'הפסקת האש' הייתה צריכה להיות סיום הסיבוב בין ישראל והג'יאהד, אבל זו הייתה מלכודת

בסרט הזה, שישראל אומרת כי אין הפסקת אש ברצועה, אלא ששקט ייענה בשקט, כבר היינו כמה פעמים בשנים האחרונות.
תמיד היה זה אותו סולם, שתמיד הושג באמצעות קהיר, שאפשר לישראל לרדת מהסולם הגבוה אליו טיפסה, לאחר הצהרות בומבסטיות, כמו 'שכל מי שיירה על ישראל דמו בראשו'.
זה גם הסולם ממנו ירד ביום ה' 13.3 הג'יהאד האיסלמי, לאחר שהציג בגאווה את המשגר הרב-קני של טילי 'הגראד' שלו. לאחר זמן, מתברר, כי הארגונים הפלסטינים תמיד טוענים, כי ישראל הסכימה לעוד מספר פרטים אותם לא פרסמה בגללם הם הסכימו להפסקת האש. בכך הם מניחים את הבסיס לירי הבא. 
אולם הפעם הפלסטינים התעלו מעל עצמם. הג'יהאד בשיתוף עם החמס הכינו לישראל מלכודת. כאשר ירי הטילים חודש בלילה, עדיין דיברו בישראל ובצה''ל  על המשך 'הטפטוף' האופייני לכל תקופת מעבר עד שהפסקת האש נכנסת למסלולה. 17 הטילים שנחתו והתפוצצו בשדרות, שער הנגב, חוף אשקלון ונתיבות,  הראו אחרת.   
אולם אין ספק, כי הג'יהאד השיג כאן הישג תעמולתי, כאשר הוא שפתח במתקפת טילים נגד ישראל, והוא ממשיך אותה, מבלי שנפגע. בכך הוכיח הג'יהאד, וזו הייתה מטרתו, כי גם בלי טילי ה-M302 שצה''ל לכד באוניית הנשק האיראנית, הוא יכול להפגיז מטרות בישראל, ולהוריד למקלטים חצי מיליון ישראליים.
באווירה מתוחה התכנס הקבינט מדיני-ביטחוני לישיבה, ביום ה' 13.3 בבוקר, כדי לדון במצב ברצועת עזה, ומה תהיינה תגובות צה''ל במקרה שירי הטילים יימשך.  
מעצם הצגת השאלה לדיון, ברור שהדרגים המדיניים והצבאיים הופתעו מהירי הנרחב שביצע הג'יהאד האיסלמי של קרוב ל-100 טילים לעבר מטרות בישראל.
אולם שעה לפני התחלת הישיבה, חידש הג'יהאד האיסלמי את ירי הטילים על ישראל. מטח טילי 'גראד' נורה על אשקלון ועל אשדוד. ביום ד' הגביל הג'יאהד את הירי לאזורים הקרובים לגדר המערכת. הירי לעבר נתיבות היה בבחינת איתות כי יש בידיו אופציה להרחיב את הירי באם תגובת צה''ל תהייה חריפה. תגובת צה''ל הייתה מתונה.
אולם החלטות כאלה, אינן נמצאות בידי הג'יהאד. הם נמצאות בידי טהרן, במילים אחרות, הירי על אשדוד ואשקלון, לא רק מאותת על נכונות להרחיב את הירי, אלא גם על כך, כי מפקד גדודי אל קודס הגנרל קסאם סוליימני, החליט להחריף את השלב הנוכחי במלחמה החצי חשאית המתנהלת בין ישראל ואיראן.
ביום ה' 13.3 דיווחו המקורות של תיקדבקה: 
למרות הדיבורים הגבוהים על תגובה חריפה, ברור כי צה''ל איננו מתכוון להיכנס לרצועת עזה, ומכך גם ברור כי התגובה הצבאית הישראלית, באם הירי יימשך, תהייה מצומצמת ביותר.  
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הג'יהאד לא יבצע ירי נרחב כזה מבלי לקבל על כך אישור מגורמים צבאיים איראניים הפועלים מביירות, או מדמשק.
עד עתה שמרו ישראל ואיראן, על איפוק ותחומי פעולה מוגבלים, בהתקפות הצבאיות שהן מנהלות אחת מול השנייה במזרח התיכון. המדובר באחת המלחמות המוזרות ביותר: ישראל תוקפת מטרות נשק איראני בסוריה, לבנון, עזה, והים האדום, ואיראן מגיבה בהפעלת ארגוני טרור פלסטינים, או לבנוניים המקורבים לחיזבאללה, בירי טילים על ישראל.  
בתגובה על התקפת הטילים של הג'יהאד הפציץ חיל האוויר בלילה 29 מטרות של הג'יהד האיסלמי בדרום, מרכז, וצפון הרצועה. המדובר במוצבים שהיו ריקים לאחר שפונו מאנשיהם. תעיד על כך העובדה כי אף איש ג'יהאד, וגם לא אזרחים פלסטינים נפגעו בהפצצה כל כך נרחבת. במילים אחרות, גבולות הפעולה הצבאית הישראלית מול איראן לא נחצו. 
ביום ה' לפנות בוקר היה  ירי של 3 טילים לעבר ישראל, אולם נראה כי ירי זה בוצע על ידי קבוצות סלפיות  הקשורות עם אל קעידה. ירי זה מצביע על האפשרות, כי הג'יהאד יכול לבקש מקבוצות אלה להן יש גם כוחות בחצי האי סיני להפגיז מטרות בישראל משם.
ביום ד' 12.3, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
כיצד קרה שצה''ל נתפס ביום ד' 16.3 בהפתעה על ידי ירי הטילים של הג'יהאד האיסלמי, כאשר הכתובת הייתה על הקיר מאז לכידת אוניית הנשק האיראנית בסוף השבוע הראשון של חודש מרס. היה צריך להיות ברור, שאם כל הצמרת המדינית והביטחונית של ישראל  מאשימה את איראן כי משלוח 60 טילי ה-M302 מיועד לג'יהאד האיסלמי, לא איראן תגיב אלא הג'יהאד.
לכן הג'יהאד חיפש עילה לתגובה כזו, וכאשר ראה שהוא לא מוצא אחת כזו, הוא יצר את הפרובוקציה בעצמו.
ביום ג' 15.3, שלח הג'יהאד חולייה לתקוף סיור של צה''ל  בדרום הרצועה, כאשר הוא ידע מראש, כי במזג האוויר הבהיר ששרר באותו יום, חיל האוויר לא יתקשה לחסל אותה. ואכן שלושת אנשי החוליה שירו טילים ומרגמות על סיור של צה''ל דרומית לחאן יונס חוסלו. בשביל צה''ל זה היה סיום הפשרה. בשביל הג'יהאד הייתה רק זו התחלה.
ביום ד' זמן קצר אחר השעה 4:00 אחה''צ, החלה הפגזה כבדה של הג'יאהד על מטרות ישראלית בעוטף עזה, ובמערב הנגב. חצי מיליון ישראליים מצאו את עצמם לפתע במקלטים, כאשר טילי ג'ראד' וקסאם, ופגזי מרגמות נורים לאורך כל הגזרה, ומכסים את כל הגזרה באש של כ-70 טילים ופגזים. הג'יהאד טוען שהוא שיגר 90 טילים ופגזים כאלה.
כיצד אמ''ן ומודיעין השדה בגזרת עזה, לא הבחינו בעומד להתרחש, ולא התריעו על כך מראש?  
אולם הנקודה החשובה היא שבסיבוב הראשון הג'יהאד שיגר טילים רק כדי להדגיש את אפקט ההפתעה מבלי שהוא יתאמץ לפגוע במטרות. ישנם בידי הג'יהאד טילים הרבה יותר מדויקים, ויכולת לשגר טילים לטווחים הרבה יותר מרוחקים, מאלה ששיגר בסיבוב הראשון. אולם את אלה הג'יהאד שומר מתוך צפייה לראות באיזה עוצמה תהייה תגובת צה''ל.
אם צה''ל יגיב בעוצמה, טווח ירי הטילים יתרחב לעבר באר שבע, אשקלון אשדוד, ואולי אף מעבר לכך. אם תגובת צה''ל תהייה מתונה, הג'יהאד יצטרך להחליט באם הוא ממשיך בירי או מפסיק אותו.
הפיתוי של הג'יהאד הוא גדול.
מזג האוויר הגרוע מונע מחיל האוויר הישראלי לפעול נגד מטרות שלו ברצועה ולהסב לו אבידות ונזקים כבדים. כדי להשיג מטרה כזו בתנאים כאלה צה''ל יצטרך להכניס כוחות קרקע לרצועה, וכנראה שהוא ימנע מכך.  
חג הפורים המתקרב החל מיום ו' 14.3, היא סיבה אטרקטיבית לג'יהאד לנסות ולהסלים את הירי ואת המצב. הבעיה העיקרית שיש לצה''ל, היא האפשרות שהירי ברצועה יכול להתפשט גם לגזרות נוספות גם בדרום, כמו חצי האי סיני, וגם בצפון לאורך גבולות ישראל עם סוריה ועם לבנון.  
אבל המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הבעיה העיקרית שיש לצה''ל, שבינתיים למרות כל הדיבורים המפוצצים של ראש הממשלה על כך שאם לא יהיה שקט בישראל, יהיה רעש גדול מאוד ברצועת עזה, עדיין יכולת ההחלטה לגבי המצב נשארים בידי הג'יהאד וטהרן העומדת מאחוריו.    
עם תחילת ירי הטילים ביום ד' 12.3, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
יומיים בלבד לאחר שביום ב' הופיעה הצמרת המדינית והביטחונית הישראלית בבסיס חיל הים הישראלי באילת, כאשר מאחוריהם  פרוסים 60 טילי M302 סוריים, שנלכדו על גבי ספינת הנשק האיראנית KLOS C, (נתפסה ב-6.3 מול חופי סודן), הגיב ארגון הג'יהאד האיסלמי על לכידת האונייה.
בנצלו את מזג האוויר הגרוע והעננים הכבדים המכסים את האזור, מצב בו חיל האוויר הישראלי יתקשה לפעול, החלו חוליות של הג'יהאד האיסלמי לשגר טילי קסאם וגראד לעבר מטרות בישראל. עד עתה נורו כ-50 טילים, על שדרות, נתיבות, אזור שער הנגב, חבל אשכול, והמועצה המקומית בני שמעון.
סוללות 'כיפת ברזל' מנסות ליירט את מטחי הטילים. עד כה לא נמסר על נפגעים ונזקים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הג'יהאד הפועל תחת פקודותיו הישירות של מפקד גדודי אל קודס הגנרל קסאם סוליימני, האחראי עתה לחזית הפלסטינית מול ישראל, ממש את הטקטיקה שלו שלא להשאיר שום פעולה צבאית ישראלית מול מטרה של איראן, או בעלי בריתה באזור ללא תגובה. כמו שעדיין צפויות פעולות של חיזבאללה, בתגובה להפצצה הישראלית על מטרות חזיבאללה בסוריה ובאזור בקעת הלבנון, כך צפויות עתה פעולות תגמול מהרצועה. 

 

Print Friendly, PDF & Email