הפעלת צנטריפוגות איראניות 'חדשות ומהירות' מצביעה על התקפה חדשה של ווירוס ה-Stuxnet

מקורות מודיעיניים מערביים העוקבים אחר המתרחש בתוכנית הגרעינית האיראנית סבורים, כי ההודעה האיראנית הפתאומית מיום ג' 19.7, כי בתוכנית הגרעין שלה הוחל בהתקנת צנטריפוגות חדישות ומהירות, מראה יותר מכל סימן אחר, כי ווירוס המחשבים Stuxnet, חזר לתקוף את מערך העשרת האורניום האיראני.
עד עתה סברו גורמי ההערכה המערביים כי איראן הצליחה להתגבר על ווירוס ה-Stuxnet וכי מערך הצנטריפוגות האיראניות הפעילות הכולל בין 5,000 ל-6,000 צנטריפוגות פועל בצורה חלקה ללא קשיים ותקלות.
אולם צורת ולשון ההודעה האיראנית מראה כי ההערכה זו הייתה כנראה לא נכונה.
דובר משרד החוץ האיראני אמר לפתע בפגישה השבועית שלו עם עיתונאים בה הנושא הגרעיני לא עלה כלל, 'כי מתנהלת התקנה של צנטריפוגות חדשות בעלות איכות ומהירות טובה יותר…וכי פעולה זו מהווה אישור נוסף להצלחה האיראנית בפעילותיה הגרעיניות'. ציטוט המקור: The installation of new centrifuges with better quality and speed is ongoing…this is another confirmation of the Islamic republic's successful strides in its nuclear activities.
גם בריטניה וגם צרפת גינו ביום ג' את ההודעה האיראנית הזו וקבעו כי מלבד שהיא מצביעה על כך שאיראן עומדת לשלש את כמויות האורניום שהיא מעשירה בניגוד ל-6 החלטות של מועצת הביטחון, ו-10 של הוועדה לאנרגיה גרעינית של האו''ם בווינה ה-IAEA, היא 'מאשרת בבירור את החששות כי אין אמת בטענה האיראנית כי התוכנית הגרעינית שלה נועדה לצרכים אזרחיים'. confirmed suspicions that the Iranian nuclear programme had no credible civilian application.
המקורות האיראנים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי אם הכול מתנהל כשורה בתוכנית הגרעינית האיראנית, שבחודשים האחרונים בעיקר בגלל אירועי המרד הערבי, נדחקה כמעט לגמרי מסדר היום הפוליטי של המערב, וגם של ישראל, וגם מדעת הקהל העולמית, איזה עניין היה להנהגה האיראנית להעלות את הנושא מחדש?
עד לפרסום ההודעה האיראנית הזו ההערכה הייתה כי בתוכנית הגרעין הצבאית האיראנית מתרחשות בימים אלה 3 התפתחויות עיקריות:
1. התקדמות דרמטית בקצב העשרת האורניום ובכמויות האורניום המעושר המופקות. אין בידי היום שום גורם במערב לא מודיעני, מחקרי, או בידי ה-IAEA, שום מידע מוסמך כמה באמת אורניום מעושר איראן מפיקה, ומה הוא מלאי האורניום המעושר הנמצא בידיה. במילים אחרות, איראן הצליחה בחצי השנה האחרונה להתגבר על מערכת הפיקוח של ה-IAEA על מתקן ההעשרה בנטאנז, הפקחים של הסוכנות המגיעים לנטאנז, אינם יודעים כבר על מה בדיוק הם מפקחים, כמה צנטריפוגות פעילות ישנן במתקן, וכמה אינן נמצאות כבר בתוכו והועברו לאתר או אתרי העשרה אחרים. גם מערכת מצלמות העיקוב המשוכללות המותקנות במפעל ההעשרה, הפסיקו להעביר את התמונה המלאה על המתרחש, לאחר שהאיראנים הצליחו ליצור במתקן זירות פעולה נוספות שהמצלמות בזוויות בהן הן פועלות אינן מסוגלות לצלם אותן.
2.
האיראנים הצליחו להתגבר, בדרך שאיננה ידועה, על כל הבעיות הטכניות שהיו פוקדות הצנטריפוגות שלהם, ועתה כולן, לפחות 5,000 מהן, פועלות בצורה שוטפת ללא כל תקלה.
האיראנים הצליחו להתגבר גם על ווירוס המחשבים Stuxnet, שתקף אותם ביוני 2010, וכל מערכות הניהול והפיקוח של התוכנית הגרעינית, כולל אלה של מפעל העשרה בנטאנז, ושל הכור הגרעיני בבושייר פעולות ללא דופי. מאחר ולקחה שנה שלמה למומחי המחשבים ולוחמת הסייבר האיראניים והרוסים לטהר את המערכת הגרעינית האיראנית מהווירוס, יש עתה בפעם הראשונה בידי הגופים הצבאיים והמודיעיניים העוסקים במלחמת סייבר בעולם הערכת זמן ראשונה הקובעת כי כדי להתגבר על מתקפת סייבר בסדר גדול כזה הם יזדקקו לתקופה של 10 עד 12 חודשים לפחות. עכשיו גופים אלה יתחילו לבדוק את האפשרויות כיצד לקצר תקופה זו. רק ב- 5.7 אמר ראש המודיעין הצבאי הישראלי-אמ''ן אלוף אביב כוכבי, כי איראן מפעילה כיום 5,000 צנטריפוגות, ומתכוונת להגדיל את מספרן ל-8,000.
Iran is currently running 5,000 active centrifuges, and means to reach 8,000.
ראש אמ''ן לא הזכיר אפילו המילה אחת את ההתפתחות, עליה האיראנים הודיעו ביום ג', כי הצנטריפוגות החדשות שיותקנו תהיינה חדישות ומהירות יותר.
3. האיראנים עסוקים עתה בהעברת כל הצנטריפוגות בנטאנז, העוסקות בהעשרת אורניום לדרגה של 20 אחוז, למתקן החדש התת-קרקעי להעשרת אורניום בפורדו Fordo המרוחק 100 ק''מ מנטאנז, והנמצא ליד קום. כל הניסיונות שנעשו באחרונה מטעם האירופאים וה-IAEA לגשש אצל האיראנים בדבר האפשרות כי במתקן החדש יוקמו אמצעי עיקוב ופיקוח זהים לאלה הקיימים בנטאנז נדחו על הסף. כלומר, המתקן הגרעיני בפורדו, וגם כל מתקן גרעיני איראני שיופעל להבא באיראן יפעל ללא כל פיקוח בינלאומי. 
עתה  סבורים גורמי ההערכה המודיעיניים המערביים, כי האיראנים שהיו בטוחים עד עתה כי הם עלו על דרך המלך של העשרת כמויות גדולות אורניום ללא תקלות טכניות וללא התקפות של ווירוסים של מחשבים, נדהמו לראות בימים האחרונים כי ה-Stuxnet חזר לתקוף את הצנטריפוגות להעשרה אורניום.
ההודעה הפתאומית על הפעלת צנטריפוגות 'חדשות ומהירות' מצביעה על כך כי עתה האיראנים מבינים, את מה שהם לא רצו להפנים בשנה האחרונה, כי הדרך היחידה לנסות ולהיפטר מה-Stuxnet הוא להשמיד את כל 5,000 הצנטריפוגות שהם מפעילים מאחר וחלקן או כולן נגועות מידה זו אחרת בווירוס, ולהתקין במקומן צנטריפוגות חדשות. על החלטה האיראנית הדרמטית הזו הודיע דובר משרד החוץ האיראני במשפט אחד.
 

Print Friendly, PDF & Email