הפרצות במערכת ההגנה האווירית הרוסית-סורית בסוריה. מתי הרוסים יצטרפו למאמצים הסוריים לפגוע באחד המטוסים הישראליים?

העובדה שבהפרש של שבועיים, ירו סוללות טילי נ"מ סוריות פעמיים על מטוסים של חיל האוויר הישראלי שתקפו  מטרות בסוריה כשהם נמצאים ברחב האווירי הלבנוני, ולא פגעו בהם, פעם אחת ב-16 לאוקטובר, ופעם אחת השבוע ביום ד' 1 לנובמבר,  מבהירה, לדעת מומחים צבאיים מערביים ורוסיים, בפעם הראשונה כמה נקודות לגבי הטקטיקות החדשות שחיל האוויר הישראלי נוקט בהתקפותיו בסוריה, ובמקביל מעלה כמה תהיות לגבי יעילותה המבצעית של מערכת ההגנה האווירית הרוסית-סורית הפרושה כיום בסוריה.
המערכת הרוסית-סורית בנויה היום לפי 'שיטת הבועות' הרוסית air-defense bubbles, או כפי  שנקראת בשפה המקצועית הצבאית 'אזורים מנועי טיסה' anti-access/area-denial-A2/AD exclusion zones .
המדובר במערכות טילי נ"מ המיועדים לפעול בגבהים ובטווחים שונים, הנתמכים על ידי שכבות נוספות של טילי קרקע-קרקע וטילי יבשה-ים. המערכת הזו נתמכת על ידי מערכות נ"מ המותקנות על גבי אניות מלחמה של הצי הרוסי הנמצאות בזירה.
לרשות בועת ההגנה הזו, עומדים  מערכות מכ"ם לטווח ארוך Long-range surveillance radar. המידע שמערכות אלה אוספות מועבר למפקדה או רכב מפקדה שתפקידו לאתר את מיקומה של סוללת וסוג טילי הנ"מ היכולים לפגוע  טוב יותר במטוסים או הטילים התוקפים.
כאשר טיל הנ"מ משוגר, מערכת מכ"ם נוספת engagement radar שיכולה לעזור לטיל לפגוע במטרה נכנסת לפעולה. לרשות המערכת הזו בסוריה עומדים סוגים שונים של טילי נ"מ רוסיים מתקדמים שהבולטים בהם הם: S-200, S-300, S-400, Buk-M2E or Pantsir-S1.לצד מערכת רוסית זו נתמכת על ידי 6 גדודים של טילי נ"מ סוריים המפעילים טילי נ"מ רוסיים מיושניים יותר- כמו SA-5, או .SA-2
הבסיס המרכזי של המערכת הרוסית הזו בסוריה נמצא בבסיס חמיימים ליד לטקיה Khmeimim Air Base, שם גם ממוקמת מפקדת הנ"מ המשותפת הרוסית-סורית האחראית להפעיל את המערכת כולה.  
מקורות רוסיים טוענים כי בתקיפה הישראלית ב-16 לאוקטובר השתמש חיל האוויר הישראלי  במספר סוגים של מטוסי קרב-הפצצה ביניהם, מפציץ החמקן החדש F-35, ומספר מטוסי F-16  ו-F-15. עד עכשיו, אומרים מומחי תעופה מערביים, הרוסים אינם יודעים בוודאות  באם המטוסים הישראליים השתמשו בהתקפה על סוללת טילי ה-SA-5 הסורית ליד דמשק בטילי שיוט או בפצצות בעלות הכוונה מיוחדת GPS-guided bombs.
מקורות רוסיים מתרצים את העובדה שהמטוסים הישראלים יכלו לתקוף את סוללת הנ"מ הסורית בכך שהפיקוד הרוסי קיבל את המידע שהמטוסים הישראלים תוקפים ליד דמשק כאשר התקיפה כבר החלה in real time, כך שלא נשאר לו מרווח של זמן להחליט מה לעשות ואיזה מערכות טילים להפעיל נגד המטוסים הישראלים.
המסקנה העיקרית מטענה רוסית זו היא, שבעוד שמערכת הגנת הנ"מ הרוסית-סוריה בנויה כך שהיא יכולה להגיב על תקיפות של מטוסים וטילים הנעים לעבר השטח הסורי, היא איננה מסוגלת להבחין אם מטוסים הטסים ליד סוריה, לדוגמא מעל הים התיכון, משגרים טילים או פצצות מונחות לעבר מטרות סוריות. 
במילים אחרות. חיל האוויר הישראלי מצא פרצה במערכת הנ"מ הרוסית-סורית  דרכה הוא יכול לתקוף מטרות בסוריה מבלי להתמודד ישירות עם מערכות הנ"מ הרוסיות.
מומחים מערביים קובעים, כי מאחר ומערכת הגנת הנ"מ המשותפת הרוסית-סורית הוקמה לפני שבעה חודשים, בחודש מאי השנה, לאחר התקפת טילי השיוט האמריקנים על הבסיס האווירי הסורי-רוסי אל שעייראת al-Shayrat ב-7 באפריל, היא מסוגלת לטפל באיום של טילים או מטוסים מתקרבים, אבל איננה יכולה לטפל באיום הנשקף ממטוסים הטסים בצמוד לגבולותיה של סוריה, ומשגרים לפתע את הפצצות או הטילים שלהם.  
נראה, כי המערכת הרוסית-סורית איננה יכולה לזהות מתי בדיוק המטוסים הישראלים משחררים את הטילים ואת הפצצות שלהם, ואין לה גם יכולת לזהות את סוג הנשק שהמטוס הפעיל, כדי שתוכל לקבל החלטה מידית איזה טילים להפעיל נגדו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם אכן זוהי הפרצה בבועת נ"מ הרוסית-הסורית, אין זאת אומרת שאין פרצות נוספות במערכת זו שדרכן חיל האוויר הישראלי יכול לפעול.
אפשרות נוספת היא כמובן שהרוסים עד עכשיו ניסו להעלים עין מההתקפות האוויריות הישראליות,  אולם ההערכה היא  שאם אכן הדבר כך, הם לא יכלו להתמיד בטקטיקה כזו עוד זמן רב.
בסופו של דבר הרוסים יצטרפו למאמצים הסוריים לפגוע באחד המטוסים הישראליים.

Print Friendly, PDF & Email

22 תגובות עבור “הפרצות במערכת ההגנה האווירית הרוסית-סורית בסוריה. מתי הרוסים יצטרפו למאמצים הסוריים לפגוע באחד המטוסים הישראליים?

 • נוב 2, 2017 @ 19:09 at 19:09
  Permalink

  המאמר לא רציני. אין לרוסים שום עניין לפגוע במטוס ישראלי. זה לא משרת את האינטרס שלהם. מה גם שהם יודעים שישראל מפעילה כרגע אולי עשרה אחוז מהיכולות האמיתיות שלה בלוחמה אלקטרונית נגד מטוסים ונגד מכמים וטילים של האוייב. נו ונניח הרוסים ישתגעו וינסו להוריד מטוס ישראלי….. ישראל יכולה לשתק את כל המערך הרוסי מייד, כולל זה המוצב בחוף הצפוני של סוריה.
  לכן ההתערבות הרוסית לא תתרחש בחיים.
  מה שבטוח, במקרה והסורים יצליחו להוריד מטוס ישראלי בעצמם, צהל יחסל בהתקפה כוללת את כל סוללות הנ"מ הסוריות בכל סוריה. אסאד יודע זאת, הרוסים יודעים זאת, וכולם יודעים זאת. על כן כל הסיפור זה משחק של ילדים. ישראל תוקפת את חיזבללה, האיראנים, ואת מאמציהם להכניס נשק חדש לזירה. הסורים יורים כדי לצאת לידי חובה, כדי שלפחות ידווחו בתקשורת שהם ירו, וזהו. אסאד בעצמו מפחד פחד מוות שמטוס ישראלי ייפגע. התוצאות עבורו עלולות להיות קטסטרופליות.

  • נוב 4, 2017 @ 9:46 at 9:46
   Permalink

   אני מאמין שהרוסים כן רוצים לפגוע בישראל מכיוון שהם רעים מאוד

   • דצמ 4, 2017 @ 0:10 at 0:10
    Permalink

    רוסיה ופוטין לא רוצים מלחמה איתנו שעלולה להתפתח למלחמת עולם.
    לא ניראה לי שה- S-400, שהוא S-300 משופר, "רואה" את ה- F-35 שהוא חדיש בהרבה.
    המצב הנוכחי טוב לכולם. כל אחד שומר על האינטרסים שלו מבלי להשפיל את השני.

  • נוב 12, 2017 @ 14:39 at 14:39
   Permalink

   נשמע יותר הגיוני מהכתבה.

  • דצמ 3, 2017 @ 23:48 at 23:48
   Permalink

   לרוסים אין אינטרס להפיל מטוס של צה"ל, כי זה יפגע באינטרסים שלהם. פעולה כזו יכולה לגרום לישראל לחסל את אסד, דבר שיגרום לתוהו ובוהו מוחלט באזור, בניגוד לתוגניות הרוסיות.

   כמו כן, הפלת מטוס ישראלי שאינו מעל סוריה ע"י מערכת רוסית-סורית, תאפשר לישראל להפיל מטוסים רוסיים ליד הגבול הישראלי.

   בנוסף, במצב של עימות אווירי בין רוסיה לישראל, לישראל יש עליונות באזור, ואם המצב יחריף, ארה"ב תיאלץ להצטרף בעצמה להגן על בת בריתה.

   לא ישראל, לא ארה"ב ולא רוסיה רוצות להגיע למצב מסוכן כזה. בטח לא בגלל אסד שהיה שמח לסכסך בין רוסיה לישראל וארה"ב.

   בכך שישראל לא חודרת למרחב האווירי הסורי, ולא תוקפת סוללות ובסיסים רוסיים, אין לרוסים לא עילה ולא אינטרס לפתוח בסכסוך צבאי עם ישראל, שלא מאיימת על רוסיה ואף עוזרת לה במידע מודיעיני במלחמה בטרור.
   בין ישראל לרוסיה יש כבוד הדדי ואינטרסים מסויימים משותפים, גם אם רוסיה קרובה לחלק מאוייבותיה של ישראל. ישראל מכירה בכוחה של רוסיה ומכילה את הנוכחות הרוסית על הגבול שלה בהבנה, ורוסיה מכבדת את החששות של ישראל ואת היותה בת ברית קרובה של ארה"ב.

   • דצמ 8, 2017 @ 1:41 at 1:41
    Permalink

    באמת? שתפ מודיעיני עם רוסיה? לא נראה לי

 • נוב 2, 2017 @ 20:12 at 20:12
  Permalink

  בסופו של דבר גם זה יקרה כי להפיל מטוס קרב ישראלי נחשב ליוקרה בשביל אימפריה כמו הרוסים!!!!
  ישראל צריכה להפוך את מטוסי קרב שלה למטוסים ללא טייס ויש לנו את היכולת טכנולוגי!!!!

 • נוב 2, 2017 @ 21:20 at 21:20
  Permalink

  וויי. בסוף נצטרך להטיס את המטוסים לאוקיינוס השקט כדי להפציץ ק״מ מהגבול. אויי ויי.

 • נוב 2, 2017 @ 21:34 at 21:34
  Permalink

  ככה מעצבנים רוסי

 • נוב 3, 2017 @ 0:48 at 0:48
  Permalink

  אין ספק שישראל תשמיד את הסוללה שחלילה תפגע במטוס ישראלי
  אין ספק בכך !!!
  והרוסים לא מעונינים בעימות שהם יודעים מראש כי הם יפסידו בו !
  את זה הרוסים יודעים מצוין

 • נוב 3, 2017 @ 10:45 at 10:45
  Permalink

  אסד יודע טוב מאוד שישראל מסוגלת להשמיד את ארמון הנשיאות שזה אומר שיא ההשפלה. ישראל לא מבצעת את זה בגלל הבטחה לרוסים, אבל אם חלילה יפול מטוס זה יהיה הסוף של אסד. והוא מודע לזה.

 • נוב 3, 2017 @ 12:19 at 12:19
  Permalink

  נו באמת. אחד החלשים שקראתי בדבקה. ברור שמכמ מבחין גם במטוסים הטסים "לצד" המדינה ולא לכיוונה. וברור שיש פה סוג של הסכמה (כולל סורית,שהגיבו בריפיון מכוון).

 • נוב 3, 2017 @ 12:45 at 12:45
  Permalink

  נו באמת.אתם חושבים שצה"ל יוכל להתמודד עם מתקפה משולבת של צבא רוסי על מדינת ישראל אם וכאשר זה יקרה?
  סיכוי קטן שזה יקרה אבל אם צבא רוסי תתקוף את תל אביב חיפה וירושליים ודימונה רק בטילי שיוט "קליבר" שכל אחת כוללת עד 1000 קילו של חומר נפץ מי מספר צוללות שממוקמות מול חופי תל אביב בים התיכון מדינת ישראל תקרוס תוך ימים בודדים
  יש יהודים רבים יוצאי ברה"ם ורוסיה שעוזרים לרוסיה ולא לישראל.ותשאלו למה? כי מדינת ישראל בפשיטת רגל מוסרי וכלכלי רוב יהודי רוסיה מרגישים נאמנים רק לולדימיר פוטין

  • נוב 5, 2017 @ 11:38 at 11:38
   Permalink

   גיסנו,לא, טילים מצוללת לא יגרמו לישראל לקרוס.. ממש לא. כדי להפיל אותנו רוסיה תזדקק לכוח קרקעי משמעותי ולחיהא גדול נוכח (לא ה 30 מטוסים שחונים בסוריה).
   כמובן יש עניין של נשק גריעיני, אבל למקל הזה יש שני צדדים

 • נוב 3, 2017 @ 13:23 at 13:23
  Permalink

  Cnn של בולשיט
  צריך להגיד תודה 1000 פעמים שהרוסים שולטים שם
  כבר כולם יודעים על העזרה שמגיש ביבי לחברים שלו ברוסיה
  מה שמעניין שהרוסים הרשו לתקוף אך ורק מחוץ לשמיים של סוריה
  הרוסים לא יתקפו שו מטוס ישראלי או אחר שטס במרחק של 60 קילומטרים מהבסיס שלהם בסוריה
  חבל על כל השטויות שמאכילים אותנו עם הכתבות האלה
  יש מלא רוסים במדינה שיודעים הרבה יותר טוב מה קורה באמת
  יש חדשות בצבע אחר חוץ מהסננ הישראלי

 • נוב 3, 2017 @ 14:41 at 14:41
  Permalink

  יקירי, מאוד אוהב את הארץ שלנו, והצבא האדיר שלנו, והגבורה של חיילינו.
  אבל שניה, קחו לגימה מהתה השחור, אתם באמת מאמנים שישראל ורוסיה הם כחות שווים?
  קחו עוד לגימה, הפעם מהקפה הטורקי ישראלי, באמת ישראל יכולה להתמודד עם מעצמת על?

  אני מזהה שגעון גדלות אם עדיין יש משהוא שלא התעורר…
  אני אפילו לא חושב שיש לישראל מספיק יכולת פיננסית לעשות מטס יחיד מעל כל רוסיה…

  • נוב 5, 2017 @ 0:06 at 0:06
   Permalink

   תתפלא אבל לישראל יש הרבה יכולות טכנולוגיות שאתה לא מודע להם ,אם האינטרס שלה ידרוש להשפיל ולהפשיט את המערכות הרוסיות היא תוכל והיא כבר עשתה זאת בעבר.

 • נוב 3, 2017 @ 15:43 at 15:43
  Permalink

  יש לנו את שר הביטחון
  הכי טוב לתקופה.
  לא כי הוא מבין בבטחון
  או בצבא.
  הוא פשוט חבר של פוטין
  ופוטין לא רוצה מלחמה
  עם חבר.

  זה לא מודגש וביבי
  הוא זה שמשוחח עם
  פוטין

 • נוב 4, 2017 @ 7:45 at 7:45
  Permalink

  עם כל העוצמה של רוסיה, לחיל האוויר הישראלי יש יכולות טכנולוגיות יותר מתקדמות, שניות רק לארה״ב, לראיה תרגיל ה״דגל כחול״ היוקרתי שנערך בימים אלה בדרום, השאלה האמיתית היא מטרות התקיפות האלה, האם הן פוגעות באינטרס רוסי או איראני. בסופו של יום, זו היא מלחמת התשה בין ישראל לציר האיראני, אין כל אינטרס רוסי שנפגע, מעבר לכך, רב הנסתר על הגלוי, לכן אנו האנשים הפשוטים נוכל רק להרהר בהיגיון.

 • נוב 14, 2017 @ 20:10 at 20:10
  Permalink

  כל החברים שמגיבים מעלי אתם יודעים מי מגן על עם ישראל?
  רק ורק הקדוש ברוך הוא שומר ומגן בכל רגע נתון על עם ישראל

 • נוב 15, 2017 @ 22:47 at 22:47
  Permalink

  תחפשו בויקיפדיה "רימון 20".
  תהיו בטוחים שהרוסים לא רוצים להתעסק עם חיל האוויר הישראלי. בטח לא כשיש להם באיזור שדה תעופה אחד ויחיד, ונושאת-מטוסים אחת (עם 30 מטוסים בלבד).
  הם גם זוכרים טוב מאוד את מה שחיל האוויר עשה להם במבצע רימון 20.

 • נוב 24, 2017 @ 23:58 at 23:58
  Permalink

  השיטה טובה – מטוס לא נכנס לתחום האווירי הסורי ולכן לא מנסים הסורים לירטו. ואז פתאום המטוס הישראלי
  שולח טיל מהיר מונחה שלא ניתן לעצירה. עד כאן יופי. יש סיכוי שהם ינסו לפגוע במטוס ישראלי מחוץ למעטפת – קרי – על קו הגבול או אפילו בתוך שטח ישראל. זה יכול לקרות רק במצב מאד מורכב פוליטי מדינה טקטי, אשר כרגע אינו קיים . אין לא לרוסים ולא לסורים אינטרסט לפגיעה כזאת כי מטוס ישראלי נופל חלילה עם טייס הרוג או שבוי מזמין
  תגובה בלתי פרופורציונאלית מצד ישראל. רוב הסיכוי שניסיון ירי כזה יכשל בגלל מערכות ל"א אחרות, אז עצם הירי עצמו יגרור תגובה לא רצויה כלל מצד סוריה. הסטטוס קוו צפוי להמשך – ישראל תפעל בסוריה ע"פ האנטרסים שלה,
  הסורים ישתקו. רק צירוף יוצא דופן של ארועים יכול להביא לנסיון ירי מסוריה למטוס ישראלי על הגבול או בשטח ישראל ( לא עמוק ). הכותב הוא סתם מישהו….

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות