הצבא הסורי לא יצא מדרעא. ריכוזי צבא כבדים מסביב לערים הסוריות. נמשכת הכוננות בצה"ל

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי אין אמת בדברי הגנרלים הסוריים, ובדברי נשיא סוריה בשאר אסד, אשר הודיעו כי ביום ה' 5.5, החל הצבא הסורי להוציא את כוחותיו מהעיר דרעא בירת החורן. כל הכוחות הסורים חלקם של הדוויזיה מס' 4, וחלקם של דוויזיה מס' 5, המוצבים בתוך דרעא ומסביבה נשארו בעמדותיהם ולא נסוגו מהעיר. כמו כן מוסרים המקורות שלנו כי הצבא הסורי עסק החל מיום ד' ובמשך כל יום ה', בתגבור והיערכות מסביב לדמשק ופרבריה, חאלב, חומס, ובאנייס. כל הסימנים מראים כי המשטר נערך לרסק באש חיה ובשריון את ההפגנות העומדות להיערך ביום ו'.
במקביל נמשכת הכוננות בצה''ל לאורך גבולות ישראל עליה דיווחו בלעדית המקורות הצבאיים של תיקדבקה ביום ה' בבוקר:
צה''ל העמיד בכוננות ביום ה' 5.5, את כוחותיו לאורך הגבול עם סוריה, ובאזור הר דוב ליד מפגש הגבולות ישראל-סוריה-לבנון, בניסיון למנוע זרימה של עשרות אלפי פליטים סוריים הבורחים ממרחץ הדמים שבשאר אסד עורך בארצו. גם כוח המשקיפים של האו''ם ברמת הגולן UNDOF נערך לאפשרות כזו ותגבר את כוחותיו לאורך קווי שביתת הנשק ישראל-סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי צה''ל הציב תצפיות רבות, בקרקע ובאוויר, העוקבות אחר המתרחש בשטח כדי שלא יופתע והזרים בשעות האחרונות לרמת הגולן יחידות המצוידות בציוד מיוחד לפיזור התקהלויות ולטיפול באירועים של הפרות סדר מצד אוכלוסיה אזרחית.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי למצב כוננות זה יש שלוש סיבות עיקריות:
1. ההערכה מודיעינית כי בסוף השבוע הקרוב (יום ו' ושבת 7.5-6) עומד אסד להגביר את צעדי הדיכוי שלו בבירה דמשק ובערים המתמרדות נגדו בחורן, הקרובות לגבול ישראל. ביום ד' הובחנו ריכוזי כוחות צבאיים סוריים גדולים המתפרסים מסביב לדמשק. המודבר ב-70 משאיות עמוסות חיילים המלווים ב-30 טנקים.
2. סימנים שונים מעידים, כי במסגרת הדיכוי של המרד בחורן יפעלו כוחותיו של אסד החל מיום שישי 6.5 גם נגד העיר קונטרה הקרובה מאוד לרמת הגולן, והכפרים מסביבה.
ביום שלישי 3.5 אמר בשאר אסד בדמשק בפגישה עם פעילי מפלגת הבעת' הסורית 'כי צבא סוריה יסיים את פעילותו בדרעא, (בירת החורן) מאוד בקרוב'. ציטוט המקור: that the army will end its operations in the southern province of Daraa very soon. התבטאות זו המעידה על מה שעומד להתרחש בימים הקרובים באזורים הסוריים הקרובים לגבול עם ישראל הדליקה כמה מנורות אדומות בפיקוד צפון.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי רבים מהמפגינים בשכונות ובעיירות מסביב לדמשק הם תושבי הגולן לשעבר, וכבר עתה ישנם סימנים כי בגלל פעולות הדיכוי הקשות בבירה הסורית הם החלו לחזור לאזור. החשש הוא שאם פליטים אלה יראו כי גם בגולן הסורי המהומות והדיכוי נמשכים, הם ינסו לעבור את הגבול ולחפש מקלט בתוך שטח ישראל.
3.
טורקיה, ירדן, ולבנון סגרו את גבולותיהן עם סוריה ואינם מתירים מעבר של סורים אליהן. קיים חשש כי אלפי, ואולי עשרות אלפי פליטים סוריים שהיו או יהיו בדרכם לשם, יפנו לפנות לעבר גבול ישראל ינסו לבקש מקלט זמני בארץ.
 

Print Friendly, PDF & Email