הפיגועים בדמשק גם נגד מטרה פלסטינית-איראנית. אנשי צבא רוסיים מאיישים את מערכות טילי היירוט הסוריים

שתי מכוניות התופת שהתפוצצו בשבת 17.3 בדמשק, ומטען חומר הנפץ שהוטמן באוטובוס של מיליציה הפלסטינית הפרו-איראנית המופעלת על ידי המודיעין הסורי- צבא השחרור הפלסטיני ה-PLA,  הן המשך של  דו קרב הטילים שהחל בשבת שעברה 10.3 בישראל וברצועת עזה, ומהוות סימן נוסף לכך כי המלחמות במזרח התיכון לא רק מתרחבות אלה קשורות זו בזו, כאשר נראים בהם לראשונה סימנים של עימות מעצמתי בין ארצות הברית ורוסיה.
מומחים הצבאיים המערביים אומרים, כי אם בוחנים היטב את אשר התרחש במזרח התיכון במשך שמונת הימים האחרונים החל מיום שישי 9.3, כשאר החל סיבוב האש ברצועת עזה, ועד הפיגועים בדמשק בשבת 17.3, אפשר להבחין כי הפעילות הצבאית לא הצטמצמה רק לעזה ולדרום ישראל, אלא לפחות לעוד חמש ואולי אפילו 6 מדינות במזרח התיכון-עיראק, סעודיה, קטאר, לבנון, איראן, וסוריה, כאשר בים התיכון, בים האדום, ובמפרץ עדן מבוצעות תנועות צי גדולות של ארה''ב, מדינות נאט''ו,  וישראל.
להלן שלוש ההתפתחויות הצבאיות העיקריות:      
1. מקורות מודיעין מעריכים, כי ההתפוצצויות בשבת בדמשק, הן פעולת חוץ, שאורגנה כנראה על ידי שירותי המודיעין של ערב הסעודית, או קטאר, בניסיון לעורר מחדש את המרד נגד נשיא סוריה בשאר אסד, לאחר שכבר בסוף שבוע שעבר הצליח לשבור את האחיזה האחרונה של הכוחות המזוינים הסוריים באידליב.
בכך השיגו אסד וכוחותיו ניצחון על כוחות המורדים שנסוגו לטורקיה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אסד הצליח לרסק את כוחם הצבאי של המורדים, אולם לא הצליח לרסק את המרד נגדו.
שירותי המודיעין הסעודים והקטארים, התומכים בכסף ובנשק במורדים, ספגו בכך מכה קשה, והם מנסים למחוק את הרושם שלה באמצעות ביצוע הפיגועים  בלב דמשק.

זה לא היה מקרה, שהפיגועים בדמשק כוונו מלבד למטרות שירותי מודיעין וביטחון סוריים, גם למטרה פלסטינית-איראנית בדמשק. כפי שחיל האוויר הישראלי פועל נגד מטרות פלסטיניות פרו-איראניות ברצועת עזה, כמו הג'יהאד האיסלמי, כך גורמי מודיעין ערביים אנטי איראניים, פועלים נגד מטרות כאלה בדמשק.  
2.
אחד הגורמים העיקריים לניצחונו של אסד על המורדים, הייתה העזרה הצבאית המסיבית האיראנית שזרמה לסוריה בחודש האחרון.
עזרה איראנית זו הגיעה לסוריה באמצעותה של רכבת אווירית, הגדולה ביותר שהאיראניים קיימו אי פעם במזרח התיכון, כשהם טסים מעל המרחבים האוויריים העיראקיים. 
'הם (האיראנים) פועלים ללא לאות להבטיח את השארתו של אסד בשלטון',
אמר מפקד פיקוד מרכז האמריקנית גנרל המרינס ג'יימס מאטיס Gen. James Mattis, בהופיעו ב-9.3 בפני וועדת השירותים המזוינים של הסנט. 'הם מטיסים מומחים (צבאיים וביטחוניים), הם מטיסים משלוחי נשק' הוסיף ואמר. 'מדובר במאמץ (איראני) בעוצמה מלאה להבטיח את שלטונות של אסד ולדכא את העם הסורי', אמר גנרל מאטיס. ציטוט המקור: they are working earnestly to keep Assad in power. They have flown in experts. They are flying in weapons. It is a full-throated effort by Iran to keep Assad there and oppressing his own people.
מקורות אמריקנים בוושינגטון מדווחים, כי הנשיא אובמה התקשר כמה פעמיים השבוע עם ראש ממשלת עיראק נורי אל-מליקי וביקש ממנו לאסור על מטוסי הרכבת האווירית האיראנית לטוס מעל עיראק, אולם מליקי דחה את פניותיו/בקשותיו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי באמצעות רכבת אווירית זו והציוד שנשאה אתה, לא רק שהאיראנים הכריעו את הקרב בסוריה לטובתו של אסד, אלא שבפעם הראשונה הם תרגלו רכבת אווירית  בהיקף כזה שתעבור מעל עיראק במקרה של פריצת מלחמה אזורית מזרח תיכונית  בין סוריה, חיזבאללה, וישראל.
במילים אחרות, איראן השתתפה בשבוע האחרון בשתי מלחמות במזרח הים התיכון, בסוריה וברצועת עזה. מלחמה שלישית בה איראן השתתפה השבוע, מבלי שניתן לכך כל פרסום הייתה המלחמה בתימן. טהרן ממשיכה לספק כספים ונשק לגורמים שבטיים בצפון ודרום תימן במטרה להבטיח לעצמה  גישה לחופי הים האדום, ולמצרי באב אל-מנדב, השולטים על המפגש של מפרץ עדן, עם הים האדום והאוקיינוס  ההודי.
3. ביום שלישי 13.3, הופיע במוסקבה סגן שר ההגנה הרוסי אלכסיי אנטונוב Alexei Antonov, והכחיש כי בסוריה נמצאים כוחות מיוחדים רוסיים. אולם משקיפים במערב שמו לב, כי במקביל להכחשה זו טרח סגן שר ההגנה אנטונוב להדגיש, כי בסוריה נמצאים מומחים צבאיים רוסיים העוזרים לסוריים לתפעל את מערכות הנשק המתקדמות הרוסיות שסופקו לה. ציטוט המקור: Antonov also confirmed that Syria has the technical experts of the Russian military, he explained: 'For example, where we export tanks, and we have to send their technical experts to train our foreign counterparts to use this equipment.'
מקורות מודיעיניים מציינים, כי בעודו מדבר על תפעול טנקים,  התכוון סגן שר ההגנה הרוסי ליועצים צבאיים רוסיים העוזרים לסורים לתפעל מערכות צבאיות מתקדמות יותר, בייחוד את 50 סוללות טילי היירוט מדגם  Pantsyr-S1, המהווים את חוט השדרה של מערכת הגנה האטי אווירית והאנטי-טילית הסורית.
אם הדיווחים מישראל בשבוע זה מדברים על הכנסתה לשירות מבצעי של סוללת 'כיפת ברזל' מס' 4, הרי אפשר להבין מדוע ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי Gen. Martin Dempsey, מגדיר את מערכת הנ''מ הסורית כאחת הצפופות והמתקדמות ביותר בעולם.  
המקורות המודיעיניים מוסרים, כי החל מאמצע חודש ינואר, מאיישים קצינים וחיילים רוסיים את מערכות הטילים הסוריות האלה, וכי הם תפסו את מקומם של הקצינים והחיילים הסורים שמילאו תפקידים אלה. ההגנה האנטי אווירית והטילית הסורית, מופעלת עתה על ידי הרוסים.
במילים אחרות, באם ארה''ב, נאט''ו, מדיניות מוסלמיות כמו טורקיה, או מדינות ערביות כמו סעודיה וקטר, דנו ביניהן באפשרויות להפעיל אזורי ביטחון בסוריה שיוגנו על ידי כוח אווירי, או להכריז על המרחב האווירי הסורי כמרחב אסור לטיסה no fly zone, כפי שארה''ב  ונאט''ו הפעילו בלוב, הם יתקלו בסוללות של טילי יירוט רוסיים המופעלים על ידי אנשי צבא רוסיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מערכת הגנה רוסית-סורית זו  מספקת גם הגנה לרכבת האווירית האיראנית לסוריה.    
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות