הפיגוע בהר אדר חשף את המחלוקת בין משטרת ישראל וצה"ל כיצד לטפל בטרור הפלסטיני שפרצה עוד בפיגוע בהר הבית. פיקוד המשטרה נגד הרמטכ"ל אייזנקוט

מאז הפיגוע בהר הבית ב-14 ביולי בו נרצחו שני חיילי מג"ב, ועד לפיגוע ביום ג' 26.9 בהר אדר, בו נרצחו שלושה ישראליים, אחד מהם חייל מג"ב, עברו כמעט שלושה חודשים.
בפיגוע בהר הבית ובגל 'מהומות המגנומטרים'  שבאו אחריו,  האשים צה"ל את משטרת ישראל כי מדיניות היד הקשה שלה, בייחוד בירושלים, היא שהביאה להתדרדרות שלא לצורך של המצב, וכמעט לתבערה מחודשת ביהודה ושומרון.
ביום ג' לאחר הפיגוע בהר אדר התהפכו היוצרות.
בשורה של מסרים חצי סמויים וחצי גלויים, משטרת ישראל היא זו שמאשימה את צה"ל, כי בגלל מדיניות היד הרכה שלו כלפי הפלסטינים הפיגוע התאפשר. המשטרה סבורה, כי השמירה הקפדנית שמנהיג הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט שלא לתת לאוכלוסייה הפלסטינית לסבול מהתוצאות של מעשי הטרור  ולא לפגוע בפרנסתה, הופכת את מניעת מעשי הטרור לקשה יותר.  
זה מה שמתחבא באמת מאחורי הדיווחים הסותרים של צה"ל והמשטרה לגבי השאלה איזה רישיון עבודה היה למחבל נימר ג'מל מבית סוריק.
זמן קצר מאוד לאחר הפיגוע צה"ל כבר תדרך את הכתבים בשטח, כי למחבל היה רישיון עבודה שאפשר לו לעבוד רק ביהודה ושומרון. כלומר, מבחינת צה"ל הוא לא היה צריך בכלל להיכנס אף פעם להר אדר ולעבוד שם. ואם הוא נכנס, זה היה מחדל של המשטרה ומג"ב. 
כדי למחוק את הדיווח הזה התייצב ביום ג' בערב לפני מצלמות הטלוויזיה מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב יורם הלוי וסתר מפורשות את גרסת צה"ל. 
לדבריו, למחבל היה אישור כניסה צה"לי להיכנס ולעבוד בהר אדר. הלוי שאל בתמהון בשביל מה המחבל היה צריך לקבל רישיון לעבוד ביהודה ושומרון אם ממליא הוא מתגורר שם.  
במילים אחרות, אם צה"ל לא היה מעניק למחבל רישיון עבודה להיכנס להר אדר, ייתכן ואפשר היה למנוע את הפיגוע.  
כאשר ניצב הלוי נשאל באם הוא חושב כי צריך לשנות את נוהלי הוצאת אישורי העבודה לפלסטינים,  כלומר לשנות את מדיניות הרמטכ"ל לאפשר ל-100,000 פלסטינים לעבוד בישראל וביהודה ושומרון? הוא ענה בלשון דיפלומטית 'שצריך להקפיד יותר'.   הלוי גם רמז לכך שאין כל בעיה למי שרוצה בכך להשיג נשק אצל הפלסטינים.      
כאשר חילוקי דעות כאלה פורצים בין שני הגופים האחראיים בישראל על מניעת פעולות טרור  יש לכך שלושה סימנים מדאיגים מאוד:
1. פירוש הדבר שאין הנהגה פוליטית-מדינית שתכריע את הוויכוח ביניהם.
התפקיד הזה מוטל על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן.
ביום ג' אף אחד מהם לא נתן אפילו סימן קל שהוא עומד להתערב ולהכריע בנושא הזה.
ראש הממשלה נתניהו שמשטרת ישראל מנהלת נגדו חקירות באשמת שוחד, לא יתערב כאן לטובתה.  
2. האפשרות שהרמטכ"ל גדי איזנקוט ומפכ"ל המשטרה רוני אלשייך ייפגשו כדי ליישב את חילוקי הדעות ביניהם נראתה רחוקה יותר מתמיד.
3. המצב הזה מביא לפרסומים שונים בתקשורת שמטרתם לשרת את אחת משתי העמדות יותר מאשר למסור את הדיווחים האמתיים על מה שהתרחש.   

Print Friendly, PDF & Email