הפיכה של האחים המוסלמים בקהיר: ראשי הצבא שר ההגנה טנטאווי, והרמטכ"ל ענאן הודחו. טנקים מצריים M-60 על גבול מצרים ישראל. מכה קשה לארה"ב ולישראל

בעוד ארה''ב וישראל שקועות בנושא הגרעין האיראני, והמלחמה בסוריה,  ביצעו האחים המוסלמים במצרים, ביום א' 12.8, הפיכה  במערך השלטוני בקהיר, כאשר נשיא מצרים מוחמד מורסי, פיטר במהלך מפתיע את שר ההגנה המצרי פילדמרשל חוסיין טנטאווי, ואת הרמטכ''ל המצרי הגנרל סמי ענאן. שניהם ראשי הכת הצבאית המצרית ה-SCAF, אשר שלטה בשנה האחרונה במצרים, מאז ההפיכה נגד חוסני מובראק בפברואר 2011.  שני הגנרלים המפוטרים נחשבו עד עכשיו למחסום האחרון להשתלטות המוחלטת של האחים המוסלמיים על מצרים. הנשיא מורסי הדיח גם שלושה גנרלים נוספים חברי הכת הצבאית המצרית. מפקד חיל האוויר ריזא עבד אל-מגיד, מפקד זרוע ההגנה האווירית עבד אל-עזיז מוחמד סיף א-דין ומפקד חיל הים מהאב מוחמד ממיש
הנשיא מורסי הודיע, כי את מקומו של הפילדמארשל טנטאוי ימלא הגנרל עבד אל-פתאח סיסי, ואת תפקיד הרמטכ"ל  הגנרל סידקי סובחי. מורסי הודיע גם על ביטול התיקונים לחוקה המצרית שנעשו ערב מינויו והקנו לצבא סמכויות נרחבות. נשיא מצרים מינה לו גם סגן, מוחמד מחמוד מקי, אישיות בלתי מוכרת שהיה בעבר שופט בכיר.
תיקדבקה: לאחר צעד דרמטי זה, לא ברור בכלל מעמדה של הכת הצבאית המצרית ובאם היא תמשיך להתקיים ולפעול כגוף שלטוני.
אין ספק כי בכך השלימו האחים המוסלמיים את השתלטותם על מערכות השלטון והצבא במצרים, כאשר הם הופכים לשליטים של המדינה הערבית המוסלמית הגדולה ביותר, בעלת הצבא הערבי הגדול ביותר. אין ספק כי המדובר במכה קשה ביותר לארצות הברית, ולישראל.

בבד בבד, עם ההודעה של נשיא מצרים מוחמד מורסי על פיטורי ראשי הצבא המצרי, הופיע בפעם הראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים בשנת 1973, טנקים מצריים על גבול מצרים ישראל. למרבה האירוניה היו אלה טנקים מתוצרת אמריקנית M-60.
עדיין לא ברור, אם ממשלת ישראל וצה''ל, שהופתעו לגמרי מהמהלך של האחים המוסלמיים בקהיר, נתנו את אישורם להצבת הטנקים האלה על הגבול המשותף של שתי המדינות. אם לא ניתן אישור כזה, פירוש הצעד הוא כי מהיום מצרים איננה מכבדת יותר את הסעיפים בהסכמי השלום עם ישראל, אותם היא חושבת מזיקים, או פוגעים באינטרסים המצריים, הודעה ברוח זו נמסרה  כבר באמצע השבוע על ידי לשכת הנשיא מורסי, אולם בישראל לא שמו לב אליה.
תיקדבקה היה כלי התקשרות היחיד בעולם, אשר דיווח כבר בהיום שישי 10.8, כי מורסי והאחים המוסלמים מנצלים את משבר הטרור בסיני לסלק את הצבא המצרי מהשלטון, את ההשפעה האמריקנית מקהיר, ואת השפעתם של ישראל וצה''ל בסיני. 

 

 

Print Friendly, PDF & Email