורות עבור מדיניותה העתידית של איראן בנושאים אזוריים ועולמיים:  כבר עתה ברור, כי בניגוד לציפיותיהם של אובמה וקארי, לחסן רוחאני לא תינתן אפשרות להיבחר כנשיא לכהונה שניה. הוא אמור לסיים את כהונתו הנוכחית בעוד פחות משנתיים ובמשך תקופה זו הוא יצטרך לבלוע הרבה צפרדעים.
כבר היום מנהיגים קיצוניים מותחים ביקורת על רוחאני בכך שהוא נכשל בפתרון הבעיות הכלכליות של איראן.
ההערכה היא שאחרי הקמת שתי המועצות הבאות, התקפות אלה יחריפו עוד יותר ורוחאני לא יצליח ליצור הבנה ושיתוף פעולה עם הרשות המוחקקת. לארגי'אני, יו''ר המג'לס הנוכחי בסך הכל שיתף פעולה עם הנשיא, אולם חדאד עאדל הוא עושה דבריו של ח'אמנאי ונחשב איש קיצוני. לכן אם הוא ישלוט במג'לס הדרך לאישור מדיניות ליברלית יותר באיראן תחסם.
יש להניח שלקראת חצות בשבת יתפרסמו תוצאות לא רשמיות של ספירת הקולות. אבל כבר היום ניתן לקבוע שהקיצונים ינצחו בגודל ואיראן תלך לכיוון קיצוניות חמורה יותר בכל התחומים: גרעין, התערבות בסוריה, עימות עם סעודיה ואיבה כלפי מדינת ישראל.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות