הצבא הרוסי בסוריה שיתק את מערכות טילי ה-S-400 המוצבות בבסיס חימיימים ליד לטקיה. בכך שותקו כל סוללות טילי ה-S-400 בסוריה

מקורות ופרסומים צבאיים רוסיים מפרסים בימים האחרונים ידיעות לפיהן צבא רוסיה בסוריה, הפסיק להפעיל  את מערכות טילי ה-S-400 המוצבות בבסיס חימיימים Hmeimim Air Base ליד לטקיה. מקור רוסי אחר מדווח, כי כל סוללות טילי ה-S-400 הרוסיות בסוריה שותקו ואינן פועלות יותר.
שום גורם רשמי  צבאי רוסי לא אישר ולא הכחיש ידיעות אלה.
המקורות משתמשים במונח 'דיאקטיביישן' deactivation, לגבי המצב בו נמצאות כיום סוללות טילי ה-S-400 הרוסיים. במושג זה משתמשים לתאר מצב בו מערכות המכ"ם של טילי הנ"מ כובו ואינן פועלות.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: כבר לפני שלושה חודשים, ב-8 לאוגוסט השנה פרסמו  מקורות צבאיים סוריים, כי סוללות טילי S-400 של צבא רוסיה שהיו מוצבות ליד מסאייף Masyaf במערב סוריה שותקו deactivated.
אם אכן הידיעות על שיתוק מערכות טילים אלה בבסיס חימיימים שליד לטקיה נכונות, פירוש הדבר כי כל מערכות טילי ה-S-400 הרוסיים בסוריה אינן פועלות יותר.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי למרות שסוללות טילי ה-S-300 וטילי ה-S-400 הרוסיים המוצבות בסוריה אף פעם לא הופעלו נגד מטוסי חיל האוויר הישראלי, מאז שהן מוצבות בסוריה בארבע השנים האחרונות מאז 2015, חיל האוויר הישראלי, מעבר להבנות הצבאיות הקיימות בין רוסיה לישראל, היה תמיד צריך להתחשב בהימצאותן של סוללות באזור בעת שתקף מטרות בסוריה.

עוד מציינים המקורות שלנו, כי עדיין לא ברור מדוע הצבא הרוסי נקט בצעד שכזה. האם מדובר באילוצים תקציביים, או שהצבא הרוסי נערך לפנות טילי נ"מ אלה מסוריה בכלל.
אחת ההשערות היא כי הצבא הרוסי, אשר חש במחסור של מערכות טילים כאלה, בעיקר משום שרוסיה התחייבה למכור אותם למדינות אחרות, זקוק למערכות המוצבות בסוריה בזירות פעולה אחרות, כמו אזור הים השחור, או הארצות הבלטיות.
המקורות הצבאיים הרוסיים, מדווחים עוד, כי תוצאה משיתוק מערכות טילי ה-S-400 בסוריה, הופיע בשבוע שעבר בפעם הראשונה מאז התחלת המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה ליד בסיס חמיימים, מפציץ אסטרטגי ענק של חיל האוויר האמריקני US strategic bomber B-52. המפציץ טס לאורך חופי סוריה ואחר כך פנה מזרחה כשהוא נוחת בירדן.
המקורות מעריכים, כי המפציץ האמריקני הכבד בדק באם הידיעות על שיתוק מערכות טילי ה-S-400 הרוסיים בסוריה נכונות.   


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות