הפיכה צבאית במצרים. הצבא השתלט על קהיר. מורסי וראשי האחים במעצר. הוקם ממשל אזרחי זמני

הפיכה צבאית, בינתיים שקטה ללא שפיכות דמים, התחוללה ביום ד' 3.7 במצרים. הנשיא מורסי הוצא מארמונו והועבר לבסיס צבאי. גם ראשי האחים המוסלמיים נעצרו, והוצא להם צוו איסור יציאה ממצרים. טנקים ויחידות קומנדו של הצבא נעו לתוך קהיר ותפסו עמדות מפתח.
שר ההגנה המצרי הגנרל פאתח אל-סיסי הכריז, כי מורסי הודח מאחר ולא היה מוכן לתקן את המצב הפוליטי במצרים. אל סיסי הכריז על תקופת מעבר קצרה, בה תקום מועצה זמנית בראשותו של נשיא בית המשפט העליון החוקתי, אשר תכין חוקה ובחירות חדשות לנשיאות ולפרלמנט. יש שמועות כי ראשי האחים המוסלמים יועמדו לדין.
גנרל אל-סיסי אמר בדבריו, כי הצבא ניסה לשכנע את מורסי להגיע לפשרה עם יריביו ולהקדיש את כל זמנו לשיפור המצב במצרים. אולם מורסי סרב לשמוע על כך. הממשלה החדשה שתקום תהייה מורכבת מטכנוקראטיים.
קודם לכן דיווחנו: 
הפיכה צבאית מתחוללת ביום ד' 3.7 במצרים. הצבא ממש את האולטימאטום שלו. הנשיא מורסי הוצא מארמונו והועבר לבסיס צבאי. נראה כי גם ראשי האחים המוסלמיים נעצרו, והוצא להם צוו איסור יציאה ממצרים. מקורות בקהיר אומרים כי ראשי האחים המוסלמיים יועמדו לדין על 'פשעים' שביצעו בתקופת שלטונם.
אין עדיין מידע על התנגשויות של הצבא ומתנגדי מורסי עם האחים. כהכנה לקראת ההכרזה תפסו אחה''צ קציני של משמר הרפובליקני את אולפני הטלוויזיה המצרית, והם מפקחים על תוכן השידורים. ראשי הצבא, עם שר ההגנה הגנרל פתאח אל-סיסי, מקיימים התייעצויות עם אישי דת וציבור מצריים מרכזיים. האחים המוסלמים סרבו לבוא להתייעצויות אלה. 
קודם לכן דיווחנו: 
צבא מצרים יודיע ביום ד' 3.7, על הקמת ממשל אזרחי במצרים במקום הנשיא מורסי והממשל של האחים המוסלמיים, והקמת מועצת שלטון בראשות נשיא בית המשפט העליון לנושאי חוקה המצרי. המועצה תקבע חוקה ותאריך לבחירות חדשות לנשיאות.
עדיין לא ברור מה יקרה עם הנשיא מורסי ובאם הוא יודח פומבית, או פשוט שיתעלמו ממנו. כהכנה לקראת ההכרזה תפסו אחה''צ קציני של משמר הרפובליקני את אולפני הטלוויזיה המצרית, והם מפקחים על תוכן השידורים.
ראשי הצבא, עם שר ההגנה הגנרל פאתח אל-סיסי, מקיימים התייעצויות עם אישי דת וציבור מצריים מרכזיים. האחים המוסלמים סרבו לבוא להתייעצויות אלה. 
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מדווחים, כי בפגישה ביום ג' 2.7 לפנות ערב, בין שר ההגנה המצרי גנרל פאתח אל סיסי Gen. Fattah El-Sisi, ובין הנשיא מוחמד מורסי, אמר שר ההגנה כי על מורסי להגיש את התפטרותו כדי למנוע מרחץ דמים במצרים. תיקדבקה: הצעד הזה של הצבא ננקט, לאחר ששר הפנים המצרי הגנרל מוחמד איבריהם, הודיע לגנרל אל-סיסי,  כי הוא מעמיד לרשות הצבא את כל כוחות המשטרה, ביטחון הפנים, ושירותי המודיעין המצריים, והם אינם סרים יותר למרות הנשיא או ממשלת האחים המוסלמיים בקהיר.
למרות שצעד זה איננו מוגדר 'כהפיכה', הוא משאיר את האחים המוסלמים ללא כוחות ביטחון מסודרים, כאשר יש להם רק את תומכיהם שיצאו להפגין ברחובות.
אירועים אלה מתרחשים לאחר שמיליוני מצרים, אנשי אופוזיציה הרוצים להדיח את הנשיא מוחמד מורסי, ומיליוני אנשי האחים המוסלמים, עומדים ביום ג' 2.7, זה מול זה, בעימות אשר מתפרץ מידי פעם לאלימות.
מקורות של הצבא בקהיר רמזו, כי הם דורשים העברת סמכויות השלטון לידי מועצת שלטון זמנית interim council, אשר תהייה מורכבת בעיקר מאזרחים וטכנוקרטיים, אשר תכין חוקה חדש למצרים ובחירות חדשות לנשיאות. המקורות לא אמרו מה יהיה גורלו של מורסי בתהליך כזה, ובאם הוא יכול להישאר עד לבחירות כנשיא ללא סמכויות.
ספק באם מורסי והאחים המוסלמים יקבלו פתרון כזה, משום שפירושו היחיד המעשי הוא הוצאת השלטון במצרים מידי האחים המוסלמיים, שנה אחת בלבד לאחר שקבלו אותו. הבעיה העיקרית העומדת לפני האחים, היא שלמרות שהם הוציאו בפעם הראשונה ביום ג' את אנשיהם לרחובות, מלבדם אין להם שום כוח במצרים שתומך בהם, בעוד שבמפגינים תומכים עתה גם הצבא, המשטרה, ושירותי הביטחון והמודיעין המצריים.
מקורות בצבא המצרי אמרו ביום ג' 2.7 בלילה, כי מעמדו של הנשיא מורסי הולך ונחלש בכל דקה שעוברת The president's position was becoming "weaker" with every passing minute, וכי הוא צריך להיות מוחלף במועצה זמנית שתמשול במצרים. תיקדבקה: אלה הם הדברים הברורים ביותר המצביעים על דרישתו של שר ההגנה המצרי הגנרל אל סיסי ממורסי להתפטר לפני שיהיה מאוחר יותר.
דברי המקורות הצבאיים באו לאחר שמורסי דחה את דרישת הצבא להתפטר, וקרא לראשי הצבא למשוך בחזרה את האולטימאטום שלהם. מורסי אמר בנאום שנשא לאומה שהוא עומד על מה שהגדיר 'הכבוד החוקתי' constitutional dignit שלו. במילים אחרות, הלילה ביום ג' ובשעות הבוקר המוקדמות של יום ד' 3.7, נוצר מצב של עימות ישיר בין הצבא ומורסי. במהומות בקהיר נהרגו בקהיר לפחות 16 מפגינים ו-200 נפצעו.
ביום ג' לפנות בוקר דיווחו המקורות של תיקדבקה:
נשיא ארה''ב באראק אובמה, וראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, עשו ביום ג' 2.7 לפנות בוקר מאמץ להציל את משטרם המתמוטט של האחים המוסלמיים בקהיר. ההנחה המרכזית בוושינגטון ובמזרח התיכון היא, כי אם המשטר בקהיר יתמוטט, תספוג מדיניותו של אובמה במזרח התיכון ובמרד הערבי מכה קשה.

הנשיא אובמה שוחח לפנות בוקר עם נשיא מצרים מוחמד מורסי, ואילו הגנרל מרטין דמפסי שוחח בטלפון עם רמטכ''ל צבא מצרים גנרל סידקי סובחי Gen. Sedki Sobhi.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי קודם לשתי שיחות אלה, ביום ב' 1.7 בערב, הציע ממשל אובמה לראשי הצבא המצרי עוד בטרם פרסמו את האולטימאטום לנשיא מצרים ולאחים המוסלמים להגיע תוך 48 שעות להסכם עם המתקוממים אחרת הצבא יפעל, כי מורסי יישאר נשיא, אבל נטול סמכויות, וכי לידו תקום במצרים ממשלת מעבר אשר תכין בחירות חדשות לנשיאות ולפרלמנט. המקורות המזרח תיכוניים שלנו מדווחים, כי ראשי הצבא המצרי ובראשם שר ההגנה המצרי גנרל פאתח אל-סיסי דחו הצעה זו.
הנשיא אובמה ניסה לשכנע את מורסי להגיע לפשרות פוליטיות עם האופוזיציה המצרית כאשר הוא מבטיח תמיכה אמריקנית במהלך כזה. הגנרל דמפסי לא אמר זאת במפורש אולם רמז לרמטכ''ל המצרי, כי אם הצבא לא ימתן את מהלכיו מול האחים המוסלמים, יכולה וושינגטון להתחיל לשקול את הסיוע הצבאי השנתי האמריקני הניתן ישירות לצבא בסך 1.3 מיליארד דולר. סיוע זה הוא מקור ההכנסה העיקרי של תקציב צבא מצרים.
מעודדים מהתמיכה של ממשל אובמה, פרסמו האחים המוסלמים וקבוצת מפלגות מוסלמיות המזדהות אתם, ביום ג' לפנות בוקר, הודעה הדוחה את האולטימאטום שהצבא הציב. ההודעה מגדירה את המהלך של הצבא 'נוגד את החוקה' המצרית. גם הנשיא מורסי דחה את דרישות הצבא.
קשה לדעת באם המהלך האמריקני יציל את שלטונם של מורסי והאחים המוסלמיים. תוך כדי המגעים האמריקנים עם קהיר המשיכה התמוטטות של ממשלת מצרים, כאשר ביום ג' לפנות בוקר הגיש את התפטרותו שר החוץ המצרי מוחמד כמאל עמר Mohamed Kamel Amr והצטרף למתקוממים. זהו השר המצרי השישי המתפטר מהממשלה ב-24 השעות האחרונות. קודם לכן הגיש את התפטרותו יועצו הצבאי של הנשיא מורסי, הגנרל סמי ענאן, מי שהיה בתקופת הנשיא מובראק, הרמטכ''ל המצרי.
המקורות שלנו מוסרים, כי מורסי והאחים המוסלמיים מאבדים גם את תמיכת המשטרה והמערכת השיפוטית המצרית, כאשר קציני משטרה ושופטים בכירים בערים רבות במצרים התפטרו מתפקידיהם והצטרפו לאופוזיציה.
 

Print Friendly, PDF & Email