הצבא המצרי בכוננות בדרום סיני ואזור סואץ. נסגר גבול מצרים-ישראל. צה"ל בכוננות לאורך הגבולות הדרומיים

צבא מצרים וצה''ל העלו ביום ו' 5.7 את רמת הכוונות של כוחותיהם באזורי תעלת ומפרץ סואץ, ולאורך גבולות ישראל עם מצרים ורצועת עזה. צבא מצרים הודיע כי הוא מנהיג מצב חירום במה שהוא הגדיר 'אזור סואץ' ודרום סיני, וסוגר את הגבולות עם ישראל ורצועת עזה. מאוחר יותר הכחיש הצבא המצרי כי הכריז על מצב חירום.
ישראל הטילה איפול על המצב לאורך גבולה עם מצרים ועם עזה, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי הועלתה הכוננות בכל היחידות המוצבות לאורך גבולות אלה, וכי בשעות האחרונות צה''ל החל מזרים תגבורות לאזורים אלה.
הצעדים הצבאיים המצריים שכללו גם את סגירת מעבר רפיח מרצועת עזה, פירושם סגירת כל המעברים בין מצרים לסיני ולישראל.
בין השאר נסגרו כל שלושת המעברים התת-קרקעיים המובילים ממצרים מתחת לתעלת סואץ לסיני, והארמיה השלישית המצרית בפיקודו של מיור- גנרל אוסמה אסאכר Major General Osama Askar, פרסה את כוחותיה באזורים אלה.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי צבא מצרים פרס סוללות טילי פטריוט, ומערכות נ''מ לאורך תעלת סואץ, כדי לנסות ולמנוע ירי טילים ממרכז הרי סיני אל תעלת סואץ בניסיון לשתק את תנועת האוניות והמכליות בתעלה, בהם עוברת מידי יום כשליש מתצרוכת הנפט העולמית בדרכה מהמפרץ הפרסי לים התיכון ולאירופה.
כל הצעדים האלה ננקטו בניסיון, למנוע פעולה צבאית משותפת של החמס, הג'יאהד האיסלמי, הארגונים הסלפיים הקשורים עם אל קעידה ברצועה ובסיני, נגד ההפיכה שצבא מצרים ביצע ביום ד' 3.5 בקהיר בה הודחו מוחמד מורסי והנהגת האחים המוסלמיים מהשלטון במצרים.
ההנחה המודיעינית היא, כי כל שלושת גורמי הטרור האלה, וקבוצות מוסלמיות קיצוניות אחרות מצריות שיגיעו או העומדות בקשר עם סיני, ינסו לנצל את מצב הביטחון הפנימי הרגיש בתוך מצרים ואת העובדה כי הצבא המצרי צריך לרכז עתה כוחות גדולים מסביב לערים הגדולות של מצרים, כולל אלה שבאזור הדלתא המצרית, כדי להפוך את חצי האי סיני לאזור בו יתחולל מרד נגד צבא מצרים, ובו בזמן לתקוף גם מטרות בישראל.
אם ארגוני הטרור, ובראשם החמס שהם שלוחה של האחים המוסלמיים, יצליחו במשימה זו, הם יוכיחו, כי בעוד הצבא המצרי נאבק בתוך מצרים נגד הם המצרי, הם תוקפים גם את ישראל, וגם מטרות מערביות בתעלת ובמפרץ סואץ.
ביום ו' פרסמו תומכי הנשיא מורסי סרטון באינטרנט בו קראו להקים בסיני את מה שהם מכנים 'מועצת מלחמה' כדי לפגוע בצבא המצרי כנקמה על ההפיכה. ההודעה מזהירה את כוחות צבא ומשטרת מצרים המוצבים בסיני, כי באזור הוכרז מרד וכי בתקופה הקרובה יינקטו צעדים צבאיים נגדם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי מפקד הארמיה מס' 2 של הצבא המצרי, מיור-גנרל אחמד ווספי Maj-Gen Ahmad Wasfi , המשתתף בהתייעצויות החירום על המצב הנערכות בלשכתו של שר ההגנה המצרי הגנרל פאתח אל-סיסי, נשמע אומר לאחר שיצא מהן, 'כי צבא מצרים ימנע בכוח הקמתה של אמירות מוסלמית בסיני'.
אות הפתיחה לאירועים הקשורים להתפתחויות אלה, היה ביום ה' 4.7 בלילה, כאשר טילי 'גראד' שנורו לעבר העיר אילת התפוצצו בשטחים פתוחים בהרי אילת. צה''ל הטיל איפול מוחלט על ירי זה, אשר מיד לאחריו הועמדו חטיבת 'אדום' של צה''ל ושלושת החטיבות המרחביות הקשורות אליה, בכוננות. כמו כן הועלתה הכוננות באוגדת עזה.
ביום ו' 5.7, לפנות בוקר, פתחו כוחות גדולים של סלפיים חמושים, העומדים בקשרים עם החמס והג'יהאד האיסלמי, בהתקפה משולבת גדולה על לפחות עשרה בסיסים של צבא וכוחות משמר הגבול המצרי בצפון סיני. הותקפו באש רקטות, אר.פי.ג'י. מרגמות ומקלעים, מפקדת המודיעין המצרי ברפיח. שדה התעופה של אל עריש, ועמדות מצריות בכל אזור צפון סיני. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי התקיפות בוצעו באמצעות גלים חוזרים ונשנים של חמושים שנעו במיני-וואנים ועליהם מקלעים כבדים ומשגרי רקטות. עוד טרם הספיקה התקפה אחת להסתיים, וכבר הגל השני של חמושים תקף לאחריה. כדי להדפם היה הצבא המצרי צריך להפעיל מסוקי קרב שירו טילים על כלי הרכב בהם נעו התוקפים. איפול מוחלט הוטל במצרים ובישראל, על היקף הקרב, תוצאותיו ועל מספרי הנפגעים המצרים, ושל אנשי הטרור.
 

Print Friendly, PDF & Email