הצבא הרוסי שינה את טקטיקת התקיפה שלו. תוקף עתה באמצעות גדודים מבצעיים. נמשך המאמץ הרוסי לכתר את קייב. מזרים תגבורות מאזור האוקיינוס השקט

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר, ביום שישי 4.3, לאחר שנודע כי הצבא הרוסי כבש את תחנת הכוח הגרעינית הגדולה באירופה בזאפוריזאיה  Zaporizhzhia, כי ארצות הברית ומדינות נאט"ו מוכנות למלחמה. בלינקן אמר: 'נאט"ו היא ברית הגנתית. אנחנו איננו רוצים מלחמה. אבל אם המלחמה תגיע אלינו אנחנו מוכנים'. 'אנחנו נגן על כל אינץ' מהטריטוריה של נאט"ו'. Nato is a defensive alliance. We don't want conflict. But if the conflict comes to us, we are ready for it. We will protect every inch of Nato territory.
זו פעם ראשונה בסכסוך באוקראינה שבכיר אמריקני אומר, כי ארצות הברית מוכנה למלחמה.
מיד לאחר דבריו, פנו צ'כיה, ליטא, לטביה  ורומניה למדינות נאט"ו לשלוח אליהן כוחות צבא נוספים כדי להגן עליהן במקרה של פלישה רוסית. הבקשה הזו תידון ביום שישי בבריסל בפגישת חירום של המדינות המשתתפות בנאט"ו.
להלן המצב בחזיתות המלחמה באוקראינה נכון ליום שישי 4.3.
1. כוחות רוסיים שנכנסו לאוקראינה מבלו-רוסיה פתחו חזית מערבית נוספת באזור ז'יטומיר Zhytomyr, דבר שיאפשר להם להטיל מצור על צפון-מערב הבירה קייב.
2. כוחות רוסיים שחצו את נהר הדנייפר במטרה להגיע לצפון-מזרח קייב, אינם יכולים להתקדם מאחר ואין להם מספיק כוחות והם מחכים לתיגבורות.
3. גדודים של צבא רוסיה נשאר בעמדות שלהם מסביב לעיר חארקוב Kharkiv, כשהם מפגיזים ומשגרים טילים על העיר. לא ברור באם כוונת הרוסים לכבוש את חארקוב או לעקוף אותה ולהמשיך בדרכם לקייב.
4.  כוחות רוסיים נכנסו ביום ו' לעיר זאפורוזיה  Zaprozhya, כשהם מנהלים קרבות עם צבא אוקראינה.
5. זה היום השלישי נמשכת הפגזת הכתישה הרוסית בארטילריה ובטילים של העיר מריופול Mariupol, שחלקים גדולים ממנה כבר נהרסו.
6. לאחר שכבשו את העיר חרסון, מתקדמים הכוחות הרוסיים לעבר מיקולאייב Mykolayiv.
7. על רקע הידיעות, שאין להם אישור, כי נשיא אוקראינה וולדומיר סלנזקי ניצל בשבוע החולף משלוש התנקשויות בחייו הודיע, ביום שישי  שליט צ'צ'ניה ראזם קאדירוב Ramzan Kadyrov, כי הוא ייתן פרס של חצי מיליון דולר לכל אחד שיביא לו ראש של מפקד אוקראיני, has promised a reward of $500,000 for the head of every commander of the Ukrainian nationalists.
'אני אומר זאת לא כבעל משרה' הוסיף קאדירוב, אלא כמתנדב של הפטריוטים של רוסיה', I say this not as an official, but as a volunteer on behalf of the patriots of Russia.
8. הצבא הרוסי שינה ב-24 השעות האחרונות את הטקטיקה שלו, ועתה במקום להפעיל כוחות גדולים כדי להשיג את מטרותיו הוא חילק את הכוחות לגדודים מבצעיים battalion tactical groups, שעל כל אחד מהם מוטלת משימה שונה. זו הסיבה מדוע הצבא הרוסי בדרום אוקראינה מתקדם בשלושה ראשים.
9. לא ברור עד עכשיו מדוע הרוסים אינם מפעילים את חיל האוויר שלהם במטרה להשיג עליונות אווירית בזירות המלחמה.
10. בימים האחרונים נצפתה תנועה של כוחות רוסיים מאזור האוקיינוס השקט למרכז רוסיה. ההנחה המודיעינית היא שהגנרלים הרוסיים הגיעו למסקנה כי הכוחות שהם ריכזו לפני הפלישה לאוקראינה אינם גדולים מידי כדי להשיג את מטרותיהם הצבאיות, ועתה הם מעבירים לחזיתות המלחמה כוחות מאזורים מרוחקים ברוסיה.
11. נשיא אוקראינה וולדומיר סלנזקי הודיע, כי מספר המתנדבים מארצות חוץ להילחם לצד הצבא האוקראיני הגיע ל-16,000.
  

Print Friendly, PDF & Email