הפשיטה האמריקנית בסוריה לא יכלה להתבצע ללא תיאום אמריקני עם הרוסים ועם הסורים

הפשיטה אותה ביצע כוח צבאי אמריקני מיוחד 'דלתא' Delta על מתחם מגוריו של מי שכונה אבו סאיאף  Abu Sayyaf, לפנות בוקר שבת 16.5, לא הייתה יכולה להתבצע ללא תיאום אמריקני מראש עם מוסקבה ועם דמשק.
ייתכן מאוד כי ההודעה שהוציאה דוברת המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן, ברנדט מיהאן Bernadette Meehan, לפיה 'הממשל האמריקני לא תיאם עם צבא סוריה את המבצע ולא הודיע לו עליו', The U.S. government did not coordinate with the Syrian regime, nor did we advise them in advance of this operation, היא נכונה.  אבל הודעה זו איננה שוללת את האפשרות כי מוסקבה היא זו שהעבירה את המסרים המבצעיים האמריקנים לדמשק.
בכך הוצבה לראשונה עובדה פוליטית-צבאית חדשה במזרח התיכון, בה ארה''ב, רוסיה, וסוריה, שיתפו ביניהן פעולה נגד ISIS, כפי שארה''ב משתפת פעולה עם איראן דרך בגדאד, במלחמה נגד אל קעידה בעיראק.  
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי באזור ההתקפה  אל-אמר Al-Amar כ- 20 ק"מ דרום מזרחית לדיר א-זור  Deir Ezzor, מוצבות יחידות הגנה אנטי אווירית סוריות, ובין מזרח סוריה ודמשק מוצבות יחידות הגנה אנטי-אווירית רוסיות.
ביום א' 17.6, מסרו מקורות אמריקנים, כי הפעולה הייתה הרבה יותר רחבה ומקיפה, מאשר זו שדווח עליה יום קודם לכן בשבת 16.5.
תחילה דווח כי המטרה הייתה לתפוס את 'שר הנפט' של אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, אבו סאייף, וכי האיש נהרג בפעולה. ביום א' נמסר, כי בפעולה נהרגו 32 מאנשי ארגון הטרור, ביניהם 4 מפקדים בכירים של הארגון-כולם מרוקאים. רק אחד זוהה על ידי המקורות האמריקנים כאבו עומר אל-שישאני  Abo Omar al-Shishani, the military chief of ISIS, שהוא ראש הזרוע הצבאית-מעין רמטכ''ל של ISIS.
אם בדיווח של שבת על הפעולה ציינו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי הפעולה האמריקנית נכשלה בחלקה, משום שלא הצליחה לשבות את אבו סאייף בחיים, הרי עתה יכולים המקורות שלנו לקבוע בוודאות שהפעולה האמריקנית נכשלה.
כוח 'דלתא' לא הצליח לתפוס בחיים אפילו בכיר אחד של אל קעידה מתוך החמישה שהשתתפו בקרב, וגם אף אחד מ-27 שומרי הראש שלהם-ולכן הוא הרג את כולם. 
זו ללא הייתה מטרת הפעולה.
המשימה שהוטלה על 'כוח דלתא' הייתה תפיסתה של צמרת ISIS בחיים, גם כדי שימשו דוגמא עד היכן מגיעה ידה הארוכה של ארצות הברית,  ורק אחר כך לחילוץ מודיעין רב ערך מפיהם של השבויים.
לחלופין היו השבויים צריכים לשמש קלפי מיקוח כנגד עריפת ראשיהם של אמריקנים נוספים שעוד ייפלו בשבי ארגון הטרור.
יוזמי ומבצעי הפעולה יכולים להתגאות בשתי הצלחות בלבד: חזרתם ללא פגע של כל המשתתפים במבצע לבסיסיהם והחרמת תיעוד דיגיטאלי ואחר אשר יש לקוות כי ישפוך מעט אור על נתיבי המימון של אל-קעידהISIS  כמו גם על פירמידת הפיקוד של הארגון.
בורותם של הגורמים אשר אישרו מחדר הפיקוד בפנטגון במערכת הקשר הלוויינית למפקד הכוח בשטח, לקיחה בשבי של אישה, מוסלמית, על אף היותה אשתו של אבו סאיאף, עוד תניב הרבה מאוד מבוכה בין לאומית אזורית ומעט מידי מודיעין נושא פרי.
ועכשיו לצד המבצעי של הפעולה.
בהנחה שמעל קמפוס המבנים באל-אמר ריחפו באוויר יותר מכלי טיס בלתי מאויש אחד החמושים בפצצות מונחות לייזר מדויקות, הרי שלחסל את מי שכונה אבו סאיאף ולעיתים אבו מוחמד אל-עיראקי Abu Muhammad al Iraqi או עבדל-גאני Abd al Ghani, היה ניתן בלחיצת כפתור, מאות קילומטרים משם, מבסיס הפעלת כטב"מים בירדן, עיראק, או מנושאת מטוסים במימי הים התיכון מבלי לסכן לוחמים באזור הנמצא על אדמת סוריה ובשליטתם המוחלטת של ISIS.
מאידך, כדי לנהל קרב מגע גדול כזה שהתחולל במקום, ולאחר מכן לחדור אל דירותיהם  ומשרדיהם של מי שעומדים בראש הפירמידה המבצעית-פיננסית של ISIS ולהוציא ממנה מחשבים, אמצעי אחסון דיגיטלים אחרים ומסמכים בעזרתם ניתן להתחקות אחרי נתיבי כוח האדם והכסף של הארגון היה צורך בעשרות רבות של  לוחמים (קרוב יותר ל-100-70) שהונחתו בשטח על ידי מסוקי בלק הוק Black Hawk  ו- V-22.
כוח כזה חייב לכלול עוד כמה מאות לוחמים הממתינים במעגלי חילוץ ראשוני ושניים, כוחות רפואה, לוגיסטיקה, ל"א-לוחמה אלקטרונית, מודיעין, קשר, סיוע וחיפוי אוויר על ידי מסוקי ומטוסי קרב, וחופת מודיעין הנפרשת מעל הכוחות הפועלים בשטח המסופקת בזמן אמת על ידי כלי טיס בלתי מאוישים.
הבעיה מרכזית היא, שהחתימה האלקטרו מגנטית והווקאלית אותה מביא עימו כוח כזה לשטח נתון, מעמיד אותו בסכנת אש נגד מטוסים או טילי קרקע-קרקע.  הסיכויים שהכוח לא יתגלה ושלא יירה וייפגע, קלושים מאוד.  בימים האחרונים המטירו גם הסורים וגם ISIS באזור, מספר גדול מאוד של טילי קרקע-קרקע זה על זה.
לכן תיאום מראש, עם מערך ההגנה האווירית הסורית והרוסית היודעת לזהות כל כלי טיס הנעים בשמי המזרח התיכון, הינו הכרחי. בניתוח הסיכונים ברור לצבא ארצות הברית, כי חשיפת מסוקיו ליירוט, ולו אוטומטי על ידי אמצעי נ"מ או טילי קרקע-קרקע יכול לגרום לאבדות כבדות בקרב הכוחות הפושטים.
לכן פעולה זו לא יכלה להתבצע ללא 'פתיחת חלון עבודה' באזור לאורך מספר שעות, בו 'יתעלמו' מערכי ההגנה האווירית הסורית וגם הרוסית מהקורה במזרח המדינה.
אפשר וצריך להניח כי שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, שבא ב-12 למאי לסוצ'י לפגוש את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כאשר במרכז שיחתם המצב בסוריה, ביקש וקיבל מהרוסים הסכמה אילמת לביצוע הפשיטה באל-אמר.

 

Print Friendly, PDF & Email