הפלסטינים דחו את מתווה קארי. חזרו לדרוש תנאים מוקדמים. קארי יוצא בידיים ריקות

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, דחה ביום א' 30.6, את המתווה לחידוש המשא המתן הישיר עם ישראל שהציג שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, וחזר להציג שלושה תנאים: הכרה ישראלית בגבולות 1967 עם תיקונים קלים,כולל הכרה בנוסחת שתי המדינות לשני העמים, הקפאת הבנייה בהתנחלויות כולל ירושלים, ושחרור אסירים פלסטינים מהתקופה שלפני הסכם אוסלו.
קארי וראש הממשלה נתניהו דחו את עמדת הפלסטינים. כתוצאה מכך נכשל מסע הדילוגים הנוכחי של קארי בין ירושלים, רבת עמון ורמאללה, שנמשך שלושה ימים. קארי ישוב לחדש את מסע הדילוגים בעוד כמה שבועות.
בשבת 29.6 הסכימו הישראלים והפלסטינים שלא להציב תנאים מוקדמים. המקורות של תיקדבקה דיווחו: 
אם לא יחול משבר פתאומי בשיחות המתנהלות בסוף השבוע, בירושלים וברבת עמון, בין ארה''ב, ישראל והפלסטינים, מדווחים המקורות של תיקדבקה על התקדמות גדולה מאוד בשיחות לקראת פתיחת מו''מ ישיר בין ישראל לפלסטינים.
לפי המידע המצוי בידינו, הצליח שר החוץ האמריקני ג'ון קארי להשיג הסכמה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו , וראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כאשר השניים מסכימים להתחיל במו''מ ישיר ביניהם.
המקורות שלנו מוסרים, כי תחת ערפל כבד, והטעיות אשר הצביעו על כך כי השיחות נקלעו לקשיים, השיג שר החוץ האמריקני קארי, מה שמוגדר בידי חוגים המתמצאים בשיחות 'מתווה למו''מ ישיר בין שני הצדדים'.
פריצת הדרך הושגה, לאחר שגם נתניהו וגם אבו מאזן הסכימו לנוסחה שקארי הציג לפניהם, לפיה שני הצדדים מושכים את כל התנאים המוקדמים אשר הציגו לשיחות, ומסכימים כי תנאים מוקדמים אלא הופכים 'לדרישות' אשר יידונו בהמשך המו''מ.
לדוגמא, אם אבו מאזן דרש עד עתה כי המו''מ יתנהל על בסיס גבולות 1967, עם אפשרות של תיקוני גבול קטנים, המו''מ יתחיל מבלי שנתניהו יצטרך להסכים לדרישה זו. מנגד, אם נתניהו דרש מאבו מאזן להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית, אבו מאזן איננו צריך לקבל תנאי זה. לפי הנוסחה האמריקנית, גם נתניהו וגם אבו מאזן יוכלו להציג את דרישותיהם הבסיסיות רק לאחר שהמו''מ יחל, והדיון בבעיות ליבה אלה יתקיים במקביל במהלך התקדמות המו''מ.
בכך נפלה גם דרישתו של אבו מאזן להכיר במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית, אולם גם נדחתה העמדה של נתניהו אשר דרשה לדון קודם כל בבעיות הביטחון וירושלים.
נתניהו הסביר לקארי כי אין טעם להיענות לדרישות הפלסטיניות שישראל תציג מפות המראות את הגבולות של שתי המדינות, לפי התפישה הישראלית. נתניהו טען, כי כל עוד אין הסכמה על שני נושאי הליבה ירושלים וביטחון, אין טעם להציג מפות, מאחר וגבולות אלה ממילא ישתנו.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אם אכן נתניהו ואבו מאזן יאשרו סופית בשעות הקרובות את הסכמתם 'לנוסחת קארי' הרי שבקרוב תיערך פגישת פסגה ברבת עמון, בהשתתפותם של עבדאללה מלך ירדן, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ושר החוץ האמריקני ג'ון קארי. וועידת פסגה זו תסמן את תחילתו מחדש של המו''מ הישיר הישראלי-פלסטיני שיהיה תחת פיקוח אמריקני.
בכוונתו של קארי להקים ליד המפגשים של מנהיגי ישראל והפלסטינים, מעין מנגנון בירורים אמריקני, או ליתר דיוק פירוק מוקשים, שבראשו תעמוד אישיות אמריקנית ידועה ואולי אפילו הוא עצמו.
תפקידו של מנגנון זה יהיה להחליק או לעקוף את חילוקי הדעות, כדי לאפשר התקדמות שוטפת בדיוניים.
דוגמא נוספת לכך תהייה הבנייה הישראלית. כלפי חוץ, נתניהו לא הסכים אף פעם להקפאת הבנייה בירושלים ובהתנחלויות. אבו מאזן הסכים לוותר בנקודה זו כבר לפני כמה שבועות, מתוך הבנה כי נתניהו יקפיא בחשאי מהלכי בנייה כאלה.
המקורות שלנו מדווחים עוד, כי נתניהו וקארי הסכימו ביניהם על הזרמת עזרה כלכלית מסיבית לפלסטינים, עד תקרה של 4 מיליארד דולר, ואם יהיה צורך יותר יוקצו לכך סכומים נוספים, כדי להבטיח שיפור מיידי בתנאי ורמת חייהם של הפלסטינים בגדה המערבית.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי הסכמה זו איננה מבטלת את האפשרות של פריצת משברים בין הישראלים והפלסטינים, וכי הוסר סופית האיום של אבו מאזן ללכת לאו''ם בעוד ארבעה חודשים בספטמבר, במטרה לשים על שולחן המזכיר הכללי באן קי מון, את מפתחות הרשות הפלסטינית ולהודיע על הפסקת פעולה. הסיכויים לצעד פלסטיני כזה, אליו ארצות הברית מתנגדת, הפכו עכשיו להיות מאוד קלושים.
 

Print Friendly, PDF & Email