הפיכתם של כל הטילים הסוריים ושל חיזבאללה לטילים מדויקים, מעבירה את העליונות האווירית עברה לידי סוריה וחיזבאללה

דבריו של ראש אמ''ן הפורש האלוף עמוס ידלין בישיבת הממשלה ביום א' 21.11, כי בעימות הבא תל-אביב תהייה בקו החזית, לא באו רק משום שנמשך זרם הטילים הבליסטיים האיראניים לסוריה וחיזבאללה, וכי עתה מגיע מספר הטילים האלה להם יש טווח של 300 ק''מ שישנם בידיהם לכמה אלפים, אלא בעיקר משום שמומחי טילים מערביים וישראלים כאחד סבורים כי חיל האוויר הישראלי איבד את העליונות האווירית שהייתה לו עד כה מול הטילים, והא איננו מסוגל יותר לעצור מבעדם לתקוף מטרות צבאיות ישראלית מרכזיות, ואת תל-אביב.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי כל הטילים הבליסטיים האלה, כולל טילי הפתח-110 Fateh-, ה-M-600, והסקאד D עוברים עתה תהליך מואץ של שדרוג, בו טכנאי טילים איראניים, וטכנאים של סוריה וחיזבאללה שקבלו לשם כך הכשרה מיוחדות באיראן, מציידים כל טיל כזה במערכת ניווט מתקדמת, ההופכת אותם לטילים מדויקים, דבר שיאפשר לסורים וחיזבאללה לפגוע בדיוק של כמה מטרים מהמטרה.
המקורות שלנו מוסרים, כי מערכת ניווט זו מורכבת גם על כל הטילים הסוריים הנושאים ראשי חץ כימיים, וגם על כ-1000 טילי סקאד הנמצאים בבסיסים סוריים ליד גבול סוריה לבנון, ומוכנים להיכנס ללבנון מיד עם פריצתה של מלחמה בין ישראל לחיזבאללה.
ההערכה הצבאית והמודיעינית היא, כי מערכת ניווט זו תשנה את פני המלחמה הבאה ואת הטקטיקה בה יפעלו הצבאות הסוריים ואלה של חיזבאללה.
בעוד שבמלחמה ב-2006, היה החיזבאללה להגיע לירי של למעלה מ-500 טילים ביום שפגעו בעיקר בצפונה של ישראל, וזאת כדי להשיג אפקט של לחץ צבאי על צה''ל, הרי עתה כאשר הטילים יהיו מצוידים במערכת הניווט החדשה יוכלו הסורים וחיזבאללה להסתפק בשיגור רק כמה עשרות טילים ביום, או כמה מאות במשך כל המלחמה, ולהשיג באמצעותם פגיעות ישירות במטרות אסטרטגיות צבאית ואזרחיות מרכזיות, במיוחד באזור תל-אביב, וזאת במטרה להביא לדמורליזציה של אוכלוסיית גוש דן.
בתחילת החודש, רמז הרמטכ''ל רב אלוף גבי אשכנזי למצב זה, כאשר אמר, כי במלחמה הבאה הממשלה וצה''ל יעמדו לפני הצורך לפנות אוכלוסיות גדולות ממקומות מגוריהן.
עוזי רובין מראשי תעשיית הטילים הישראלית, ומי שנחשב לאחד מאבות מערכת היירוט המתקדמת 'החץ', אומר באחרונה בהופעות בארצות הברית, 'כי האויב (כלומר, איראן, סוריה, וחיזבאללה,) השיגו עליונות אווירית מבלי שיש להם אפילו מטוסים'. ציטוט המקור:
The enemy has achieved aerial supremacy without even having aircraft.
רובין אומר כי עליונות זאת הושגה מאחר וכל טילי 'הפ'תח' ו'הסקאד' הנמצאים בידי סוריה וחיזבאללה, צוידו המערכות ניווט כאלה. רובין מדגיש בדבריו כי לסורים ולחיזבאללה, יש 1500 טילים העומדים מוכנים להיות משוגרים לאזור תל-אביב.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי צריך לשים לב שעוזי רובין איננו מזכיר בדבריו את מערכות טילי היירוט השונים שישנם בידי ישראל, כגורם שיכול לעצור את הטילים המדויקים של סוריה ושל חיזבאללה.
אחת הסיבות העיקריות לכך היא כי אם אפילו חיל האוויר הישראלי יצליח לפגוע במספר גדול של טילים אלה, אם באמצעות מטוסים, או טילי יירוט, הוא לא יכול להשמיד את כל אלפי הטילים, ומספיק בכמה עשרות טילים בעלי מערכת ניווט מתקדמת כמו זו המורכבת עליהם כיום, כדי לזרוע הרס רב.
 

Print Friendly, PDF & Email