הפלסטינים חזרו לשיטת 'הדלת המסתובבת'. הפסיקו מעצרים של חשודים בטרור בגדה


בפעם הראשונה בשש השנים האחרונות, מאז 2006, הפסיקו  הביטחון הפלסטינים את שיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעיני עם צה''ל, והפסיקו את מעצרם של פלסטינים חשודים בטרור בגדה המערבית. במקום לעצור את החשודים ולחקור אותם, אחד האמצעים המרכזיים למנוע פעולות טרור, מזמנים כוחות הביטחון הפלסטינים, בניגוד להבטחות מפורשות שנתנו לקצינים ישראלים ואמריקנים, חשודים בטרור, משוחחים אתם, ושולחים אותם בחזרה לבתיהם.
מקור מודיעני בכיר ישראל העוסק ישירות בסיכול פעולות טרור, אמר ביום ה' 3.5 לתיקדבקה, כי גורמי ביטחון ישראליים הגבירו  באחרונה את הכוננות שלהם ביהודה ושומרון, ולאורך גבולות ישראל עם הגדה, מאחר וההערכה היא שאם מצב זה יימשך תהייה זו רק שאלה של זמן עד שיתחדשו  הפיגועים הפלסטינים.
המקורות הישראליים אמרו, כי בשבועות האחרונים היו הקצינים הפלסטינים מוכנים לשתף פעולה עם גורמים ישראליים ומערביים במניעתם של 'פיגועים חמים', כלומר, פיגועים שהגיעו כבר לשלב של ביצוע. אולם בימים האחרונים גם שיתוף פעולה זה נפסק.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים, כי ההערכה בוושינגטון ובירושלים היא , כי מהלך פלסטיני כזה לא היה ננקט מבלי לקבל לכך את אישורו האישי של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.
גורמים אמריקנים שפנו בנושא אל אבו מאזן נתקלו בהכחשה מוחלטת ובהבטחה לחזור אליהם לאחר שיברר את הנושא אצל גנרל אבו דוחאן  מפקד כוחות הביטחון הפלסטינים. אולם אבו מאזן אף פעם לא חזר אל האמריקנים בנושא זה.
סימנים אחרים לשינוי המדיניות הפלסטינית בנושא המלחמה בטרור, היא העובדה שעד היום  הפלסטינים לא העמידו למשפט אף אחד מהעצורים הנמצאים בידיהם החשודים בהכנת פיגועי טרור. להפך: הוחל בתהליך הדרגתי איטי של שחרור החשודים בטרור, זאת במטרה שלא למשוך אליו  את תשומת הלב של שירותי הביטחון והמודיעין הישראליים והאמריקנים.
'למעשה', אומר קצין ישראלי בכיר, חזרו למצב של הדלת המסתובבת בחדרי המעצר ותחנות המשטרה הפלסטיניות, שאפיינה את מעורבותו בטרור של יו''ר הרשות הפלסטינית הראשון יאסר ערפאת, בשנים 2004-2000, שנות האינתיפאדה השנייה.  בדרך זו שוחררו כבר כל אנשי החמס שהיו עצורים כחשודים בהכנת, או בביצוע מעשי טרור.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בישראל דוחים את המידע המתפרסם על ידי מקורות פלסטינים, כאילו לא הושגו שום סיכומים או הבנות בפגישה ביום ד' 2.5 בקהיר בין יו''ר הרשות אבו מאזן ומנהיג החמס חלאד משעל.
מקורות מודיעין אמרו, כי המודבר במסך עשן  שמטרתו להטעות את הגורמים הישראליים והמערביים. 'בין אבו מאזן וחלאד משעל', אמר ביום ה' 3.5, מקור ישראלי, 'הולכים ומתפתחים יחסים מיוחדים הדומים מאוד ליחסים שהיו קיימים בתחילת שנות ה-2000, בין יאסר ערפאת והשייח אחמד יאסין ממייסדי החמס בעזה'. 'אי ההסכמה האידיאולוגית שבין ערפאת ליאסין נשמרה תמיד, אבל מתחתיה התקיים שיתוף פעולה והסכמה בשתיקה לביצוע פעולות טרור', אמר המקור.

Print Friendly, PDF & Email