הפיגוע בצה"ל בגולן, בוצע על ידי מליציה דרוזית חדשה שהוקמה בסוריה במטרה לערער את יחסי ישראל והדרוזים

הפרסומים בסוריה ובלבנון, לפיהם חוליית המחבלים שהניחה את מטען החבלה, ביום א', ליד מוצב צה''ל בצפון רמת הגולן, וחוסלה בדרכה בחזרה לעומק השטח הסורי, הם הסיפור של השתלטות צבא סוריה, משמרות המהפכה האיראניים וחיזבאללה, על העדה הדרוזית בסוריה המונה קרוב ל-1 מיליון איש, ועל הבירה שלהם בהר הדרוזים סווידה Suwayda.
 מקורות המקורבים לחיזבאללה מסרו, כי חוליית המחבלים היא התארגנות של דרוזים בשם 'השהאידים של קונטרה', אולם המקורות המודיעיניים וללוחמת הטרור של תיקדבקה מוסרים, כי המדובר בחוליית לוחמים מהמיליציה הדרוזית החדשה שחיזבאללה הקים, מאמן ומחמש באזורי הדרוזים בסוריה בשם 'ליבאק יה סאלמאן'  Lebayk Ya Salman, שפירושו 'או סאלמאן הנה אנחנו לשירותך' Oh Salman, we are at your service.
מליציה זו שהוקמה בחודש מרס מקבלת את רוב הנשק שלה מידי קצינים איראניים של גדודי אל-קודס האיראנים אשר פועלים ממפקדה ליד העיר דרעא בדרום סוריה Daraa.  חלק מהמגויסים למליציה זו הצטרפו לכוחות חיזבאללה בדרום סוריה ונמצאים תחת פיקודו הישיר של וואפיק נאסר Wafeeq Naser, ראש המודיעין הצבאי הסורי בדרום סוריה, האיש האחראי על משלוח החוליה הדרוזית שהניחה את מטען החבלה  ליד מוצב צה''ל בצפון הגולן.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי הקמת המילציה הדרוזית היא חלק מהאסטרטגיה –האיראנית-סורית-חיזבאללה לכבוש את כל דרום סוריה וליצור רצף טריטוריאלי בין סווידה, דרעא-קוניטרה-ושרשרת עשרות הכפרים הדרוזים הסוריים המשתרעים מצפון רמת הגולן, דרך החרמון הסורי, ועד חוות שבעא-דרום לבנון.
במילים אחרות, הכוונה האיראנית-סורית-חיזבאללה היא להקים חזית צבאית בדרום סוריה מול ירדן וישראל.  מטרה איראנית-סורית שנייה היא בלימת ניסיונות ההתקדמות של כוחות אל קעידה ISIS, ממזרח סוריה אל דרומה, במטרה דומה לזו של טהרן, להציב כוחות מול הגבולות של סוריה עם ירדן וישראל.
עד עתה במשך חמש שנות המלחמה בסוריה הצליחה העדה הדרוזית לשמור על ניטראליות מוחלטת במלחמה. אולם בסוף פברואר תחילת מרס השנה חל מהפך בעמדה זו. זקני העדה המודאגים מאוד מכך שאל קעידה ISIS יחדור  אל הר הדרוזים פנו אל נשיא סוריה בשאר אסד וביקשו ממנו נשק וחימוש מתאים, כדי שיוכלו להתמודד עם חדירה כזו. תחילה אסד הסכים  לכך, והדבר בוצע, כפי שדברים צבאיים אחרים בסוריה מבוצעים, על ידי משמרות המהפכה האיראניים שהעבירו את הנשק המבוקש לדרוזים. אולם מיד לאחר מכן בא תור הדרישות מדמשק ומטהרן, שעיקרן היה הצטרפות לוחמים דרוזים למלחמה  לצד אסד.
רק גורמים מועטים בקהילת המודיעין הישראלית בעיקר אלה האחראים לעקוב אחר המצב בדרום סוריה שמו לב לדבריו של מנהיג הדרוזים בלבנון וואליד ג'ומבאלט  Walid Jumblatt, אשר ב-7 לאפריל כתב את הדברים הבאים ברשתות החברתיות: 'אנשי משמרות המהפכה (האיראנים) סוגרים (מטילים מצור) על שטחי הדרוזים בסוריה'. Members of Iran’s Revolutionary Guard are closing in on Druze areas in Syria.  'המידע שבידי מראה כי אלפים מאנשי משמרות המהפכה הגיע לאזור סווידה בהר הדרוזים בסוריה'. Information shows that thousands of Iran’s Revolutionary Guards reached the Swaida area in Jabal al-Druze or Jabal al-Arab in Syria. 'לכך יכולות להיות  השלכות דרסטיות על גורל הקהילה (הדרוזית) בסוריה. This might have drastic repercussions for the .minority community in Syria
עמדה זו של ג'ומבאלט היא מהזווית של שלושת ריכוזי הדרוזים הגדולים במזרח התיכון, סוריה, לבנון (300,000), וישראל (140,000), ומידת השפעתו ומנהיגותו האישית עליהם.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מבחינתה של ישראל מדובר בתופעה שונה לחלוטין שיש לה שתי שכבות עיקריות:
1. מדובר על כוח צבאי-טרוריסטי דרוזי חדש שיפעל נגד ישראל, כאשר חיזבאללה מכוון את תנועותיו ופעולותיו.
2. הכוח הצבאי הדרוזי החדש, הוא איום אסטרטגי חדש של איראן-סוריה וחיזבאללה, על השתתפותם של הדרוזים בכוחות הביטחון הישראליים-בחטיבות צה''ל ומשמר הגבול, שם הדרוזים משרתים במסגרות שירות חובה ובסדיר. בשני הגופים הצבאיים הלאה יש מספר גדול של קצינים דרוזים בכל הדרגות.   
זה לא היה מקרה שפעולת טרור הבכורה של המיליציה הדרוזית הסורית-חיזבאללה בוצעה ביום א' בלילה, באמצע חגיגות הנביא שעוייב  המתקיימות כל שנה במשך 4 ימים בישראל, בין 24-27 באפריל. הדרוזים מזהים את הנביא שועייב עם יתרו, שהיה כהן מדיין וחותנו של משה.
זה היה איתות איראני-סורי-חיזבאללה ברור, מה תהייה אחת המטרות הראשיות של המיליציה הדרוזית החדשה.

 

Print Friendly, PDF & Email