הפלסטינים מתערבים במערכת הבחירות. החלו בפירוק הסכמי אוסלו. ביטלו הכרתם בשלושת אזורי השליטה. יחלו בבנייה מסיבית

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה החלו, ביום א' 4.8, לתדרך את פקידי הממשלה הפלסטינית, ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, ושורה של ראשי מחוזות וערים פלסטיניות בצעדים שהם כבר החלו לנקוט נגד ישראל, צעדים שיש להם רק פירוש אחד: התחלת פירוקם של הסכמי אוסלו שנחתמו בין ישראל והפלסטינים  לפני 26  שנה ב-1993.

בשלב ראשון הרשות הפלסטינית לא תכיר יותר בחלוקה שההסכמים קבעו לגבי השטחים בהם הפלסטינים מחזיקים, שטח A, שטח B, שטח C.
בשטח A האחריות הביטחונית היא של הפלסטינים. שטח B נתון לשליטה ולאחריות ביטחונית משותפת של ישראל והרשות. האחריות בשטח C, כולל הביטחונית היא בידי ישראל.
מעתה הרשות הפלסטינית תראה את עצמה כאחראית על המתרחש בכל השטחים האלה.
לפי הוראות הרשות, הפלסטינים אינם צריכים לפנות יותר אל המנהל האזרחי הישראלי כדי לקבל אישור לפעולותיהם השונות.

המקורות שלנו מדווחים, כי הרשות הודיעה כבר לכ-30,000 פלסטינים שישראל דחתה בעבר את בקשותיהם לרישיונות בנייה, כי הדחייה/הסירוב הישראלי על תוכניותיהם מבוטל וכי הם יכולים לגשת מיד לבצע את תוכניות הבנייה שלהם.
כדי להבטיח את מימושו של הצעד הזה מעמידה הרשות הפלסטינית לרשותו של כל מי שיתחיל בבנייה מיד קרנות ומענקים מיוחדים שיאפשרו לו למממן אותה. המקורות שלנו מציינים, כי חלק מהכספים שהוקצו למטרה זו הגיע לרמאללה ממקורות אירופאיים.

בינתיים הצעדים האלה עדיין לא הגיעו לתודעת דעת הקהל הישראלית, אולם כאשר בשטח אפשר יהיה לראות את הסימנים הראשונים של בנייה זו, אפשר וצריך להניח כי יחל לחץ ציבורי מחוגי הימין על ממשלת 'הליכוד' בראשות בנימין נתניהו לנקוט בצעדים מיידים, כולל הפעלת כוח, כדי להפסיקה.

נתניהו, הנמצא ממילא תחת לחץ פוליטי כבד גם מצד ראשי 'הימין החדש'- אילת שקד, נפתלי בנט,  הרב פרץ מצד אחד, וראש 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן מצד שני, יתקשה שלא פעול נגד צעדים פלסטינים אלה, דבר שיתקל בהתנגדות של ראשי 'כחול לבן', מפלגת 'העבודה' ו'המחנה הדמוקרטי'.

המקורות שלנו מוסרים, כי הפלסטינים שכבר קיבלו אישור והבטחות לתמיכה בצעד כזה מהאירופאים, השיגו בימים האחרונים גם תמיכה חלקית בצעדים אלה משליחו המיוחד למזרח התיכון של הנשיא טראמפ-ג'ראלד קושנר, ומשליחו של הנשיא לנושא הישראלי-פלסטיני ג'ייסון גרינבלט, מקווים  כי מערכת הבחירות הנוכחית בישראל, היא אחת ההזדמנויות האחרונות שלהם להביא להם הישג פוליטי בעל משמעות שאסור להחמיצו.
מסתבר שהמהלך של נתניהו בשבוע שעבר לאשר הקמת 700 יחידות דיור לפלסטינים בשטח C ומטרתו הייתה לנסות לטרפד את המהלך הפלסטיני, היה מצומצם ומאוחר מיד.   Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות