הצבא הטורקי לא מצליח להכריע את ISIS


טורקיה פנתה ביום ב' 26.12 לארצות הברית, או ליתר דיוק לממשל אובמה, בדרישה-טענה, כי הסיוע האווירי שהוא מגיש לה בקרב על אל-באב Al Bab, אינו מספיק  וכי על וושינגטון להגביר אותו.
אל באב, הנמצאת כ-55 ק"מ צפונית לחאלב, היא העיר הגדולה היחידה שנשארה בידי ISIS במחוז חאלב.
זו הייתה פנייה מוזרה  מאחר ולטורקיה חיל אוויר גדול, ואם היא זקוקה למעורבות אווירית גדולה יותר היא יכולה להפעיל אותו, או לפנות לחיל האוויר הרוסי בסוריה לשם עזרה.
אחרי הכול מוסקבה-טהרן-ואנקרה נמצאות עתה בתהליך משותף לקבוע מדיניות צבאית ומדינית אחידה לשלושתן בסוריה, מבלי לשתף במהלך את וושינגטון הנמצאת עדיין תחת ממשלו של הנשיא אובמה.
יום לאחר מכן, ביום ג' 27.12, שינה את ארדואן את הטון של התייחסותו  והשמיע האשמות חריפות ביותר נגד ממשל אובמה וארצות הברית:
ארדואן אמר: 'הם (האמריקנים) תומכים עכשיו בקבוצות טרוריסטים הכוללות את ISIS (והמליציות הכורדיות) YPG-PYD'. 'יש לנו עובדות מוכחות, עם תמונות וסרטי ווידיאו'. 
Now they give support to terrorist groups including Daesh, YPG, PYD. We have confirmed evidence, with pictures, photos and videos.
ראש מדינה החברה בנאט"ו מאשים את נשיא ארצות הברית אובמה, העומד בראש הקואליציה הבינלאומית למלחמה בארגון המדינה האיסלמית, בתמיכה בטרור הבינלאומי.
זעמו של נשיא טורקיה נובע בעיקר מהעובדה שהצבא הטורקי הגדול והמקצועי, לא רק שאיננו מסוגל להכריע את הקרב הגדול בו הוא נלחם בפעם הראשונה פנים מול פנים עם כוחות ISIS, אלא שהוא סופג בקרב הזה אבידות כבדות המגיעות כבר למעלה מ-90 הרוגים וכמה מאות פצועים.
אין מספרים על מספר הנפגעים בקרב הלוחמים הסוריים אנשי 'צבא סוריה החופשית' Free Syrian Army-FSA הנלחמים לצד הטורקים, אבל האבידות בניהם יותר כבדות.
ב- 21 לדצמבר אמר ארדואן בתארו את המצב באל-באב, כי  אל-באב נצורה לחלוטין על ידי המורדים והצבא הטורקי. ציטוט המקור: Right now, al-Bab is completely besieged by the Free Syrian Army and our soldiers.
דברים אלה לא היו מדויקים.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי דרכים עוקפות שלוחמי ISIS הכשירו, מאפשרות להם לעמוד בקשר עם ריכוזי כוחות של ארגון המדינה המוסלמית בראקא Raqqa הנמצאת  140 ק"מ מזרחית-דרומית לאל-באב, ותדמור Palmyra  הנמצאת דומה יותר במרחק של כ-330 ק"מ.  תדמור נכבשה בתחילת החודש מידי הכוחות הרוסיים שהחזיקו בה, לאחר שבגלל הקרבות בחאלב לא היו לרשות המפקדה הרוסית תגבורות לשלוח לעזרת המגנים המועטים של העיר.
בימים האחרונים הגביר חיל האוויר האמריקני את ההפצצות שלו על אזור תדמור במטרה להביא להפסקת  שליחת התגבורות והאספקה של ISIS לאל-באב.  הפצצות אמריקניות אלה גם עוזרות לצבא הרוסי הנערך בימים אלה לתנועה לכיוון העיר תדמור במטרה לשוב ולכבוש אותה. שיתוף הפעולה הצבאי האמריקני-רוסי בסוריה, הוא שונה לגמרי ממערכת היחסים המתוארת בידי גורמי ממשל אובמה, בגלל שיקולים פוליטיים פנימיים, כמתוחה.
אולם למרות הלחץ הצבאי האמריקני-רוסי המופעל עליו מצליח ISIS  באל באב עד עכשיו להדוף את רוב ההתקפות של צבא טורקיה עליו.
המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אין ספק שהקרב באל-באב, מצביע על נקודת מפנה בקרב עם ISIS. כמו באל-באב, גם במוסול שבעיראק, כוחות המדינה האיסלמית מציגים טקטיקה צבאית חדשה אשר פותחה על ידם באחרונה ואשר מטרתה לגרום לכוחות הצבאיים התוקפים אותם אבידות כבדות כל כך, עד שהם נאלצים להפסיק את ההתקפה ולסגת.
מודוס אופרנדי חדש זה של ISIS, מורכב משורה של התקפות נגד, מכוניות תופת, מתאבדים נושאי חגורות נפץ, מטעני צד, יחידות צלפים, ורחפנים המטילים פצצות קשורות למצנחים קטנים.  לכך יש להוסיף שימוש הולך וגובר מצד ISIS בטילי נ"ט, טילי נ"מ, ובנשק כימי.
ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדאי אמר ביום ג' 27.12, כי הוא מעריך שצבא עיראק יכול  לגבור על ISIS במוסול תוך שלושה חודשים.  דברים אלה מיועדים לדעת הקהל העיראקית, בעוד המציאות בשטח שונה לגמרי.
ההתקדמות של הצבא העיראקי נפסקה לגמרי, כאשר ישנן יחידות עיראקיות שאחוז האבידות בקרבן הגיע כבר ל-50 אחוז מכוח האדם הלוחם העומד לרשותן.
המפקד העליון  של הכוחות האמריקנים בסוריה ובעיראק הגנרל סטיפן טאונסאנד Gen. Stephen Townsend  אמר בשבוע שעבר, כי המערכה לכיבוש מוסול וראקא יכולות לקחת לפחות עוד שנתיים.
הוא לא אמר זאת בגלוי, אבל מדבריו נשמע כי לשם השגת מטרה זו  הוא יהיה זקוק לסדר גודל של כוחות  הרבה יותר גדול מאלה העומדים היום לרשותו.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות