הפנטגון: 9 אוניות הנשק האיראניות שהיו בדרך לתימן, הסתובבו ומפליגות בחזרה לאיראן

מקורות בכירים בפנטגון אמרו, ביום ה' 23.4, כי הארמדה של 9 אוניות איראניות, מהן 7 אוניות משא נושאות נשק להוטים בתימן, הפסיקה את מסעה לעבר תימן, הסתובבה, ועכשיו היא מפליגה צפונה-מערבה בחזרה לעבר איראן. המקורות אמרו, כי אחרי האוניות האיראניות עקבו אוניות מלחמה מארבעה מדינות: ארה"ב, סעודיה, מצרים, ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE. פקידים אחרים בפנטגון היו זהירים יותר ואמרו 'שזה (כלומר, העימות הימי) טרם הסתיים עדיין' this isn’t over yet. המקורות האלה אמרו, כי נושאת המטוסים הגרעינית האמריקנית 'רוזבלט' USS Theodore Roosevelt, וסיירת הטילים המונחים 'נורמנדי'  USS Normandy, תמשכה לעקוב אחת תנועת השיירה האיראנית. 
קודם לכן, ביום ד' 22.4, דיווחו המקורות של תיקדבקה:
כמה שעות בלבד לאחר שהודיעה רשמית כי היא מפסיקה את ההפצצות האוויריות בתימן, וכי היא פותחת במבצע לשיקום תימן מהמלחמה, חידש חיל האוויר של סעודיה את ההפצצות בתימן. הופצצו מטרות של מורדים הוטיים  באזורי תעיז Taiz, נאג'יב Najeeb, ומאיוב Mahyoub.  בכך התמוטטו סופית המאמצים האמריקנים לתווך בין טהרן וריאד ולהביא להפסקת אש במלחמה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מציינים, כי להתפתחות זו שתי סיבות עיקריות: המורדים ההוטים לא הודיעו אף פעם על הפסקת אש. הצמרת האיראנית לא נתנה הוראה ל-9 האוניות האיראניות העושות את דרכן לתימן להסתובב ולחזור לאיראן, או לעצור. במילים אחרות, ריאד אומרת לנשיא אובמה, כי אם הוא מוכן להיות מולך שולל על ידי האיראנים, הסעודים אינם מוכנים לכך. במצב שכזה לא הייתה ולא תהייה הפסקת אש בתימן.

קודם לכן דיווחנו ביום ד' 22.4 בבוקר:
לאחר לילה בו התגברו התקוות במפרץ, כי הושגה הפסקת אש במלחמה בתימן, בעזרת תיווך אמריקני בין טהרן וריאד, הסתבר ביום ד' 22.4, כי הדבר היחיד שהתרחש הוא שסעודיה הפסיקה את תקיפותיה האוויריות בתימן, אבל לא הסירה  את המצור הימי והאווירי. המורדים ההוטים בתימן לא רק שלא התחייבו להפסיק את האש, אלא הודיעו כי המלחמה נמשכת. ארה"ב חזרה להזהיר את איראן מאספקת נשק לתימן אשר תביא לסיכון נתיבי המסחר  הימיים באזור, כאשר  הכוונה היא למפרץ עדן ולמצרי באב אל-מנדב. הנשיא אובמה אמר ביום ג' בלילה, כי המשך משלוחי הנשק האיראניים 'מהווה בעיה'. הארמדה של 9 האוניות האיראניות, חלקן נושאות נשק, ממשיכה את מסעה לכיוון תימן, כאשר אוניות המלחמה האמריקניות נערכות להגן על נתיבי הסחר הימיים.
ביום ג' 21.4 בלילה דיווחו המקורות שלנו:  
סגן שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדולאיין Hossein Amir Abdollahian, אמר ביום ג' 21.4 בלילה, כי איראן אופטימית שבשעות הקרובות 'לאחר מאמצים רבים נראה הפסקה של ההתקפות הצבאיות בתימן'. We are optimistic that in the coming hours, after many efforts, we will see a halt to military attacks in Yemen. עבדולאיין לא אמר מי התחייב להפסיק את ההתקפות: הסעודים או המורדים ההוטים ותומכיהם בצבא התימני, או שניהם ביחד.  אם המדובר בהתפתחות בה שני הצדדים יפסיקו את האש הרי מדובר בהפסקת המלחמה.
קודם לכן ניסה דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט Josh Earnest, להמעיט בחשיבות הידיעות שהתגברו ביום ג' בארה"ב, על עימות צפוי בין אוניות מלחמה אמריקניות ובראשן נושאת המטוסים 'תיאודור רוזבלט' לבין אוניות איראניות נושאות נשק להוטים בתימן.
ארנסט הגדיר את מטרת תנועת אוניות המלחמה האמריקניות לעבר תימן  כדרך' להבטיח את המעבר החופשי של הסחר' (העולמי),  "to ensure the “free flow of commerce”.
במילים אחרות, התפקיד של אוניות המלחמה האמריקניות הוא להבטיח את חופש התנועה הימית במפרץ עדן ובמצרי באב אל-מאנדב. 
ארנסט גם סירב לענות לשאלות האם אוניות המלחמה עומדות להוציא לפועל את האמברגו על משלוחי נשק איראניים לסעודיה. כלומר, הכוח הימי האמריקני מול תימן נועד לתת יותר גיבוי צבאי למהלכים המדיניים, מאשר להתנגש עם האוניות האיראניות. 
גם מריאד זרמו במשך כל הערב והלילה ידיעות לפיהן המלחמה בתימן הסתיימה, וכי עתה ניגשת סעודיה לבצע בתימן 'תוכנית מרשל' לשיקום הריסות המלחמה.
אולם המקורות במפרץ של תיקדבקה מדווחים, כי בניגוד לכל ידיעות אלה פורסמו בלילה ידיעות בסעודיה ובמצרים, כי מלך סעודיה סאלמן הורה למשמר הלאומי הסעודי להצטרף למלחמה בתימן. המשמר הלאומי הסעודי הוא כוח צבאי גדול, חזק ומצויד טוב יותר מהצבא הסעודי הסדיר הנלחם עתה בתימן בעיקר באמצעות הפעלת חיל האוויר הסעודי.
המקורות של תיקדדבקה מציינים, כי כל המהלכים הסותרים האלה, מצביעים על כך כי ממשל אובמה מנסה לתווך בין טהרן לריאד ולהשיג הפסקת אש במלחמה.  עדיין מוקדם לומר באם מאמצים אמריקנים אלו יצליחו. אם כן, תוכרז בשעות הקרובות הפסקת אש במלחמה בתימן. 
 

Print Friendly, PDF & Email