הצבא המצרי פתח במתקפה על ג'בל אל חאלל-'טורה בורה' של אל קעידה בסיני. חשש מהתקפות נוספות על תעלת סואץ

המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה, מדווחים בלעדית, כי צבא מצרים פתח בחשאי ביום ב' 30.9, במתקפה כללית נגד ריכוזי חמושים סלפיים ואנשי אל קעידה, באזור ג'בל אל חאלל Jabal al-Halal, במרכז סיני.
עד עתה נמנע הצבא המצרי מלחדור ולהשתלט על אזור זה אשר קיבל אצל לוחמי אל קעידה את הכינוי 'טורה בורה' של סיני, על שם המאחז הצבאי האחרון של אוסמה ביו לאדן באפגניסטן ב-2001, שם הוא ניהל את קרב המאסף שלו מול הכוחות האמריקנים הפולשים.
הטופוגרפיה של ג'בל אל חאלל בסיני, דומה מאוד לאזור טורה בורה באפגניסטן. בין הרי מרכז סיני, מתפתלים וואדיות עם צמחיה עבותה, שיוצרים מעין מבוך maze, שמוביל למאות מערות נסתרות, שחלקן מחובר ביניהן במנהרות טבעיות. דבר שמאפשר לאנשי הטרור לנוע ממקום למקום במהירות כאשר הם אינם חשופים למתקפות מהאוויר.
באזור אין כבישים או דרכים סלולות, ודרכי הגישה היחידים לאזור הם כמה שבילים צרים, עליהם שולטים מוצבים של אנשי אל קעידה. טנקים ונושאי גייסות משוריינים אינם יכולים לפרוץ לאזור. ניסיונות מצריים לפרוץ בעזרת כוחות שריון לאזור נתקלו באש אנטי-טנקית כבדה מצד כ-3,000 חמושים המתבצרים בו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מול הכוח הזה של אל קעידה, הטילו המצרים לקרב, חטיבה ממוכנת, 3 גדודי קומנדו מצריים, יחידות ארטילריה המצוידות בעיקר במרגמות כבדות 120 מ''מ, וטייסת של מסוקי תקיפה מדגם אפאצ'י. המצרים מסתייעים במידע מודיעיני שמעבירים אליהם האמריקנים והישראליים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים, כי על עריכת ההתקפה הוחלט על ידי שר ההגנה המצרי הגנרל פאתח אל-סיסי, לאחר שבשבוע שעבר תקפו אנשי אל קעידה בפעם השנייה במשך חודש ספטמבר, באמצעות רקטות אנטי-טנקיות אוניית סוחר שעברה בתעלת סואץ.
ההתקפה הראשונה נערכה בשבוע הראשון של ספטמבר (4.9), והרקטות פגעו במכולות שהיו על סיפון אונייה והעלו כמה מהן באש. ההתקפה האחרונה, עליה המצרים הטילו איפול מוחלט, התרחשה בשבוע האחרון של ספטמבר וגרמה נזק לאוניית סוחר.
לאחר התקפה הזו, נתן שר ההגנה המצרי אל סיסי, הוראה לפתוח במתקפה כללית על ריכוזי אל קעידה בג'בל אל חאלל Jabal al-Halal, משם באים התוקפים על תנועות האוניות בתעלת סואץ, ולטהר את האזור סופית מהם. אל-סיסי הורה לצבא המצרי לא להפסיק את ההתקפה עד אשר לא יטוהרו כל הוואדיות והמערות במרכז סיני מהחמושים.
סיבה נוספת לתחילת ההתקפה המצרית, הייתה ההתקפה בשבוע השלישי של ספטמבר, של אל קעידה, על הקניון בבעלות ישראלית 'ווסט גייט', בניירובי בירת קניה.
מאחר וגם אנשי מליצית אל-שבאב הסומאלית שתקפו בניירובי, וגם הסלפיים ואנשי אל קעידה בסיני, קשורים מבצעית עם ראשי ומפקדי ארגון אל קעידה בחצי האי ערב Al-Qaeda in the Arabian Peninsula-AQAP, הועלה החשש במצרים ובישראל, כי הארגון עשוי באמצעות הלוחמים בסיני לבצע התקפות דומות, כמו זו בניירובי, בערים המרכזיות של מצרים, כולל קהיר, ובערי הדרום הישראליות.
עם תחילת ההתקפה של הצבא המצרי ביום ב' במרכז סיני, פרסם ארגון הטרור 'אנצר בית אל מקדיס' Ansar Beit al-Maqdis, שהוא למעשה ארגון גג של כמה מליציות קטנות של חמושים הקשורים עם אל קעידה, הודעה בה הוא מאשים את הצבא המצרי, כי משתף פעולה עם ישראל בהתקפה, ו'כי הצבא המצרי הכריז מלחמה על הדת המוסלמית' waging a war on Allah's religion.

 

Print Friendly, PDF & Email