הפלסטינים יפנו השבוע אל מועצת הביטחון בבקשה להתקבל כמדינה עצמאית באו"ם

הפלסטינים הודיעו ביום ד' 6.7 לממשל אובמה, כי הם יפנו כבר בתחילת השבוע הבא אל מועצת הביטחון של האו''ם בבקשה לאשר להם התקבל כחברה בעלת זכויות מלאות באו''ם, ולהכיר בהם כמדינה עצמאית בגבולות 1967. וושינגטון הודיעה על התפתחות זו לראש הממשלה נתניהו בעת שביקר ברומניה. אולם המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי ארצות הברית כבר הקדימה את הפנייה הפלסטינית לאו''ם, וכי וושינגטון סיכמה עם האירופאים, כולל רוסיה, כי מועצת הביטחון לא תתכנס לדון בבקשה הפלסטינית, והיא תודיע כי היא תדון בדלתיים סגורות בבקשה הפלסטינית במועד בלתי ידוע.
פקיד אמריקני בכיר אמר לתיקדבקה, כי מועצת הביטחון תנקוט במדיניות של 'גרירת רגלים' ותחזיק את הנושא 'פתוח' under consideration על סדר היום הקבוע שלה.
המקורות אמריקנים הוסיפו ואמרו, כי יו''ר הרשות הפלסטינית מודע להתפתחות זו, וזו הסיבה מדוע ראש הצוות המו''מ הפלסטינית סאיב עריאקת הנמצא בוושינגטון אמר ביום ה' 7.7, כי אין סתירה בין הגשת הבקשה הפלסטינית לאו''ם ובין חידוש אפשרי של המו''מ עם ישראל. עריקאת התכוון לפרסום הבלעדי של תיקדבקה מיום ג' 5.7, כי ממשל הנשיא אובמה פועל עתה לכינוסה של וועידת שלום ישראלית-פלסטינית ב-2 לסטפמבר בפריס. אם המאמצים יצליחו יבוא הנשיא אובמה לפריס, וייפתח ביחד עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי את הוועידה, לצידם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ויו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.
המקורות שלנו מציינים, כי המצב בו הפלסטינים יודעים כי מועצת הביטחון לא תדון מיד בפנייתם מאפשר לארה''ב, צרפת, ישראל והפלסטינים, מרווח נוסף של חודשיים בו הם יכולים לנסות לחדש ולקדם את המו''מ הישראלי-פלסטיני. לפי התוכנית האמריקנית גורם מרכזי מזרח תיכוני אחר אשר ישתתף במשא ומתן, תהייה טורקיה. כדי להשיג זאת וושינגטון תצטרך במשך החודשיים הבאים להביא להתקרבות ולפיוס מדיני בין ירושלים ואנקרה.
מקורות אמריקנים וישראליים אמרו ביום ה', כי לאבו מאזן הובהר,  כי גם אם המו''מ הישראלי-פלסטיני לא יתקדם בחודשיים הבאים עד ספטמבר, תמנע ארה''ב את הדיון בבקשה הפלסטינית במועצת הביטחון. במקרה כזה, על אבו מאזן יהיה להחליט באם הפלסטינים יפנו לעצרת האו''ם בבקשה לעקוף את מועצת הביטחון ולדון בבקשה ללא אישורה של המועצה.
ביום ג' 5.7 דיווחו המקורות של תיקדבקה תחת הכותרת: ארה''ב וצרפת: 'סיום המלחמה בלוב, אח''כ וועידת שלום ישראלית-פלסטינית ב-2 לספטמבר'.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובפריס מדווחים, כי ממשל הנשיא אובמה פועל עתה לכינוסה של וועידת שלום ישראלית-פלסטינית ב-2 לסטפמבר בפריס. אם המאמצים יצליחו יבוא הנשיא אובמה לפריס, וייפתח ביחד עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי את הוועידה, לצידם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ויו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.
כינוסה של וועידה זו יביא לביטול של הפנייה הפלסטינית לאו''ם להכיר בהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967. בראש המאמצים לכינוס וועידת השלום, עומדים דניס רוס, יועצו המיוחד של הנשיא אובמה, והדיפלומט הצרפתי הבכיר ז'אן דוויד לוייט Jean-David Levitte, שהוא יועצו הדיפלומטי של הנשיא סרקוזי.
התוכנית האמריקנית-צרפתית היא, כי ועידת השלום הישראלית-פלסטינית בפריס תתקיים כאשר המלחמה בלוב תסתיים, אם על ידי הסכם שיושג בין ארה''ב, צרפת, מועמר קדאפי, והמורדים בלוב, לפיו קדאפי יסתלק מהשלטון, ובטריפולי יוקם ממשל זמני משותף של ממשל קדאפי והמורדים בלוב. אם לא יימצא פתרון מדיני כזה, המלחמה תסתיים על ידי הנחתת מכה צבאית סופית של נאט''ו על קדאפי, בה ייקחו חלק גם כוחות האמריקנים.
וועידת השלום הישראלית-פלסטינית בפריס בראשותם של הנשיאים אובמה וסרקוזי, תדגיש ותציג בפני דעת הקהל בארה''ב, צרפת, והמזרח התיכון את ההישגים של שני הנשיאים אשר לאחר שעיצבו את הניצחון אמריקני-צרפתי במלחמה בלוב, הם עוברים משם להישגים דיפלומטיים בזירה מזרח תיכונית מרכזית נוספת.
המקורות שלנו מוסרים, כי אבן הנגף העיקרית בשורה של משאים ומתנים המתנהלים עתה בו זמנית על ידי כמה גורמים, ביניהם רוסיה והאיחוד האפריקני, לסיום המלחמה בלוב, היא דרישתו של קדאפי כי בניו יהיו חלק מהממשל החדש שיקום בטריפולי.
במטרה לקדם את ההכנות לוועידה הישראלית-פלסטינית, הציע בימים האחרונים הנשיא באראק אובמה באמצעות יועצו המיוחד דניס רוס לראש הממשלה בנימין נתניהו נוסחה חדשה לפתיחת המו''מ עם הפלסטינים, שבמרכזה הסכמה ישראלית לגבולות 1967 עם חילופי שטחים, תמורת הכרה פלסטינית בישראל כמדינת העם היהודי, שהיא התנאי העיקרי של נתניהו במו''מ עם הפלסטינים. רק השבוע אמר נתניהו כי אם הפלסטינים יכירו בישראל כבמדינת הלאום היהודי, אפשר יהיה לפתור בקלות ובמהירות את כל שאר הבעיות התלויות בין שני העמים.
מדברי אובמה ושליחיו אי אפשר היה לדעת באם נשיא ארה''ב קיבל את הסכמתם של הפלסטינים למהלך כזה, או שהוא מבטיח ללחוץ עליהם להסכים לכך.
המקורות של תיקדבקה בירושלים ובוושינגטון מדווחים, כי נתניהו ענה לנשיא אובמה כי הוא מוכן למהלך כזה באם הנשיא אובמה יחזור ויאשרר בפומבי את מכתב הנשיא בוש מאפריל 2004 לראש הממשלה דאז אריאל שרון, בו מתחייב נשיא ארה''ב למו''מ עם הפלסטינים על בסיס החלטת מועצת הביטחון 242 ועל כך כי ישראל לא תחזור לקווי 1949, ותשמור בתוך גבולותיה את גושי ההתיישבות היהודית הגדולים בגדה המערבית. עד עתה לא השיב הנשיא אובמה לתנאי זה של נתניהו.
המקורות שלנו בירושלים מסבירים כי מאחורי העמדות האלה מסתתר הוויכוח האמריקני-ישראלי-פלסטיני, כמה שטח מארץ ישראל יישאר בידיהם של ישראל והפלסטינים כאשר הם יבצעו את חילופי השטחים ביניהם, במסגרת ההסכמות שיגיעו על הגבולות הסופיים של שתי המדינות.
עד עתה הפלסטינים עומדים על כך כי תמורת כל ק''מר שהם יוותרו בגדה המערבית, הם יקבלו קמ''ר בתוך שטחה של ישראל. עבודת הכנה ומחקר מקיפה שנעשתה באחרונה עבור ראש הממשלה נתניהו במועצה הלאומית לביטחון הישראלית קבעה כי אם ישראל דורשת שכל גושי ההתיישבות היהודית הגדולים בגדה יישארו בתוך גבולות ישראל, פירוש הדבר שבידי ישראל יישארו כ-8 אחוז משטח הגדה. המחקר קבע עוד כי ישראל איננה יכולה לוותר על שטחים בהיקף כזה בתוך הקו הירוק משום שהדבר יסכן את ביטחונה לא פחות מאשר הנסיגה מהגדה. עוד קובע המחקר כי מכסימום השטחים עליהם ישראל תהייה מוכנה לוותר לא יעלו על קצת יותר מ- 4 אחוז משטחה. זו הסיבה מדוע ישראל דוחה את הדרישה הפלסטינית לחילופי שטחים זהים.  זהו גם פשר ההתעקשות הישראלית לאישור מחודש של מכתב בוש לאריאל שרון.
נתניהו טוען, כי מכתב נשיאותי זה חוזר ומאשר את המחויבות האמריקנית להחלטה מועצת הביטחון 242 המדברת על גבולות ברי הגנה לישראל. 'אי אפשר לזרוק לפח הזבל גם את החלטה מס' 242 של מועצת הביטחון וגם את מכתב בוש לשרון', אמר נתניהו בימים האחרונים בשיחות סגורות בירושלים.
לטענת נתניהו ממשל אובמה איננו יכול להתעלם מהתחייבויות שקבלו עליהם ממשלים קודמים, בייחוד כאשר מדובר בהתחייבות נשיאותית שבוש לקח על עצמו. הסכמה ישראלית לנוסחה החדשה של הנשיא אובמה, אותה העלה בנאומו ב-19 למאי, לפיה ישראל תחזור לגבולות 1967 עם חילופים מוסכמים, והקמת מדינה פלסטינית שאיננה מפורזת צבאית, מהווה לדעת נתניהו ויועציו וויתור על גבולות ביטחון לישראל, בעוד החלטה 242 ומכתב הנשיא בוש מקבלים עקרון זה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות