הפנים הכפולות של המודיעין הסעודי בעיראק

גם 'הניו יורק טיימס' האמריקני, וגם המגזין הגרמני 'דר שפיגל' מפרסמים בשבת 6.11, פרטים כיצד המודיעין הסעודי הזהיר כבר בתחילת אוקטובר את וושינגטון, ברלין, ולונדון, מפני התוכנית של אל קעידה בחצי האי ערב AQAP, לתקוף את המערב באמצעות שימוש במטוסים. אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי באותה תקופה עסק המודיעין הסעודי גם במשימה אחרת הקשורה לאל קעידה. הוא יזם, ארגן, וסיפק לוחמים, נשק, וחומרי נפץ לאל קעידה בעיראק AQI, כדי שזו תוכל לבצע את ההתקפה ביום ג' 2.11 בבגדאד, בה נהרגו למעלה מ-130 איש וכ-300 נפצעו, התקפה הנחשבת להתקפה הגדולה ביותר שאל קעידה ביצעה אי פעם במזרח התיכון.
'הניו יורק טיימס' מדווח בשבת על 3 פעמים בהן הועברו אזהרות סעודיות למערב בפני התקפה קרובה של אל קעידה.
לפני 5 חודשים, בחודש יולי השנה הועברה אזהרה כללית מאוד, ללא פרטים, כי אל קעידה עומד לתקוף את ארצות ואת מערב אירופה. זו הייתה הסיבה מדוע וושינגטון דחקה אז להכריז מצב כוננות בפני פעולות טרור באירופה, אולם לא בארצות הברית.
ב-9 לאוקטובר, העביר המודיעין הסעודי אזהרה ספציפית יותר אשר מסרה, כי 4 ימים קודם לכן ב-6 לאוקטובר החליט אל קעידה בחצי האי ערב לבצע התקפת טרור נגד ארה''ב ואירופה אשר תכלול מטוס, או 2 מטוסים. המידע לא ציין מה תהייה צורת ההתקפה באמצעות המטוסים, ובאיזה מטוסים מדובר.
ב-28 לאוקטובר, יום אחד בלבד לפני גילוי חבילות הנפץ בבריטניה ובדובאי, ביום שישי 29 באוקטובר, העביר המודיעין הסעודי את האזהרה מס' 3 שלו שמסרה, כי אל קעידה ינסה לבצע את הפיגועים באמצעות חבילות נפץ שהוא ישלח מתימן במטוסי מטען. אזהרה זו הביאה לחיפוש הקדחתני שבוצע בסוף שבוע שעבר בארצות הברית, אירופה, והמפרץ הפרסי, אחר חבילות נפץ שנשלחו מתימן.
'הדר שפיגל' מוסר מפי מקורות ביון גרמניים פרטים נוספים על חומר הנפץ שהיה ב-2 החבילות שהתגלו, כיצד הוא היה מופעל, וכיצד באם הוא היה מופעל, היה מרסק ומפיל את המטוסים שנשאו את החבילות. בחבילה שהתגלתה במסוף המטענים הבריטי במידלאנד Midland, היה שעון עצר timer שהיה שולח סימן למחולל חשמלי a light-emitting diode, שהיה מפעיל חומר הצתה חומצי שהונח במזרק פלסטי an acid igniter in a plastic syringe. פעולה זו הייתה מפוצצת את חומר הנפץ PETN, שנמצא בקסת הדיו של המדפסת.
תיאור זה מסביר גם את הגילוי ביום חמישי 4.11, של שר הפנים הצרפתי שאמר, כי אחת החבילות נתגלתה 17 דקות לפני שעמדה להתפוצץ.
חבילת הנפץ בדובאי, מוסר ה'דר שפיגל' הייתה למעשה 4 חבילות נפרדות שהושמו בקרטון אחד, עם מנגנון דומה של הפעלה.
אולם לא 'הניו יורק טיימס' ולא ה'דר שפיגל', מוסרים שום הסבר מהמקורות שלהם מדוע חבילות נפץ שהיו מיועדות לרסק את המטוסים ולהפילם, לא התפוצצו בעת שהיו באוויר?
כל הפרטים האלה לא היו נודעים בצורה מפורטת כל כך אלמלא האזהרות והמידע שהעביר המודיעין הסעודי.
אולם המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים בלעדית כי באותה תקופה, במשך חודש אוקטובר, היה המודיעין הסעודי עסוק גם בפעולה אחרת שקשורה באל קעידה, אולם הפעם לא באל קעידה בחצי האי ערב AQAP, אלא באל קעידה בעיראק AQI.
המקורות שלנו מוסרים, כי באמצעות גורמים עיראקיים סוניים שהיו מאוגדים פעם ב'מליציות ההתעוררות' Awaking Councils העיראקיות, שב-2007, ו-2008, הביאו לאמריקנים את הניצחון על אל קעידה בעיראק באותה תקופה, אולם עתה חזרו לשתף פעולה עם אל קעידה נגד ממשלתו השיעית של נורי אל מליקי, ונגד התפשטות והעמקת ההשפעה האיראנית בעיראק, הכין המודיעין הסעודי שרשרת פיגועים רחבת ממדים בבגדאד.
מטרת הפיגועים הייתה לאותת לראש הממשלה נורי אל מליקי, כי אם הוא יקים בבגדאד ממשלה שיעית פרו איראנית יחזרו לבגדאד הפיגועים הגדולים וההרג ההמוני, בייחוד של שיעיים, של השנים 2006-2004, בהם נהרגו ונפצעו עשרות אלפי עיראקים.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי במחצית השנייה של חודש אוקטובר, ניסו הסעודיים לקדם את תוכניתו של המלך עבדאללה לכנס בריאד, תחת חסותו, וועידת פיוס לאומי עיראקית, אליה הוזמן גם ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי. בוועידה זו רצו הסעודים להציע למליקי ולשיעיים העיראקים <b'פתרון ערבי'b> לבעיית הרכבת ממשלה חדשה, במקום 'פתרון אמריקני', או 'פתרון איראני'. אולם מליקי דחה את ההזמנה הסעודית לבוא לריאד, <bובכך טרפד את 'הפתרון הערבי' של המלך עבדאללה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי בשבוע האחרון של אוקטובר, שעה שהמודיעין הסעודי העביר את האזהרה מס' 3 האחרונה והעיקרית לוושינגטון על טיבן של חבילות הנפץ העושות את דרכן לארצות הברית, נתן המודיעין הסעודי את ההוראה לסונים העיראקים המשתפים פעולה עם אל קעידה לבצע את הפיגועים בבגדאד.
הפיגועים בבגדאד היו הרבה יותר גדולים וקטלניים, מאשר הפיגועים במומבאי בנובמבר 2008, לשם הגיע בשבת 6.11, לביקור הנשיא באראק אובמה.
 

Print Friendly, PDF & Email