הפסקת האש נכנסה לתוקפה בדרום-מערב סוריה, מבלי שאיש יודע מי יפקח עליה, ואם איראן, סוריה וחיזבאללה יקיימו אותה

הפסקת האש  בדרום-מערב סוריה , לאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן, עליה הסכימו נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ, ונשיא רוסיה  ולדימיר פוטין בסוף השבוע בהמבורג,   נכנסה, ביום א' 9.7 בצהרים לתוקפה.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר, בישיבת הממשלה בירושלים, כי מה שמדאיג את ישראל הוא מעורבותם של הכוחות האיראניים ושל חיזבאללה בסוריה והצבתם בקרבה לגבול ישראל, וכי הוא שוחח על הנושא עם נשיא רוסיה פוטין, ועם שר החוץ האמריקני רקס טילרסון, ושניהם אמרו לו כי הם מבינים את חששותיה של ישראל.
זה שפוטין וטילרסון 'מבינים' את חששות ישראל, עדיין איננו אומר  ששניהם, או לפחות אחד מהם, יפעל מעשית בשטח כדי להרגיע חששות אלה.
מיום שישי 7.2, שעה שבפגישת טראמפ-פוטין הוחלט על הפסקת האש בסוריה,  כאשר לכולם ברור, כי מדובר בכסות נוחה המסתירה את העובדה שלמעשה לא הושגה שום הסכמה מדינית או צבאית חשובה בין וושינגטון ומוסקבה, ועד לכניסת הפסקת האש לתוקפה, איש במזרח התיכון ומחוצה לו לא שמע אפילו מילה אחת לא מטהרן, לא מדמשק ולא מביירות, כי הפסקת האש מקובלת עליהם וכי הם מתחייבים למלא אחריה.
בתגובה גם ישראל אף לא הודיעה באם הפסקת האש הזו מחייבת אותה.
המדינה המזרח-תיכונית היחידה 'שחוגגת' את הפסקת האש היא ירדן, אשר איננה מפסיקה לפרסם הודעות, הידועות למסור, כי מלטים ומטוסים של ארצות הברית וירדן יפקחו על הפסקתך האש, וכי בשטחים בהם מחזיקים המורדים הסוריים, כלומר בערים דרעא Darra וקונטרהQuanta , יוקם ממשל עצמי שלהם שינהל את חיי היום-יום.
לרוב הידיעות הירדניות האלה אין בינתיים בסיס, משום שגם ארצות הברית וגם רוסיה, מלבד לקבל את ההחלטה העקרונית על הפסקת האש, עדיין לא הסכימו ביניהן אפילו על פרט אחד, הקובע מי יפקח על הפסקת האש וכיצד היא תתנהל.
איש איננו יודע בוודאות באיזה אזורים בדיוק בדרום-מערב סוריה הפסקת האש תחול. איזה כוחות יוצבו לאורך קווי הפסקת האש, או בתוך האזורים עצמם, ובידי מי תהייה השליטה באזורים אלה.
בדיוניים מקדימים שנערכו בין האמריקנים לרוסים, הציעה מוסקבה, כי כוחות  של המשטרה הצבאית הרוסית יוצבו האזורים אלה. האמריקנים דחו הצעה זו, מאחר והפירוש של צעד כזה, הוא מסירת דרום-מערב סוריה לידיו של נשיא סוריה בשאר אסד.
האמריקנים הציעו, כי כוחות של משקיפים אמריקנים או בינלאומיים יוצבו באזורי דרעא וקונטרה ( ראו מפה מצורפת ), אולם הרוסים דחו הצעה כזו על הסף.  מהתחלה היה ברור כי הרוסים לא יסכימו להצבתם של כוחות אמריקנים נוספים בתוך סוריה.
גם טהרן וגם דמשק לא אמרו עדיין למה הן מסכימות ולמה הן אינן מסכימות.
במצב שבו, עדיין שום דבר לא סוכם בין האמריקנים והרוסים, לא צריכות להיות תקוות רבות שהפסקת האש תחזיק מעמד זמן ממושך. בסוריה תמיד יימצאו הגורם או הסיבה שימוטטו אותה.
ישראל שמרה בכל ההתפתחויות האלה, הנוגעות לגבולה צפוני, בפרופיל נמוך, כאילו המתרחש על גבול רמת הגולן ובמלחמה בסוריה איננו נוגע לה.
זה שראש הממשלה נתניהו וראשי צה"ל אומרים כל הזמן, שנוכחותם של כוחות איראניים וחיזבאללה קרוב לגבול עם ישראל בראש דאגותיהם, עדיין איננו משנה את העובדה כי הפסקת האש  עליה החליטו טראמפ ופוטין, משאירה את כוחות איראן וחיזבאללה באל בעת' Al Baath  שליד קונטרה במרחק של כ-3 ק"מ בלבד מגבול ישראל ברמת הגולן, ואת הכוחות הסוריים וחיזבאללה הנמצאים בחלקים של דרעא, במרחק של כ-36 ק"מ מזרחית לרמת הגולן ( ו-1 ק"מ מגבול סוריה עם ירדן.)
עמדה זו, דומה מאוד לעמדה הישראלית המוזרה, לפיה היא חוזרת ואומרת כי היא לא תאפשר לחיזבאללה להצטייד בנשק איראני מתקדם.
פעולה כזו מתרחשת מידי יום בחזיתות הסוריות השונות בהן כוחות חיזבאללה נלחמים, באם ישראל רוצה בכך או לא!.   

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “הפסקת האש נכנסה לתוקפה בדרום-מערב סוריה, מבלי שאיש יודע מי יפקח עליה, ואם איראן, סוריה וחיזבאללה יקיימו אותה

 • יול 9, 2017 @ 15:15 at 15:15
  Permalink

  אתר כמו דבקה מצייר גבול בין ישראל לרמת הגולן? גם אם מקווקו?

 • יול 9, 2017 @ 19:17 at 19:17
  Permalink

  ב"ה
  שוב הקונספציה של "המעצמות יגנו עלינו" משתלטת על ההנהגה בישראל!
  כבר נכוונו ממנה בעבר, ( מבצע קדש, כוח האו"ם בדרום לבנון, הבריחה של האו"ם בגולן, האונר"א בעזה, ועוד)

  ושוב חוזרים לאותה שיטה, ככלב השב אל קיאו!

  מדאיג מאוד!

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות