הפיגוע בדאקה תגובת ISIS למעורבות איטליה במלחמה בלוב


( כוחות מיוחדים בנגלדשיים בפתח המסעדה בדאקה. )
טקטיקת הפיגועים ההמוניים של ISIS עלתה, ביום שישי 1.7, מדרגה כאשר ארגון הטרור הפעיל תא מקומי שלו בדאקה Dhaka בירת בנגלדש, כדי לפגוע בעיקר במטרה איטלקית בתגובה למעורבותם של כוחות מיוחדים איטלקיים במלחמה בלוב.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי במקום לחצות את הים התיכון מבירת ISIS בלוב העיר סירט Sirte, מרחק של כ-1,200 ק''מ, ולהיתקל באוניות הצי  האיטלקיות הפרוסות לאורך מפרץ סידרה Sidra Gulf, במטרה למנוע את המשך תנועת המהגרים (שהיא ענף הכנסה חשוב של ISIS), ואפשרות התקפת טרור על מטרה אירופאית, הפעיל ISIS תא טרור בנגלדשי במרחק של למעלה מ-7,000 ק''מ, שפגע במסעדה  Holey Artisan Bakery and the O'Kitchen Restaurant, בה סועדים בדרך כלל אנשי עסקים איטלקיים רבים, רובם אנשי תעשיית האופנה האיטלקית.
בנגלדש היא המרכז העולמי הגדול השני לאחר סין, בייצור מוצרים לבתי האופנה העיקריים במערב. היקף הייצוא השנתי של ענף זה בבנגלדש מגיע ל-26.5 מיליארד דולר.  בין בתי האופה האיטלקיים החשובים הפועלים בבנגלדש ישנו בית האופנה 'פאראדה' Parada ממילנו, ו'בנטון' Benetton.
כוחות מיוחדים איטלקיים פועלים כבר חצי שנה, מאז תחילת חודש ינואר השנה בלוב, ביחד עם כוחות מיוחדים אמריקנים ובריטיים במספר חזיתות בלוב. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי הכוח האיטלקי הוא הגדול ביותר מבין הכוחות המיוחדים המערביים הפועלים בלוב.  
באחרונה נמצאים הכוחות האיטלקיים בראש הכוחות המיוחדים המערביים, המנסים ביחד עם כוחות לוביים מקומיים, לכבוש את סירט Sirte.
הקרבות נמשכים כבר קרוב לחודשיים, בעיקר משום שלכוחות התוקפים, כולל הכוחות המערביים, אין חיפוי אווירי.
ארצות הברית, איטליה, צרפת ובריטניה, אינן מצליחות להגיע להסדר ביניהן איזה כוחות אוויריים יופעלו בסירט, ומי יפקד על הפעולה.  גם ההסכמה שהושגה כבר בתחילת חודש יוני, כי נאט"ו הוא שייקח את הפיקוד על כוחות אוויריים אלה, לא קידמה את הנושא מאחר ולא הושגה הסכמה כמה כוחות אוויריים כל מדינה תעמיד לרשות הפעולה, ומי יפעיל את המערכת הלוגיסטית המודיעינית הדרושה לפעולה אווירית כזו. כמו כן לא הושגה הסכמה מי יממן את הפעולה.  
חוסר חיפוי אווירי מתאים הביא לידי מצב בו הכוחות המיוחדים המערביים והכוחות הלוביים מצליחים לכבוש חלקים של סירט, אולם אינם מצליחים להמשיך ולהתקדם אל מרכז העיר, ואינם מצליחים לעקור משם את לוחמי ISIS.
עצם העובדה ש-ISIS מסוגל להפעיל תא טרור בתת-היבשת ההודית, בתגובה לקרבות בצפון אפריקה, מעידה על יכולות הפיקוד והקשר הגלובלית של ארגון הטרור.
כמו בפיגועי בפריס בנובמבר 2015,  עמדו המחבלים בקשר טלפוני עם מפעיליהם במזרח התיכון, כאשר מידי פעם הם מעבירים אליהם תמונות של הקורבנות שרצחו מתוך המסעדה.
בהשתלטות המחבלים על המסעדה נרצחו 9 אנשי עסקים איטלקיים, 7 אנשי עסקים יפניים, אזרחית אמריקנית אחת, שלושה תושבים מקומיים, והודי אחד. בני הערובה הוצאו להורג בעריפת ראשים באמצעות סכינים ארוכות machetes.
עוד מדווחים המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה, כי כמו שבפיגועי בריסל, פריס, איסטנבול, התוקפים היו מוכרים קודם לגופי הביטחון והמודיעין המקומיים, כך היה גם בדאקה.
לפחות חמישה מתוך שבעה התוקפים היו מוכרים לשלטונות הביטחון הבנגלדשיים, אבל לטענתם הם לא הצליחו לעוצרם.   

 

Print Friendly, PDF & Email