הפיגוע ושיתוק פורדו אפשרו לנתניהו להזיז את הקו האדום לאביב. מתן נשק כימי סורי לגדודי אל קודס ביטל אותו

הפיגוע במערכת אספקת החשמל למתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו ב-17 לאוגוסט, ששיתקה חלקית את פעולת המתקן, ושרפה מספר צנטריפוגות  מתקדמות מסוג IR-1, ו-IR-4, מנע מאיראן להשיג השבוע את כמות האורניום המעושר בדרגה של 20 אחוז  המספיקה להרכבת פצצה גרעינית אחת.  התרחשות זו במלחמה החשאית בין ישראל לאיראן, אפשרה לראש ממשלת ישראל  בנימין נתניהו, בהופעה באו''ם ביום ה' 27.9, להזיז את הקו האדום הישראלי, לעוד חצי שנה , עד האביב 2013.
אולם איראן הגיבה, ולכן גם הישג  ישראלי זה הוא בעל טווח קצר, ואולי אפילו קצר מאוד.
איראן הגיבה על הפיגוע והפסקת פעילות ההעשרה בפורדו בשני צעדים:
1. היא העבירה אלפי קצינים וחיילים של גדודי אל קודס לסוריה ולבנון, מול ישראל.
2.
זמן קצר לפני נאומו של נתניהו באו''ם, בתחילת השבוע, החל בשאר אסד, לצייד את היחידות האיראניות בנשק כימי שהוצא מהמאגרים הסוריים. התירוץ להגן עליהן בפני מתקפה ישראלית. במציאות, לאפשר להן, כאשר הפקודה מטהרן תגיע, לתקוף את ישראל בנשק כימי.
במילים אחרות, בעוד נתניהו מציג קווים אדומים של העשרת אורניום על לוח ציור שהטיס אותו ביחד אתו מישראל, הגיבה איראן בצעדים ממשיים בשטח, באמצעות יחידות שהיא מעבירה עכשיו, תוך כדי כתיבת שורות אלה, באמצעות רכבת אווירית לסוריה, ומשם ללבנון.  
שאלות מהסוג האם ייתכן כי נשק כימי סורי הועבר לידי משמרות המהפכה האיראנים הנמצאים לסוריה? אינן מוצגות ככה סתם לשר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה. בדרך כלל מדובר בשאלות 'מוזמנות' שהעיתונאים מתבקשים על ידי הפנטגון להציג לשר ההגנה, כדי שהוא יוכל להעביר מסר מסוים.
זה בדיוק מה שקרה ביום שישי 28.9, כאשר פאנטה הודה לפתע, כי ארה''ב איננה יודעת לאן הועברו כלי נשק כימיים שהוצאו באחרונה מהמאגרים המרכזיים שלהם בסוריה.  זאת למרות שב-7 לספטמבר האמריקנים כבר הודיעו כי אסד העביר ופיזר נשק כימי בין למעלה מ-20 יחידות, או בסיסים של הצבא הסורי, עליהן המודיעין האמריקני איינו יודע פרטים רבים.
עיתונאי שאל, ביום ו',  את פאנטה באם הוא חושב כי המערכות האלה  הועברו לידי משמרות המהפכה, כלומר גדודי אל קודס הממשיכים להגיע כל יום עכשיו ברכבת אווירית איראנית לסוריה, או אולי לידי המורדים הסוריים?
פאנטה לא שלל אפשרות זו, ורק אמר, כי אין לו מידע לאשר התפתחות זו או אחרת'.  ציטוט המקור: he has no firm information to confirm that that’s taken place.
במילים אחרות, מאחר ובלתי מתקבל על הדעת כי אסד יעביר נשק כימי למורדים, נשארה רק אפשרות אחת והיא, כי המודיעין האמריקני מעריך, כי ייתכן, לא בטוח, אבל קיימת אפשרות, כי נשק כימי סוריה הועבר לידי הכוחות האיראניים המתרכזים עכשיו בסוריה.
לדבריו של פאנטה יש משמעות נוספת. אם בפעם השנייה בשלושת השבועות האחרונים הוא מדבר על 'העברות והזזות' של מערכות נשק כימי, לכך יש רק פירוש אחד: בכל חודש ספטמבר מעבירים הנשיא בשאר אסד ומפקדי צבאו, את הנשק הכימי מנקודה A ל-נקודה B, או C, בסוריה. כלומר, הם והאיראנים, נערכים להשתמש בו.
זמן קצר לאחר דברי פאנטה, הופיעה ביום ו' שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון, וחיזקה את דברי פאנטה. 'איראן איננה משאירה שום ספק שהיא תעשה כל מה שצריך (יכולה) לעשות כדי להגן על משטרו של הנשיא בשאר אסד, בעל בריתה העיקרי', אמרה קלינטון. ציטוט המקור: Iran has left no doubt that it will do whatever it takes to protect the government of Syrian President Bashar Assad, Tehran's staunch ally.
במלים אחרות, אם יהיה צורך להפעיל לשם כך נשק כימי, הכוחות האיראנים המתרכזים עתה בסוריה, יהיו מוכנים לעשות זאת.
מאחר ומפקד משמרות המהפכה האיראניים עלי ג'פערי, אמר כבר ביום א' 16.9, כי אנשי גדודי אל קודס נמצאים לא רק בסוריה, אלא גם בלבנון, הרי לפי דבריהם של פאנטה וקלינטון, אין למודיעין האמריקני מידע, אולי הנשק הכימי הסורי, עבר כבר, או עומד לעבור, באמצעות יחידות גדודי אל קודס מסוריה ללבנון.
בחודשיים האחרונים, חזרו כמה פעמים ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, כי העברת נשק כימי מסוריה לידי חיזבאללה, תאלץ את ישראל לפעול צבאית נגד חיזבאללה.       
במלים אחרות, תרגיל העברת הכוחות הגדול של צה''ל לרמת הגולן שנערך ב-19.9, והעובדה כי רוב הכוחות הישראליים שהועברו  לשם עדיין נמצאים שם פרוסים לאורך גבולותיה של ישראל עם סוריה ולבנון, לא השיג את מטרתו העיקרית, שהייתה לאותת לאיראן כי תפסיק את העברת כוחות גדודי אל קודס לסוריה וללבנון והצבתם ליד גבולותיה הצפוניים של ישראל.
עתה לא רק שהעברת הכוחות נמשכת, אלא שלפי דבריו של שר ההגנה האמריקני פאנטה, קיימת אפשרות כי בידיהם של כוחות איראניים אלה נמצא כבר נשק כימי סורי.

האיום האסטרטגי האיראני על ישראל לא רק שנשאר סטטי, או קטן, להיפך הוא התעצם.
כל ההתפתחויות האלה מתרחשות פחות מ-24 שעות לאחר נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו''ם, שם הוא שירטט קו אדום לבנייתה הפצצה הגרעינית האיראנית. אבל נתניהו לא שירטט שום קו אדום להכנות האיראניות להנחית מכת מנע על ישראל, כפי שאמר בפירוש, אפילו מבלי להסתיר זאת מפקד חיילות הטילים האיראניים גנרל אמיר עלי חאג'יזאדה   Brigadier General Amir Ali Hajizade, ב-24 לספטמבר.
ישראל גם התעלמה ולא אמרה דבר, על נסיעתה לטהרן ולביירות, באמצע ספטמבר של משלחת צבאית גדולה של החמס, והסכמתם וחתימתם של ראשי החמס על שורה של הסכמים צבאיים עם משמרות המהפכה וחיזבאללה, שפירושם הוא כי החמס יצטרף לאיראן ולחיזבאללה, באם תחולל ביניהן וישראל התנגשות צבאית.
במילים אחרות, הקו האדום ששרטט נתניהו באו''ם, היה הישג תעמולתי ישראלי ממדרגה ראשונה. מולו הוצב קו הטקטי-מבצעי שהאיראנים שרטטו בשטח בסוריה ובלבנון, שקירב את המלחמה ולא הרחיק אותה.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות