הפלסטינים בטוחים כי הם הצליחו לפרוץ את מערכת היירוט 'כיפת ברזל'. צה"ל חייב למוטט עמדה פלסטינית זו בהקדם

לא רק החמאס והג'יהאד האיסלמי מתפארים בזה, מאז סיום גל הקרבות האחרונים בתחילת השבוע  בעזה ובדרום ישראל, (ביום שני לפנות בוקר 6.5), כי הם הצליחו לפרוץ, בסיבוב הקרבות מס' 8 השנה,  את חומת ההגנה האנטי אווירית הישראלית-מערכת היירוט 'כיפת ברזל'.
לדבריהם, הם הצליחו להתגבר על מערכת היירוט על ידי שיגור מטחים מרוכזים וצפופים ביותר של טילים תוך זמן קצר.
לדוגמא הם מביאים את המטח הגדול שנורה מהרצועה ביום א' 5.5 לפנות ערב, לעבר אשדוד ואשקלון, בו הם שיגרו בשלושה מטחים לפחות 60 טילים שנורו תוך דקה אחת.
במילים אחרות מדובר, בירי של טיל אחד בכל שנייה. לפי טענתם, מערכות 'כיפת ברזל' שהיו מוצבות באזורים אלה לא הצליחו להתמודד עם כמות כזו של טילים, וזו הסיבה מדוע היו פגיעות ישירות באשדוד ובאשקלון וגם הרוגים ופצועים.

זו איננה טענה חדשה של הפלסטינים והיא נשמעה כמה פעמים מפיהם במשך שנת 2018, אולם הפעם, בניגוד לפעמים קודמות היא 'תפשה' בתקשורת הפלסטינית והערבית ומוצגת כהוכחה לכך, כי זו הפעם הראשונה בשנים האחרונות כאשר כוחותיהם בעזה יצאו מהמערכה הצבאית האחרונה כאשר ידם על העליונה.

לכן לעומת דבריו של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, 'כי ישראל וצה"ל שינו את כללי המשחק ברצועת עזה, ודבריו הזהירים יותר של הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, 'כי הנחתנו על הפלסטינים מכות קשות', לא רק שהפלסטינים מסרבים להכיר במושגים אלה, אלא שהם טוענים כי המערכה האחרונה בעזה נסתיימה בניצחונם.

אם הטענה הזו לא הייתה מבוססת על הערכתם כי הם הצליחו למצוא שיטה שתפצח את מערכת ההגנה שמעניקה 'כיפת ברזל', אולי לא היה צורך לשים כל כך לב לדבריהם. אולם מאחר והיא  מבוססת כולה על ההנחה, כי הם הצליחו להתגבר על מערכת 'כיפת ברזל',  הופכת אותה למסוכנת בגלל שלוש סיבות עיקריות:

1. היא מאפשרת לחמאס ולג'יהאד להציג את עצמם בדעת הקהל במזרח התיכון ככאלה המנצחים את מערכות הנשק הישראליות המתקדמות.
2. 'הישג' זה מעלה את קרנן של איראן וחיזבאללה, אשר רוב דעת הציבור הערבי מאמינה כי הם שסיפקו לחמאס ולג'יהאד את הפתרונות הטכנולוגים להתגבר על 'כיפת ברזל', וכי המערכה בעזה הייתה עבורן שדה ניסויים צבאי שאת הלקחים שלו יעבירו לחזיתות אחרות-כמו בצפון.
3. מאחר והחמאס והג'יהאד מתנהגים/מרגישים כמו 'מנצחים', ברור שזו היא רק שאלה של זמן עד אשר האש ברצועה ובדרום ישראל תתחדש.

בניסיון לעצור את הגל הפלסטיני הזה, נשלח, ביום שלישי 7.5, שחר שוחט, תא"ל במילואים, מי שעמד פעם בראש מערך ההגנה האווירית הישראלית, ועכשיו מכהן כסגן ראש הענף האסטרטגי ברפא"ל-הרשות לפיתוח אמצעי לחימה, זו שבונה את מערכות יירוט הטילים האלה, לנסות ולעצור את הטענות הפלסטיניות.
לדבריו, ברפא"ל מרוצים מהצלחתה של המערכת שעמדה בכל המבחנים, ובסיבוב הזה הגיעה לקו היירוט של טיל ה-2,000 שהפלסטינים שיגרו ב-6 השנים האחרונות. רק במערכה הנוכחית, אמר שוחט, המערכת יירטה 200 טילים.
לדבריו לוחמי 'כיפת ברזל'  היו מודעים לשיטות החדשות שהפלסטינים הציבו לפניהם, למדו את השינויים והתאימו את שיטות הפעולה שלהם. אנחנו ממשיכים להתאים את עצמנו לקראת המבחן הבא, 'כאשר אנחנו נמצאים תמיד צעד אחד קדימה כל הזמן', אמר.    
לדבריו של שחר שוחט גם בסיבוב האחרון של הקרבות בעזה, שמרה 'כיפת ברזל' על ממוצע היירוט הגבוה שלה, שהוא לדבריו 'כ-85 אחוז'.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מומחי טילי יירוט רבים בעולם חולקים על קביעה זו.
ישנם מומחי טילים אמריקנים הטוענים, כי אחוזי היירוט של 'כיפת ברזל' נעים בין 59 ל-75 אחוז.  ישנם מומחי ירוט טילים מערביים, ביניהם ישראליים, הטוענים כי בסיבוב הקרבות האחרון מסביב לרצועה, אחוז היירוט של מערכת 'לא עלו על 68 אחוזים'.

בשלב זה כבר ברור, כי דיבורים אינם יעילים יותר.
על מערך ההגנה האווירית של צה"ל יהיה להוכיח בהזדמנות הראשונה הקרובה, שהטענה הפלסטינית איננה נכונה, אחרת ישראל וצה"ל ניצבים בפני בעיה אסטרטגית.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות