הפנטגון: ארצות הברית מוכרת לישראל 25 מטוסי קרב חמקן מדגם F-35, ומאשרת אופציה למכירת 50 מטוסים נוספים, בערך כולל של 15.2 מיליארד דולר.

הפנטגון הודיע ביום ג' 30.9, כי ארצות הברית, מוכרת לישראל 25 מטוסי קרב חמקן מדגם F-35, ומאשרת אופציה למכירת 50 מטוסים נוספים, בערך כולל של 15.2 מיליארד דולר.
בכך השלים הנשיא ג'ורג בוש, ביום ג' 30.9, בעיצומו של המשבר הפיננסי בארצות הברית, וחודש לפני הבחירות לנשיאות, את מתן חבילת ההגנה שהוא הבטיח לישראל. ישראל היא גם המדינה הראשונה, מחוץ לארצות הברית שתקבל את מטוס הקרב החדיש מתוצרת Lockheed Martin 'לוקהיד מרטין'. בשבוע שעבר העבירה רכבת אווירית אמריקנית את מערכת המכ"ם המתקדמת FBX-T לבסיס חיל האוויר נבטים שבנגב, ובתחילת החודש הפנטגון אישר 3 עסקות נשק עם ישראל, בסך 330 מיליון דולר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי תחילה תקבל ישראל 25 מטוסי קרב F-35 בעלי יכולת נחיתה והמראה קונוונציונאליים CTOL- Conventional Take-Off and Landing , אולם יתר 50 המטוסים שחיל האוויר הישראלי יקבל, יהיו בעלי יכולת המראה ונחיתה אנכית Short Take-Off and Vertical Landing STOVL-. חיל האוויר החליט לעבור לשימוש במטוסים כאלה בגלל ההערכה כי במקרה של מלחמה יהיו המסלולים הארוכים של בסיסי האוויר שלו מטווחים על ידי טילים של איראן, סוריה, חיזבאללה, והחמס. לא נמסר, מתי ישראל תתחיל לקבל את המטוסים הראשונים.
המטוס F-35 Joint Strike Fighter מיועד בעיקר לתפקידי תקיפה של מטרות קרקע מהאוויר, ולקרבות אוויר. והוא יחליף את מטוסי הקרב של חייל האוויר מדגם אפ-16-F.
לפני פרסום ההודעה על מכירת המטוסים לישראל, נפגשו באמצע החודש בוושינגטון נציגים אמריקנים עם נציגים של מערכת הביטחון וחיל האוויר הישראלי, וקבלו מהם ערבויות שהטכנולוגיות המתקדמות של המטוס לא תועברנה לצד שלישי.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי אפשר לציין 5 תכונות בולטות של מטוס החמקן.
1 מערכת מכ"ם מתקדמת תאפשר לטייס לאתר ולתקוף מטרות קרקע או אוויר ממרחק רב, ובו בזמן לעקוב אחר סביבתו המיידית כדי להשמיד כל איום על המטוס.
2. המטוס מצויד במערכת חיפוש וטיווח מטרות אלקטרו-אופטית, EOTS-Electro-Optical Targeting System.
3. הטייס יהיה מצויד במערכת המתקדמת ביותר של הצגת נתונים באמצעות הקסדה שהוא חובש, הנקראתHMD-Helmet Mounted Displays .
4. ה-F-35 הוא מטוס הקרב הראשון בעולם, אשר מערכות הקשר והתיאום שלו מקושרות על לוויינים. במילים אחרות, ישראל תצטרך להשתמש בלוויינים צבאיים שלה כדשי להפעיל את המטוס.
5. המטוס מסוגל לשאת כמות גדולה מאוד של תחמושת, ביניהן פצצות מכוונותJDAM-joint direct attack munitions , ועד טילי אוויר-אוויר מדגמים שונים כמו AIM-120 and AIM-132.

Print Friendly, PDF & Email