הפיגוע במטוס המצרי יצא מראקא


הפיגוע במטוס האיירבס  A320 המצרי טיסה 804 מפריס לקהיר, שלקח את חייהם של 66 נוסעים ואנשי צוות, תוכנן על ידי צוות פיגועים מיוחד של ISIS  שהוקם בראקא Raqqa,  בירת ISIS בסוריה, כך מוסרים בידיעה  בלעדית המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה
המידע כי בראקא פועל כבר כמה שבועות צוות כזה של אנשי טרור של ISIS, ידוע לגופי המודיעין והלוחמה בטרור האמריקנים עוד מלפני הפיגוע במטוס המצרי, ואזהרות בנושא המכילות את המידע הזה הועברו לכמה בירות מערב-אירופאיות, ביניהן פריס.
האזהרה האמריקנית כוללת מידע על סדרה של פיגועים המוניים חדשים של ISIS בערים ושדות תעופה מרכזיים באירופה, עם תחילתה של עונת תיירות הקיץ 2016.  
זו הסיבה העיקרית מדוע גם פריס וגם קהיר, הודיעו מיד לאחר שהתברר ביום ה' 19.5, כי המטוס התרסק בים התיכון במרחק של כ-288 ק''מ צפונית לאלכסנדריה, ועוד לפני ששברי המטוס נמצאו, כי המדובר בפעולת טרור  שהפילה את המטוס.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ממשל אובמה החליט לפי שעה להיצמד לתוכניתו המקורית שפרטיה הוכנו עוד לפני הפלת המטוס המצרי, והיא הטלת מצור על ראקא בניסיון למנוע מחוליות המחבלים עליהן הוטל לבצע את הפיגועים לצאת מהעיר.
בשבת 21.5, ערך מפקד הכוחות האמריקנים במזרח התיכון,  הגנרל ג'וזף  ווטאל US Army Gen. Joseph Votel, ביקור חשאי בסוריה, הראשון מסוגו של איש צבא אמריקני בכיר מאז פרצה מלחמת האזרחים ב-2011.   הגנרל ג'וזף  ווטאל, שהוא חדש בתפקידו, ביקר אצל הכוחות הכורדיים YPG, ואצל הכוחות המיוחדים האמריקנים המוצבים בבסיס רימלאן  Rmelan הנמצא במרחק של 288 ק''מ בלבד מזרחית-צפונית לראקא.  לרשות הכוח האמריקני הזה מסוקי תקיפה מדגם אפאצ'י AH-64 Apache attack helicopters, המסוגלים להגיע ולתקוף מטרות בראקא תוך זמן קצר יחסית.
המטרה של הביקור הפתאומי של הגנרל ג'וזף  ווטאל, היתה לבדוק את האפשרות של פעולת תגובה אמריקנית-כורדית להפלת המטוס המצרי. אפשר וצריך להניח כי הנשיא אובמה יצטרך להחליט באם תתקיים פעולה כזו או לא, בשעות הקרובות.
ISIS  שמודע לתוכניות הפעולה האמריקניות אפשר בסוף השבוע לתושבים שרוצים בכך לצאת ולעזוב את העיר. במקרה של פעולה או מצור אמריקני-כורדי  ISIS מעוניין להיפטר מהדאגה לאוכלוסיה אזרחית, במקרה של התנגשות צבאית.  
בינתיים, נוקטת וושינגטון ובעקבותיה קהיר, בתרגלי השהייה לתגובה נגד ISIS.
זו הסיבה מדוע מקורות אמריקנים ומצריים, כולל נשיא מצרים פאתח אל-סיסי עצמו, המשיכו לומר ביום א' 22.5, כי קביעת סיבות התרסקות המטוס ייקח עוד זמן רב. 
 זו גם הסיבה מדוע מיד עם התרסקות המטוס נטען, בצורה מוזרה, כי לא היה שום קשר או הודעה מהמטוס על תקלה כלשהי.
רק לאחר יומיים ממועד ההתרסקות, בשבת 21.5, עם משיתם ממי הים התיכון של חלקי גופות הנוסעים ושברי המטוס, החלו להופיע הידיעות על תשדורות מהמטוס על הופעת עשן בשני מקומות במטוס.
עד עתה אומרים החוקרים, כי לא ברורים מקורות העשן ולא ברור אם במטוס פרצה שריפה או שריפות אולם אלה גרמו בסופו של דבר להתרסקותו.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי בפריס וגם במצרים סבורים כי מתקן קטן חדש, או כמה מתקנים קטנים משוכללים של ISIS בעלי מנגנוני הצתה איטיים שהוחדרו ופזרו במטוס על ידי עובדי שירותים בנמל התעופה שארל דה גול, הנאמנים ל-ISIS, הם שיצרו את השריפות במטוס והביאו להתרסקותו.  בפרט אחד החוקרים אינם חלוקים: במטוס התרחשה התפוצצות פנימית internal explosion.  
המקורות מציינים, כי מומחי החבלה של ISIS, מתמחים בהרכבת מטענים קטנים מאוד המוחדרים למטוסים.  מטוס הנוסעים הרוסי מדגם  Airbus A321 שהמריא משארם א-שייח ב-31 לאוקטובר 2015 והתפוצץ באוויר  עוד בהיותו מעל חצי האי סיני, כאשר כל 224 הנוסעים ואנשי הצוות בו נהרגו, הופל על ידי פחית קטנה של קוקה קולה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי חוקרי התרסקות המטוס סבורים, כי כשם ש-ISIS הפיל את המטוס הרוסי מעל סיני כנקמה על המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, כך הפלת המטוס המצרי קשורה לכניסתם בשבועיים האחרונים של כוחות מיוחדים מצריים לתוך לוב, במטרה לפעול נגד כוחות ISIS שם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי כוח מיוחד מצרי פועל יחד עם כוח מיוחד אמריקני נגד מטרות ISIS במזרח לוב ליד עיר הנמל טוברוק Tobruk.  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות